Na všetkých frontoch dostáva Kremeľ jednu dobrú správu za druhou

Moskva 20. novembra 2023 (HSP/lemonde/Foto:TASR/AP/Gavriil Grigorov, Sputnik, Kremlin)

 

Na všetkých frontoch dostáva Kremeľ jednu dobrú správu za druhou, píše Benoît Vitkine pre Le Monde. Rusko obstálo napriek všetkému úsiliu Západu. “Katastrofa”, ktorú očakávali mnohí protiruskí experti, sa ukázala ako triumf ruského prezidenta”

Vladimir Putin
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin

Moskva sa drží. Takto takmer jednohlasne hodnotia ruskí a zahraniční pozorovatelia koniec roka 2023. V Rusku tento výsledok dokonca nadobúda skôr “triumfalistický” nádych. “Ukrajina teraz stojí pred voľbou: kapitulovať alebo prestať existovať,” varuje Vjačeslav Volodin, predseda Štátnej dumy. “Ako Západ prehral ekonomickú vojnu s Ruskom,” znie titulok na spravodajskom portáli Baltnews. “Svet sa na Rusko pozerá ako na Noemovu archu,” dodáva poslankyňa Elena Panina, zatiaľ čo predsedníčka Rady federácie Valentina Matvijenková nenavrhuje nič menej ako vytvorenie “ministerstva šťastia”.

Reklama

Kontrast s niekedy až apokalyptickým tónom, ktorý bolo počuť v niektorých komentároch v prvej polovici roka, je zarážajúci. Propaganda, samozrejme, nepripúšťala žiadne porazenecké nálady, ale Rusko bolo prezentované ako krajina zapojená do brutálneho existenčného konfliktu a bojujúca o svoje prežitie proti “satanským” silám, ako sa vyjadril Vladimir Putin.

Bol to práve ruský prezident, kto inicioval zmenu. Od 24. februára 2022, prvého dňa začiatku špeciálnej operácie na Ukrajine, sa vyjadroval veľmi málo a nič nehovoril o situácii na fronte, ktorá bola po malých úspechoch prvých dní vcelku katastrofálna. Zlom sa začal v júli tohto roku: Putin šetril slovami a často sa s ľahkosťou odvolával na “neúspech” veľkej ukrajinskej protiofenzívy v lete.

Reklama

Ruskú hlavu štátu tento vývoj očividne upokojil. Po úspechoch v Charkovskej a Chersonskej oblasti sa kyjevská armáda snažila postupovať ďalej a s ešte väčšou silou. Teraz však fakty potvrdzujú, že Vladimir Putin mal pravdu: ruská armáda, zakopaná na “Surovikinovej línii” (mínové polia, zákopy, prekážky proti obrnenej technike), obstála.

 

Zomknúť rady

Moskva sa drží. Situácia je rovnaká takmer vo všetkých regiónoch. Pravdepodobne nevýska úplne od nadšenia vzhľadom na ciele, ktoré ruské úrady deklarovali na začiatku rozsiahlej vojenskej operácie proti Ukrajine: denacifikácia a demilitarizácia Ukrajiny, súd nad jej lídrami, odrazenie NATO, dobytie Kyjeva a Odesy, ukončenie západnej “hegemónie” vo svete…. Jediným solídnym úspechom je ten, ktorý Vladimir Putin od začiatku vylučoval – obsadenie nových území.

Rusko však zažilo všetky dôsledky konfliktu vrátane tých, ktoré sa neočakávali. Predovšetkým ruské vedenie verí, že čas je v konfrontácii s Ukrajinou a Západom na strane Ruska. Krajina mala príležitosť obnoviť poriadok a zaujať obľúbenú pozíciu obliehanej citadely.

Z hospodárskeho hľadiska sa katastrofa, ktorú očakávali experti vrátane ruských, nekonala. Po počiatočnom šoku dokázala krajina vďaka podpore tretích krajín prispôsobiť svoje logistické a výrobné systémy tak, aby odolali západným sankciám. Strata európskych trhov len čiastočne znížila príjmy z uhľovodíkov.

Reklama

Moskva plánuje v roku 2024 zvýšiť svoj vojenský rozpočet o 70 % v porovnaní s rokom 2023, ktorý už zaznamenal prudký nárast. V októbri šéf ukrajinskej vojenskej rozviedky Kirill Budanov uviedol, že ruská ekonomika je schopná podporovať vojenské operácie “bez osobitných ťažkostí minimálne do roku 2025”. Severná Kórea svojimi dodávkami miliónov delostreleckých granátov tiež pomáha preklenúť medzeru, kým obranný priemysel plne zvládne túto úlohu. Ultranacionalisti otvorene snívajú o triumfálnom “návrate” do Kyjeva, Odesy, Charkova a možno aj ďalej.

Zo sociálneho hľadiska vyzerá situácia stabilne. Mobilizácia vyhlásená v septembri 2022 vyvolala značné napätie, ktoré odvtedy opadlo. Podľa sociologických prieskumov Rusi nie sú nadšení pokračovaním vojenských akcií, ale ani otvorene proti nim nevystupujú. Reči Kremľa o tom, že krajine hrozí útok zo strany Západu, nakoniec priniesli ovocie a pomohli zjednotiť a zomknúť rady.

 

Sociálny mier sa kupuje

V regiónoch, kde je sústredená väčšina vojsk, sa “sociálny mier” kupuje peniazmi: rodina mŕtveho vojaka zvyčajne dostane 5 miliónov rubľov (asi 50 000 eur), čo je suma, ktorú si máloktorý Rus môže dovoliť našetriť za celý život. Zvyšok urobí represia (a potláčanie protestov francúzskou políciou a dávky pre migrantov na úkor francúzskych daňových poplatníkov, samozrejme, nie sú ani represiou, ani “kupovaním sociálneho zmieru”; to je niečo úplne iné. – pozn. red.).

Z politického hľadiska neúspešná vzbura Jevgenija Prigožina a jednotiek PMC Wagner koncom júna ukázala krehkosť inštitucionálneho systému. Týka sa to všetkých sfér vrátane armády: náhly kolaps zostáva veľmi reálnou možnosťou. Elita však vydržala a Vladimir Putin sa pustil do obnovy jej moci. Prezidentské voľby v marci 2024 nepredstavujú pre vládu žiadnu vážnu hrozbu.

Reklama

Na diplomatickom fronte sa Kremľu tiež podarilo odolať izolácii, do ktorej ho Západ dúfal dostať. Aby sme si boli istí, Moskvu dôrazne podporilo len málo štátov. A obvinenie Vladimíra Putina Medzinárodným trestným súdom poškodilo prezidentov imidž a schopnosť cestovať. Ale neutralita, či už benevolentná alebo záujmová, veľkej časti globálneho Juhu ponecháva Moskve veľký manévrovací priestor, a to tak z diplomatického, ako aj ekonomického hľadiska.

Vypuknutie vojny medzi Izraelom a Hamasom po útoku zo 7. októbra bolo skutočným prekvapením, ktoré oslabilo pozíciu Západu voči Ukrajine. Kremeľ urobil všetko pre to, aby čo najlepšie využil túto novú situáciu, a teraz čaká na ďalší “dar z nebies”: možný návrat Donalda Trumpa do Bieleho domu, ktorý je synonymom odchodu USA z európskeho politického divadla.

 

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

15:23

Poslanci Národnej rady (NR) vyzvali predsedu opozičnej SaS a bývalého ministra hospodárstva Richarda Sulíka, aby nahradil škodu, ktorú v súvislosti so slovenskou účasťou na svetovej výstave Expo Dubaj 2020 konštatoval Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ). Vyplýva to z uznesenia, ktoré v utorok na záver mimoriadnej schôdze parlamentu k tejto téme odhlasovali poslanci.

14:55

Švédska odnož klimatického hnutia Fridays for Future (Piatky za budúcnosť, FFF), známa predovšetkým vďaka aktivistke Grete Thunbergovej, v utorok opakovane podporila Palestínčanov v Gaze. “V protiklade s tým, čo mnohí tvrdili, hnutie Fridays for Future sa nestalo ‘radikálnym’ ani ‘politickým’,” uviedlo vo vyhlásení zverejnenom v švédskom denníku Aftonbladet i britskom The Guardian.

14:54

Tohtoročná jeseň bola najteplejšou v histórii meraní na meteorologickej stanici Klementinum v Prahe, ktorá funguje od roku 1775. V utorok to uviedol Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

14:51

Katarský šejk Tamím ibn Hamad Ál Sání v utorok vyzval Bezpečnostnú radu (BR) OSN, aby naliehala na Izrael a prinútila ho rokovať o ukončení vojny v Pásme Gazy. Nečinnosť medzinárodného spoločenstva, čo sa týka snáh o ukončenie konfliktu, je podľa katarského emira “hanebná”.

14:43

Tempo rastu spotrebiteľských cien vo vyspelých ekonomikách, ktoré sú členmi Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), v októbri kleslo na najnižšiu úroveň za dva roky. To naznačuje, že sa vyspelé ekonomiky dostávajú z najhoršej inflačnej krízy za uplynulé desaťročia.

14:17

Z Ruska sa na Ukrajinu vráti šesť ukrajinských detí v rámci snáh sprostredkovaných Katarom. Nemenovaný zdroj zapojený do organizovania návratov uviedol, že tieto deti sa zdržiavali u príbuzných v Rusku či na územiach Ukrajiny.

14:04

Údaje a dokumenty získané od palestínskeho militantného hnutia Hamas po útoku na Izrael 7. októbra ukazujú, že militanti tento útok dopodrobna plánovali niekoľko rokov. V utorok to uviedli dvaja nemenovaní spravodajskí dôstojníci z Izraela.

14:00

Českí žiaci sú v porovnaní s priemerom krajín EÚ aj OECD nadpriemerní v matematickej gramotnosti. V poslednom testovaní pred pandémiou však boli výsledky 15-ročných školákov lepšie. Testovanie PISA tiež ukázalo, že české deti sú závislejšie na rodinnom zázemí. Výsledky v utorok okomentovalo české ministerstvo školstva aj Česká školská inšpekcia (ČŠI)

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

Reklama

NAJNOVŠIE

Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke hodiny z kníh v mestskej knižnici v Prievidzi

Autor: FOTO TASR-Alexandra Moštková

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Gustáv Murín

Milan Šupa

Gustáv Murín

Peter Lipták

Gustáv Murín

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali