Inštitút poľnohospodárskej a obchodnej politiky (IATP) uviedol, že nárast veľkých mliekarenských spoločností za uplynulé desaťročie zapríčinil zníženie ceny mlieka pod výrobné náklady a následne krízu na vidieku, kde farmári potrebujú dotácie, aby prežili. Podľa výskumníkov by mali opäť zaviesť obmedzenie výroby s cieľom ochrániť klímu aj malých farmárov.
Riaditeľka európskej pobočky IATP Shefali Sharma a autorka štúdie upozornila, že “na rozdiel od firiem vyrábajúcich fosílne palivá, existuje len malý tlak verejnosti na to, aby sa svetové spoločnosti zamerané na výrobu mlieka a mäsa zodpovedali za svoje emisie”. “Máloktorá z týchto firiem hlási svoje emisie,” dodala.
Zástupcovia mliekarenských firiem vyhlásili, že správa nereflektuje realitu. “Mliekarenský priemysel sa zaviazal vyrábať výživné potraviny zodpovedne a s ohľadom na životné prostredie,” uviedli v spoločnom vyhlásení Judith Bryans z Medzinárodnej mliekarenskej federácie (IDF) a Donald Moore z Global Dairy Platform.
Spoločná správa Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) a Global Dairy Platform z roku 2019 uvádza, že “s cieľom obmedziť nárast teploty musí mliekarenský sektor zredukovať emisie skleníkových plynov a usilovať sa o nízko uhlíkovú budúcnosť. Emisie tohto sektora vzrástli medzi rokmi 2005 až 2015 o 18 %, pretože produkcia mlieka sa zvýšila o 30 %. Dobrou správou je, že v tomto sektore existuje veľa možností na zníženie vplyvu na klimatickú zmenu zredukovaním emisií”.
Najväčšími svetovými výrobcami mlieka sú Európska únia, India a Spojené štáty americké. Viac ako 90 % emisií pritom produkujú samotné kravy, a to najmä vo forme metánu. Výskumy ukazujú, že produkcia mlieka zo sóje alebo ovsa má za následok oveľa menej emisií. Správa IATP tvrdí, že emisie veľkých spoločností narástli z 306 miliónov ton oxidu uhličitého v roku 2015 na 338 miliónov ton oxidu uhličitého v roku 2017. Británia ročne vyprodukuje 350 miliónov ton oxidu uhličitého.
V dôsledku konsolidácie v mliekarenskom priemysle zatvorili v Európskej únii v období 1981 až 2013 štyri z piatich mliekarenských fariem a od 70. rokov minulého storočia zas 93 % rodinných mliekarenských fariem v USA.