Tretí svet zažíva rozkvet mníšskych a kňazských povolaní, slovenskí benediktíni sú členmi rozvetvenej rodiny benediktínov

Bratislava 9. novembra 2019 (HSP/Foto:Screenshot:YouTube)

 

Pred 50 rokmi pápež Pavol VI. vyhlásil sv. Benedikta z Nursie za patróna Európy. Benedikt z Nursie (470 – 543/547) je považovaný za zakladateľa západného  európskeho mníšskeho života. V roku 529 založil známy kláštor Montecassino v strednom Taliansku, rehoľa sa postupne rozšírila po celej Európe. Úzko spätý s  benediktínmi je aj rád cisterciánov. Sv. Benedikt bol vyhlásený za svätého v roku 1220, sviatok má 11.júla. Jeho relikvie sú uložené od roku 660 v krypte kostola v  Saint-Benoît-sur-Loire a v Germigny-des-Prés  vo Francúzsku (blízko Orleans)

Ilustračné foto

Sv. Benedikt sa narodil v strednom Taliansku v meštianskej rodine, základom informácii o jeho živote je dielo Dialógy,  autorom diela bol pápež Gregor Veľký. Sv. Benedikt zaviedol do života benediktínske rehoľné pravidlá, v 73 Benediktom navrhnutých bodoch možno nájsť celý teoretický a duchovný základ západného mníštva a rovnako aj návod, ako majú rehoľníci žiť a chovať sa v  spoločenstve. Práve v Montecassine sa začala vytvárať komunita, ktorá existuje dodnes, pri formovaní benediktínskeho rádu sa nechal sv. Benedikt ovplyvniť  pravidlami sv. Pachomia, Bazila Veľkého a sv. Augustína, pravidlá kláštorného života spísal sv. Benedikt vo svojom diele Regula Benedicti.

Sv. Benedikt z Nursie Foto:Wikipedia

Mottom rádu benediktínov  sa stalo  heslo Ora et labora – Modli sa a pracuj. Pri vstupe do kláštora novici skladajú jednoduché sľuby, po troch rokoch skladajú večné sľuby s celoživotnou platnosťou a  stanú sa tak plnoprávnymi členmi rádu benediktínov. Každý kláštor má samostatné postavenie a tvorí ho spoločenstvo benediktínov v čele s opátom, kláštory sa združujú do  kongregácii.

Sv. Benedikt vtlačil rádu svoju pečať a ešte počas jeho života sa začal rád rozširovať po celej Európe, pričom významne ovplyvnil históriu, kultúru a spiritualitu  kresťanského západu. Sv. Benedikt bol pochovaný v Montecassine spoločne so svojou sestrou Scholastikou, atribútmi sv. Benedikta sú čaša a havran.

Európa dnes zápasí s nedostatkom kňazských povolaní, v prípade mimoeurópskych zemí však môžeme hovoriť o skutočnom rozmachu mníštva, ktoré sa týka aj  benediktínskeho rádu. Za posledných 50 rokov bolo v Afrike, Latinskej Amerike a v Ázii založených viac než 500 nových mníšskych komunít benediktínskej  rehole.

Podľa slov Bernarda de Mas Latrieho z benediktínskej asociácie Association Amis de Monasteres a Travers le Mondé (asociácia dnes sídli v kláštore Vanves na parížskom predmestí a za najdôležitejšiu úlohu si kladie napomáhať rozvoju benediktínskych, cistercinskych a trapistických komunít v Latinskej Amerike, Afrike a Ázii)   zažívajú mimoeurópske oblasti sveta  podobný rozmach mníšskeho života aký zažívala v minulosti stredoveká Európa, kedy najmä po po cisterciánskej reforme (súvisí so sv. Bernardom z Clairvaux)  vznikli stovky benediktínskych a cisterciánskych kláštorov  po celom svete. Rozmach zažívajú najmä benediktíni v Sýrii a Čade a podľa informácii  L´Osservatore Romano z polovice októbra 2019 sa dnes vo Vietname sústreďuje  takmer polovica celosvetového počtu cisterciánov.

Opátstvo na Monte Cassino Foto:Wikipédia- Ľudmila Pilecká

Association Amis de Monasteres a Travers le Mondé  od roku 1990 participovala na rozširovaní benediktínskych, cisterciánskych a trapistických komunítj aj v strednej a východnej Európe. Dôraz asociácia i benediktíni kladú na rozvoj spirituality najmä prostredníctvom modlitby a práce, ktorá ma blahodárny vplyv na život i uplatnenie kresťanov. Benediktíni sú útočiskom pre tých kresťanov, ktorí túžia po duchovnej obnove a svetlo kresťanstva, ktoré rád šíri v Afreike či Ázií dopadá pozitívne aj na príslušníkov nekresťanských náboženstiev. Najmä v Sýrii a Čade benediktíni vykonávajú úctihodné charitatívne dielo a vďaka svojej ekonomickej činnosti v okolí kláštorov vytvárajú pre miestne obyvateľstvo množstvo pracovných príležitostí.

Celkovo sa počet benediktínskych, cisterciánskych a trapistických kláštorov mimo Európy zvýšil zo 16 v roku 1920 na 411 v roku 2004, mimo Európy, ktorá je  duchovne v útlme, zažíva Afrika a Ázia doslovne záplavu kňazských povolaní. Duch sv. Benedikta sa šíri v Afrike, Latinskej Amerike, Indii, Číne či vo Vietname.  Potreba duchovnosti, transendencie, vnútorného rozvoja a modlitby mimo Európu rastie, čo ukazuje dynamiku Kristovho učenia a silu sv. Benedikta v dnešnom  svete. Kláštorný život prostredníctvom vytvárania komunity umožňuje každému záujemcovi rozvíjať svoj vlastný vzťah s Bohom.

Dnes veľká benediktínska rodina vo svete zahŕňa viac ako 30 tisíc mníchov a mníšok  (53% žien a 47% mužov). Rehola je plne oddaná Bohu a sústreďuje sa na riešenie problémov miestnych obyvateľov, pričom poskytuje zdravotnú i humanitárnu pomoc v krajinách tretieho sveta, v Ázii, Afrike či Latinskej Amerike. Od roku 2003 sa rodina benediktínov, trapistov i cisterciánov zapája do ekologického diania prostredníctvom globálneho programu trvalo udržateľného rozvoja.

V rokoch 1959 – 1961 sa abbému Marie de Floris a jeho týmu popdarilo z francúzskeho kláštora Vanves vytvoriť organizáciu,  ktorá sa úspešne etablovala mimo európskych krajín. Spoločnosť Association Amis de Monasteres a Travers le Mondé  vydáva svoj bulletin vo francúzskom, anglickom, talianskom, nemeckom i portugalskom jazyku, v tomto bulletine informuje podrobne o činnosti Asociácie. Asociácia venuje veľkú pozornosť vzdelávaniu mladých ľudí, od roku 2006 sú záujemci formovaní práve v kláštore vo Vanves.

Benediktíni sú úzko spätí aj so Slovenskom, presné správy o tom, kedy sa benediktíni po prvý krát na Slovensku usadili sa nezachovali, určite však ich počiatky siahajú pred misiu sv. Konštantína a sv.  Metoda. Významnou osobou v procese christianizácie strednej Európby bol benediktínsky opát Alkuin z Yorku, ktorý pôsobil na dvore franského cisára Karola Veľkého, ktorý vypracoval katechizmus pre franských misionárov. Z obdobia okolo roku 800 pochádza Cuthbertov evanjeliár, vo výzdobe ktorého viacerí bádatelia vidia avarské a slovanské stopy, pričom podľa niektorých indícii mohol manuskript evanjeliára pochádzať z okolia Devína pri Bratislave.

Benediktíni sa rozšírili ajv arpádovskom Uhorsku.  Stáli pri zrode ostrihomského biskupstva, založili množstvo kostolov, škôl i kláštorov. Uhorský panovník sv. Štefan dokonca poveril výchovou svojho syna Imricha benediktínskeho mnícha Gerharda a benediktíni z Montecassina, Ravenny či Cluny prichádzali v čoraz hojnejšom počte na územie Slovenska. Od polovice 9.storočia existuje benediktínsky kláštor v Zobore, neskôr sa benediktíni objavili v Radvani nad hronom, Turci, v Spišskom podhradí, Štiavniku či v Novom meste nad Váhom. V roku 1075 bolo založené opátstvo v Hronskom Beňadiku. Počas husitských vojen a tureckých vojen bola väčšina benediktínskych kláštorov či domov na Slovensku zničených.

Rakúsky panovník Jozef II. v roku 1789 rozpustil rád benediktínov, v roku 1802 ich však cisár František I. opäť povolil a poveril ich, aby riadili 10 gymnázií, čo malo pozitívny dopad na zvýšenie vzdelanosti v Uhorsku. Od roku 1807 ôsobili Benediktíni v Trnave, Bratislave i Komárne, mnísi sa venovali okrem práce aj duchovnej službe, vzdelaniu a výchove. Obnovovanie rádu benediktínov po II. svetovej vojne negatívne zasiahli snahy komunistov vybudovať v Československu civilizáciu bez Boha, benediktíni na dlhých 40 rokov zmizli z územia Slovenska. Až po roku 1989 prišlo k cirkevnej obnove na území Slovenska, kedy znova ožili rôzne staré rehoľné tradiície.
Dnes benediktíni na Slovensku existujú. Majú svoj kláštor Premenenia pána v Sampore pri Sliači, výstavba kláštora začala v roku 2006. Benediktíni opäť súčasťou života na Slovensku a podobne ako ich predchodcovia v duchu hesla Ora et labora na Slovensku úspešne pôsobia.

Adam Nemečkaj

 

Viac článkov s náboženskou tematikou nájdete v kategórii Svetonázor.

Pošlite nám svoj príbeh s Bohom.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Sestra lídra KĽDR vyjadrila ochotu obnoviť rozhovory so Soulom

0 icon

Pchjongjang 24. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Jorge Silva)   Vplyvná sestra severokórejského vodcu Kim Čong-una v piatok vyhlásila, že KĽDR je ochotná obnoviť rozhovory s Južnou Kóreou, a to v prípade, ak Soul nebude Pchjongjang provokovať nepriateľskou politikou a neférovými dvojitými štandardmi. Informovala o tom agentúra AP Kim Jo-džong tak reagovala na…

V Nemecku sa konala posledná televízna debata pred nedeľňajšími voľbami

0 icon

Berlín 24. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Tobias Schwarz)   V Nemecku sa vo štvrtok večer na staniciach ARD a ZDF konala posledná televízna debata kandidátov na kancelára pred nedeľňajšími parlamentnými voľbami. Na rozdiel od troch predošlých sa na nej zúčastnili i lídri strán zastúpených v Spolkovom sneme Ako píše na svojej webstránke…

Zemanová zo SaS podala procedurálny návrh, v ktorom žiadala zákaz vyjadrovania sa opozície. Nekompromisné reakcie Fica či Tarabu

0 icon

Bratislava 24. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   "Dnes sa stala udalosť, ktorá je v Národnej rade nevídaná. Predsedníčka poslaneckého klubu SaS predložila procedurálny návrh, v ktorom navrhla, že nám majú zakázať rozprávať v Národnej rade ako predstaviteľom opozície. Či tomu veríte alebo neveríte, tento procedurálny návrh z dielne tejto politickej…

Do Rumunska dnes odletelo osem cudzincov žiadajúcich o azyl

0 icon

Bratislava 24. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP)   V rámci takzvaných dublinských transferov včera do Rumunska odletelo osem žiadateľov o azyl. Išlo o príslušníkov tretích krajín, ktorí sú žiadateľmi o azyl v iných členských krajinách. V tlačovej správe o tom informovala Denisa Bárdyová, hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Odovzdanie skupiny ôsmich občanov Afganistanu…

Prednosta kliniky Vladimír Baláž to povedal jasne: “Ja nie som za očkovanie detí. Ani od 12 rokov vyššie. Tie deti to nepotrebujú”

0 icon

Bratislava 24. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Farmaceutická spoločnosť Pfizer označila podávanie svojej vakcíny deťom od 5. rokov za bezpečné. Žiadna iná farmaceutická spoločnosť sa do očkovania detí zatiaľ nepúšťa. Prečo Pfizer áno? A odporúčajú očkovanie detí v tak ranom veku lekári? Svoj názor na vakcináciu detí vyjadril aj prednosta…

Inkluzívne vzdelávanie neznamená znižovanie počtu špeciálnych škôl

0 icon

Bratislava 24. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Zadefinovanie inkluzívneho vzdelávania aj množstvo opatrení, ktoré zlepšia vzdelávací systém na Slovensku, je obsahom novely školského zákona, ktorú parlament posunul do druhého čítania. Rezort školstva zároveň zdôrazňuje, že zavedenie inkluzívneho vzdelávania neznamená znižovanie počtu špeciálnych škôl. Informoval o tom odbor komunikácie Ministerstva školstva,…

Za minulý týždeň odhalila polícia šesť prípadov porušenia stanovenej karantény

0 icon

Bratislava 24. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Polícia za ostatný týždeň od 13. do 19. septembra zistila šesť prípadov porušenia lekárom stanovenej karantény. Rovnako odhalili 59 prípadov porušenia povinnosti nosenia rúšok. Polícia o tom informuje na sociálnej sieti "Policajti napomenuli štyri osoby, uložili 15 pokút za 1020 eur a 47 prípadov…

Prežije koalícia alebo právny štát?

0 icon

Bratislava 24. septembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay,TASR-Jaroslav Novák)   Zdá sa, že vládna koalícia na Slovensku je pred ďalšou krízou. Cynizmus a absolútna strata zábran v snahe dosiahnuť spravodlivosť, rozumej politickú pomstu, doviedla túto koalíciu do hlbokej krízy. Na strane druhej sa zdá, že vyhrážky opustenia koalície sa u Borisa Kollára berú…

Komisia vyšetrujúca útok na Kapitol predvolala Trumpových spolupracovníkov

0 icon

Washington 24. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Evan Vucci)   Komisia americkej Snemovne reprezentantov, ktorá vyšetruje útok na sídlo Kongresu zo 6. januára, vo štvrtok predvolala na svedecké výpovede štyroch poradcov a blízkych spolupracovníkov bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Informovala o tom agentúra AP Komisia predvolala niekdajšieho šéfa kancelárie Bieleho domu Marka Meadowsa, Trumpovho…

Dnes je pohreb bioetika Dr. René Baláka. Podporte 6 sirôt, ktoré zanechal

0 icon

Bratislava 24. septembra 2021 (HSP/Foto:Archív)   Smútiaca rodina zverejnila pozvánku na pohreb nebohého Dr. René Baláka, ktorý sa koná dnes v piatok o 13. hod na cintoríne na Bratislavskej ceste v Piešťanoch Dr. René Balák zomrel 20. septembra 2021 vo veku nedožitých 54 rokov. Zádušná omša bude o 11h vo…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

Na okraj Františkovej návštevy – 4. časť: Povedz mi, kto je tvoj priateľ a ja...

0icon

... a ja ti poviem, kto si. Riešenie tejto výzvy ešte na chvíľku odložíme. Tretie zamyslenie „na okraj“ sme ukončili otázkou, na koho asi František myslel, keď v bratislavskej Katedrále sv. Martina povedal „niečo, čo sa stalo pred nejakým časom, ide o list od biskupa, v ktorom hovorí o nunciovi: –…

Boris Mesár

Aké svinstvo obsahujú vakcíny (jedy) ?

0icon

Celá americká a tiež nemecká alternatíva žije v posledných hodinách závermi a dozvukmi absolútne šokujúcej pondelňajšej tlačovej konferencie rakúskych výskumníkov z radov súdnych a forenzných patológov, ktorí sa rozhodli, že prestanú mlčať a odhalia svetu, čo sa v skutočnosti nachádza vo vakcínach proti COVID-19 a čo robí s ľudskou krvou. Tlačová…

Gustáv Murín

Ilúzie o Žilinkovi skončili na kauze Tódovej

0icon

Loď, ktorej kapitán vypne všetky kontrolky, nutne raz stroskotá. Nezodpovedný neoliberálny experiment urobil z novinárov „strážnych psov demokracie“. Ale pretože najnovšie vďaka eko-fašistom (tento termín po drastických skúsenostiach s agresivitou „ochrancov zvierat“ vznikol na Západe) psy nesmú byť na reťazi, aj tí mediálni sa z tej reťaze utrhli a nie je nateraz toho statočného,…

Andrej Sablič

Ako merať spoločenskú hlúposť?

0icon

Na to je potrebné použiť peniaze. Je to síce najhlúpejší nástroj na meranie, aký ľudstvo vymyslelo, ale pre tento účel je ideálny. Potom už stačí iba poznať hodnotu majetku najbohatšieho člena spoločnosti a najchudobnejšieho a tento rozdiel je presná hodnota spoločenskej hlúposti národa či sveta. Zároveň táto hodnota ukazuje o…

Erik Majercak

Ako riešiť problémy vo vzťahoch muž a žena. Ako predchádzať likvidácii vlastnej rodiny, manželstva, ako zabrániť vlastnej životnej katastrofe.

0icon

Čo robiť, aby sa katastrofa nestala? Ako zistiť pravdu vo vzťahu? Pre tých, čo majú majú problémy, čo ich nechcú mať, čo chcú vzťah zlepšiť, pre podpapučníkov aj tých čo do vzťahu len idú vhupnúť. V dnešnom svete extrémne ťažká téma a jedna z najpodstatnejších v živote. Pokračovanie videoblogu Ako…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Dunkerque a 2. svetová vojna (4. časť)

0 icon

Pokračujeme štvrtou časťou článku s názvom Dunkerque a 2. svetová vojna. V rámci štvrtej časti sa spoločne pozrieme na evakuačný plán Gorta v čase, keď stratil aj posledné zvyšky nádeje na obrat situácie. Keď kategoricky odmietol uvažovať o inej možnosti než o ústupe, Weygand bol nútený sa svojho plánu vzdať.…

14 špeciálnych verzií bežných vecí, ktoré sú neuveriteľne drahé

0 icon

V súčasnej dobe na nás marketing útočí z každej možnej strany. Výrobcovia sa snažia vyhovieť aj tým najkurióznejším požiadavkám zákazníkov. Napríklad milionári požadujú najneobvyklejšie veci s dotykom luxusu za obrovské sumy peňazí. Preto ti dnes prinášame týchto 14 špeciálnych verzií bežných vecí, ktoré sú neuveriteľne drahé. Aj napriek tomuto faktu…

TOP10 šialených optických ilúzií, ktoré ťa dostanú

0 icon

Svet je plný optických ilúzií a vecí, ktoré dokážu náš mozog zmiasť. Aj napriek tomu, že naša myseľ sa neustále snaží vnímať okolitý svet logicky, sa jednoducho dokáže vymknúť kontrole. Veci tak vidíme rozdielne. Kým niektoré nižšie spomenuté ilúzie sú známe, nájdu sa aj také, ktoré sú nejasné. Neexistuje žiadne logické…

10 príkladov toho, ako náš mozog dokáže prezradiť všetky naše tajomstvá

0 icon

Ľudský mozog je schopný vyriešiť aj tie najzložitejšie problémy - to je dôvod, prečo vedci porovnávajú mozog so superpočítačom! Ale čo by sa stalo, ak by tvoj súkromný počítač začal zdieľať tvoje súkromné informácie s cudzími ľuďmi? Dnes ti prinášame úžasné príklady toho, ako interné fungovanie nášho mozgu môže ovplyvniť naše…

Čo sa stane, ak dospelák chytí do ruky detské omaľovánky: Čierny humor alebo nechutná zvrátenosť?

0 icon

Čo môže byť nevinnejšie ako detské omaľovánky? Nuž, fantázii sa medze nekladú a ak máš dostatočne zvrátenú myseľ, dokážeš aj z nich spraviť niečo, čo by deti pre dobro ich zdravého psychického vývoja radšej nemali vidieť... Na zábavnom portáli 9gag sa objavili tieto diela, ktoré boli vytvorené kreatívnymi (nielen) amatérskymi…

Armádny Magazín

Kalašnikov testuje nový ľahký guľomet RPL-20

0 icon

Rusko, 23.september 2021 (AM) – Nový ľahký guľomet RPL-20, ktorý vyvinul koncern Kalašnikov, vstúpil do testovacej fázy. Hovoril o tom hlavný konštruktér koncernu Sergej Urzhumcev. Podľa generálneho projektanta guľomet k dnešnému dňu dosiahol štádium testovania prototypov, aby sa potvrdil jeho súlad s požiadavkami zákazníka. V rozhovore pre RIA Novosti Urzhumcev nehovori

Náčelníci generálnych štábov ruských a amerických ozbrojených síl sa stretli vo Fínsku

0 icon

Fínsko, 23.september 2021 (AM) – Vo Fínsku sa uskutočnilo stretnutie medzi náčelníkmi generálneho štábu armád Ruska a USA. Podľa tlačovej služby ruského ministerstva obrany generál armády Valerij Gerasimov rokoval so svojim americkým náprotivkom generálom Markom Millim.   Stretnutie rusk

„Zradiť znamená predvídať včas.“ Politológ o tureckom prezidentovi

0 icon

Turecko, 23.september 2021 (AM) – Hlava Turecka Recep Tayyip Erdogan na pôde OSN opäť obvinil Rusko z anexie Krymu a porušovania práv krymských Tatárov. Politický analytik Aleksey Anpilogov vysvetlil pozíc

V nasledujúcich troch rokoch Rusko vynaloží na obranu takmer 11 biliónov rubľov

0 icon

Rusko, 23.september 2021 (AM) – Ruské výdavky na národnú obranu v roku 2022 budú predstavovať viac ako tri a pol bilióna rubľov, čo je o 400 miliárd viac ako v aktuálnom roku, vyplýva z vysvetliviek k návrhu federálneho rozpočtu.   V projekte sa tiež uvádza, že v roku 2024 sa suma…

V Škótsku budú postavené malé bojové lode pre Ukrajinu

0 icon

Škótsko, 23.september 2021 (AM) – Ako súčasť dohody o programe vylepšenia ukrajinských námorných spôsobilostí (UNCEP) podpísanej s britskou vládou v októbri 2020 spoločnosť Babcock postaví vo svojom zariadení Rosyth pre Ukrajinu najmenej jeden, pravdepodobne dva rýchle námorné útočné člny (FIAC).   P50-U bude vzhľadom na svoju veľkosť silne vyzbrojená, aby posk

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali