Trnavský kňaz bráni náuku Benedikta XVI.

Trnavský kňaz bráni náuku Benedikta XVI.

Bratislava 2. februára 2020 (HSP/Christianitas/Foto:TASR/AP-Gregorio Borgia)

 

Kázeň vdp. Ľubomíra Urbančoka odznela na Rádiu Lumen

Na snímke emeritný pápež Benedikt XVI.

Drahí bratia a sestry!

Reklama

Minulú nedeľu sme slávili nedeľu Božieho Slova. Dnešný evanjeliový verš nám kladie pred oči skutočnosť, že rozsievačom tohto Slova je Kristus. Ježiš v dnešnom evanjeliu vystupuje na loďku, z ktorej učí zástupy v podobenstve o rozsievačovi, ktoré sme si práve vypočuli. Ako dobre vieme, táto loďka je symbolom katolíckej Cirkvi. Ako pripomína Benedikt XVI. v apoštolskej exhortácii Verbum Domini – „vnútorné spojenie Slova a viery jasne ukazuje, že autentická hermeneutika Biblie je možná len vo viere Cirkvi, ktorá má svoj vzor v Máriinom súhlase“.

Svätý Bonaventúra v tejto súvislosti tvrdí, že bez viery neexistuje kľúč na prístup k Svätému písmu: „Toto je to poznanie Ježiša Krista, z ktorého ako z prameňa má pôvod istota a poznanie celého Svätého písma. Preto je nemožné, aby niekto dosiahol jeho pochopenie, ak by mu najskôr Kristus nevlial vieru, ktorá je lampou, bránou a základom celého Písma.“[1]

Reklama

Ctihodný Béda, keď komentuje dnešnú pasáž evanjelia, zdôrazňuje, že Kristus nerozlišuje medzi rozličnými časťami poľa, rozsieva všade bez rozdielu a teda taktiež jeho slovo je rozsievané každému. O semenách, ktoré padnú na skalnatú pôdu vieme, že k nim prichádzajú nebeské vtáky, ktoré ich požierajú. Sú to práve zlí duchovia, ktorých títo vtáci znázorňujú, tvrdá zem zase vyjadruje zatvrdnutú myseľ týchto poslucháčov, dodáva ct. Béda.[2]

Mnohokrát sme konfrontovaní so situáciou, že keď pastieri Cirkvi ohlasujú pravdu Evanjelia v Duchu tradície, sú označovaní za tých, ktorí túto jednotu narúšajú. Avšak to, čo rozdeľuje, lepšie povedané, ten, kto rozdeľuje, je nazývaný samotným Ježišom Kristom ako “otec lži” (Jn 8, 44). Teda to, čo rozdeľuje, je klamstvo a nie pravda.

Žiaľ, mnohokrát sa dnes stáva, že aj médiá, ktoré by mali byť šíriteľkou Pravdy a týmto spôsobom informovať moderného kresťana, sú šíriteľkou lži a spolupracujú takýmto spôsobom s Otcom lži. Tak nám budú tvrdiť niečo ako napríklad, že Bohu rôznosť náboženstiev a vierovyznaní neprekáža. To, že o akého vraj Boha ide v ktorom náboženstve už nikto z nich nerieši. Na odpoveď takýmto klamstvám nám prichádza Dokument schválený autoritou Jána Pavla II., podpísaný kardinálom Jozefom Ratzingerom, neskorším pápežom Benediktom XVI., ktorý jasne hovorí: “Preto v spojitosti s jedinečnosťou a všeobecnosťou spásonosného prostredníctva Ježiša Krista treba pevne veriť ako pravdu katolíckej viery jedinečnosť Cirkvi, ktorú on založil. Tak, ako je len jeden Kristus, tak je len jedno jeho telo, jedna jeho nevesta: ,jediná katolícka a apoštolská Cirkev.‘ 51 Okrem toho Pánove prisľúbenia, že nikdy neopustí svoju Cirkev (porov. Mt 16, 18; 28, 20) a bude ju viesť svojím Duchom (porov. Jn 16, 13), nesú so sebou podľa katolíckej viery záruku, že jedinečnosť a jednota Cirkvi, ako aj všetko to, čo patrí k jej integrite, nikdy nebudú chýbať.“[3]

Inokedy nás takéto médiá budú viesť proti liturgii, teda priamo proti samotnému srdcu našej viery, kde vzdávame Bohu úctu, aká mu náleží. Ako nás učí Dogmatická konštitúcia II. Vatikánskeho koncilu Sacrosanctum concilium: “Uviesť do činnosti liturgiu totiž nie je ničím iným ako uviesť do činnosti dielo Krista. Liturgia je vo svojej podstate „actio Christi“. Je „vykupiteľským dielom Krista Pána a dokonalej oslavy Boha.“ [4]Je to On, kto je veľkňazom, pravým subjektom, skutočným vykonávateľom liturgie.[5]

Je paradoxné, ak nájdeme v už zmienenom type médií, slúžiacich otcovi lži, tvrdenia v rozpore s náukou pápeža Benedikta XVI. ohľadom liturgie. Ten v Motu Proprio Summorum Pontificum učí: Rímsky misál vyhlásený Pavlom VI. je riadnym vyjadrením „lex orandi“ katolíckej Cirkvi latinského obradu. Jednako Rímsky misál vyhlásený sv. Piom V. a znovu vydaný bl. Jánom XXIII. treba považovať za mimoriadne vyjadrenie „lex orandi“ Cirkvi a pre jeho ctihodné a starobylé používanie si zasluhuje povinnú úctu. Tieto dve vyjadrenia „legis orandi“ nevnášajú žiadne rozdelenie do „lex credendi“ Cirkvi; sú to dva spôsoby používania jediného rímskeho obradu.

Reklama

Preto je dovolené sláviť obetu omše podľa typového vydania Rímskeho misála vyhláseného bl. Jánom XXIII. v roku 1962, ktorý nebol nikdy úplne zrušený, ako mimoriadnu formu liturgie Cirkvi.[6]

Emeritný pápež si bol vedomý rozdelenia, ktoré tento dokument prináša, keď v jeho sprievodnom liste napísal: “Objavili sa navzájom veľmi odlišné reakcie – od veľmi radostného prijatia až po jeho radikálne odmietanie, hoci jeho obsah nebol ešte známy”, čím dal jednoznačne najavo ideologicky ovplyvnené pozadie odporcov.

Ďalej vo svojom vysvetľujúcom liste objasňuje, že takéto jeho rozhodnutie nie je, ako niekto klamlivo vysvetľuje, len kvôli tzv. skupine Lefebristov. “Ihneď po Druhom vatikánskom koncile sme sa nazdávali, že používanie misála z roku 1962 si bude žiadať len staršia generácia, ktorá s ním vyrastala, no medzičasom sa jasne ukázalo, že aj mladí ľudia objavujú túto formu liturgie, priťahuje ich a nachádzajú v nej pre seba osobitne vhodnú formu, ako sa stretať s tajomstvom Najsvätejšej Eucharistie.”

Takýmto tvrdením dáva vysvetlenie aj tým odporcom, ktorí interpretujú 5. článok Summorum pontificum, že o tzv. sv. omšu podľa reformy tridentského koncilu musí žiadať len skupina veriacich pretrvávajúca od roku 1962.

Drahí bratia a sestry! Toto momentálne nie je priestor na prednášku, dalo by sa vstúpiť do mnohých argumentov. Ide však o ohlasovanie Pravdy a o to, že tu máme isté tendencie, ktoré chcú zavrhnúť celú liturgickú tradíciu a tým nás odrezať od koreňov našej viery. Sú to pastieri, ktorí sa s pohŕdaním vyjadrujú o liturgii, teda ako sme počuli náuku Druhého Vatikánskeho koncilu, vyjadrujú sa pohrdlivo o vykupiteľskom diele Krista Pána. My chceme byť verní náuke nášho Pána Ježiša Krista a preto prijímame obidve formy liturgie v rovnakej úcte, pretože sa v nich sprítomňuje Nekrvavá obeta kríža. Je to stredobod našej viery a nemôžme dopustiť, aby boli stredobodom šírenia klamstva.

Reklama

Kardinál Sarah sám v jednom rozhovore poukazuje na koreň odporu voči mimoriadnej forme: “Nie je snáď pravdou, že zakazovanie alebo obmedzovanie mimoriadnej formy môže byť inšpirované iba diablom, ktorý túži po našej duchovnej smrti?”[7]

Profesor Patrick J. Deneen, pôsobiaci na prestížnych univerzitách v USA Notre Dame a Princeton, vo svojom diele takéto tendencie pomenúva vlastným menom – Liberalizmus:” Tak klasický ako aj progresívny liberalizmus je založený na hlbokom nepriateľstve k minulosti, zvlášť k tradíciám a zvykom…, hoci sa snaží dať odpoveď na budúcnosť. Avšak najprv sa musíme zbaviť odpovedí, ktoré už máme z minulosti…”[8]

Drahí bratia a sestry! Nenechajme sa odradiť takýmito šíriteľmi lži a nezabudnime, že jediné podstatné, a to nám má pomáhať rozlišovať dobro od zla a klamstvo od Pravdy, je to, že kráčame na ceste k Bohu tak, ako nám to vytýčila hlboká skúsenosť cirkevnej tradície. Len naša vernosť tradícií nám zaručuje to, že kráčame po tej istej ceste ako kráčali plejády svätcov pred nami. Nech sú nám teda povzbudením slová Dogmatickej Konštitúcie Sacrosanctum Concilium: “Nech sa naša viera živí a naše srdcia sa povznášajú k Bohu, aby mu preukazovali duchovnú bohoslužbu a hojnejšie prijímali jeho milosť, nielen keď sa číta, čo „bolo napísané nám na poučenie“ (Rim 15, 4), ale aj keď sa Cirkev modlí, keď spieva alebo koná.”[9] AMEN.

Článok pôvodne vyšiel na portáli christianitas.sk

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

11:56

Čínske ministerstvo zahraničných vecí obvinilo Spojené štáty z pokrytectva. Reagovalo na nedávne vyjadrenia prezidenta USA Joea Bidena, že Čína je “xenofóbna” a “podvádza” v oblasti obchodu.

11:54

Ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ uviedol, že v prípade porážky Ukrajiny v konflikte s Ruskom nastane tretia svetová vojna. Americký Kongres vyzval, aby schválil meškajúci balík vojenskej pomoci pre jeho krajinu.

Denys Šmyhaľ
Na snímke ukrajinský novozvolený premiér Denys Šmyhaľ
11:53

Českí poslanci na ďalšej mimoriadnej schôdzi opäť debatujú o migračnom pakte. Opozičné hnutie ANO tentokrát kritizuje ministra vnútra Víta Rakušana za jeho slová, že Česko bude mať v solidárnom mechanizme výnimku, pretože prijalo veľký počet ukrajinských utečencov. Podľa opozície aj niektorých koaličných europoslancov to nie je pravda.

11:52

Burkina Faso vyhostila troch francúzskych diplomatov za “podvratnú činnosť”. Uviedlo to ministerstvo zahraničných vecí v nóte, ktorú mala možnosť vidieť tlačová agentúra AFP.

10:58

Krajiny Európskej únie musia Ukrajine poslať svoje protiraketové systémy, aby posilnili jej vzdušnú obranu. Vyhlásil to šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell. Zároveň upozornil, že Európa sa nemôže spoliehať na to, že Ukrajine budú pomáhať Spojené štáty. 

Summit EÚ - západný Balkán
Na snímke šéf diplomacie EÚ Josep Borrell
10:57

Juhokórejskej podnikateľke zamietli ruské úrady vstup do krajiny a následne na ňu uvalili 30-ročný zákaz vstupu. Incident zrejme nesúvisí s bilaterálnymi vzťahmi medzi obomy krajinami, ktoré sa zhoršili v súvislosti s vojnou Moskvy na Ukrajine, uviedol predstaviteľ Soulu.

10:45

Starostu malého banského mesta v Ekvádore zastrelili len niekoľko dní pred celoštátnym referendom o sprísnení opatrení proti zločinu.

09:58

Austrálska polícia zadržala muža, ktorý je podozrivý z neúspešnej distribúcie drog v krajine. V jej dôsledku sa na plážach východného pobrežia Austrálie istý čas objavovali záhadné balíky s kokaínom. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke zemiaky na vlečke na poli pri Spišskej Belej

Autor: TASR-Adriána Hudecová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali