Trenčín 19. septembra (TASR) – Niektorí obyvatelia Trenčína požadujú, aby sa priestor po bývalej jame pri Posádkovom klube v Trenčíne premenoval na Námestie sv. Cyrila a Metoda. Podľa Vojtecha Filina z petičného výboru, petíciu podpísalo 2080 Trenčanov. Obrátili sa s ňou na poslancov mestského zastupiteľstva, ktorí ju na dnešnom zasadnutí zastupiteľstva zobrali na vedomie.
"Zastupiteľstvo petícii nemôže vyhovieť, pretože sa týka pomenovania verejného priestranstva, pri ktorom sa postupuje podľa zákona o obecnom zriadení. Názvy ulíc a verejných priestranstiev je možné určovať len formou všeobecne záväzného nariadenia (VZN). Pri VZN stanovuje zákon povinnosť zverejniť ho na úradnej tabuli najmenej 15 dní pred rokovaním mestského zastupiteľstva. Keďže petícia bola doručená 4. septembra, táto zákonná povinnosť nemohla byť splnená," vysvetlil primátor Trenčína Richard Rybníček (nezávislý).
Podľa poslanca Pavla Kubečku (Smer-SD) nie je zo zákona momentálne možné meniť názvy ulíc či námestí. "V zákone o obecnom zriadení je taxatívne menované, že od vyhlásenia volieb nie je možné meniť názvy ulíc, číslovanie ulíc. Má to logiku pre to, že keď sa budú roznášať volebné lístky, ak by sa premenovali ulice, nastal by chaos a zmätok," zdôvodnil Kubečka s tým, že meniť názvy ulíc a námestí môžu až po voľbách do času, kým nevyhlásia ďalšie voľby. Zastupiteľstvo tak iba zobralo na vedomie informáciu o doručení petície s tým, že sa ňou kompetentní budú zaoberať v súlade so zákonom o petičnom práve.
Priestranstvo pred Posádkovým klubom bolo v minulosti neslávne známe ako jama, ktorá špatila centrum mesta štyri roky. Vyhĺbený kráter mal byť pôvodne miestom podzemných garáží s galériou nad nimi. Po náleze historického významu sa však práce zastavili, jama sa stala predmetom súdneho sporu a čím ďalej, tým viac zarastala burinou. Mesto na súde uspelo, zrušilo stavebné povolenie, ktoré potvrdil aj Krajský pamiatkový úrad. Ako prvé pritom mesto Trenčín použilo paragraf stavebného zákona o tom, že ak sa počas výstavby objaví významná pamiatka, stavebný úrad zruší stavebné povolenie a určí, kto má investorovi nahradiť náklady na prípravu a uskutočňovanie stavby. Definitívny koniec jamy prišiel 30. októbra 2012, keď ju mesto začalo zasýpať. Jej povrch bol dočasne upravený dvoma chodníkmi do kríža, okolo nich mesto vysadilo trávnik.
UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.