TPP dohoda o voľnom obchode nie je o voľnom obchode. Ide okrem iného o nový pokus cenzurovať internet

TPP dohoda o voľnom obchode nie je o voľnom obchode. Ide okrem iného o nový pokus cenzurovať internet

Washington 12. októbra 2015 (HSP/DWN/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)

 

Spojené štáty uzatvorili dohodu o voľnom obchode s jedenástimi tichomorskými štátmi. Kritici varujú, že tajná dohoda bude mať ďalekosiahle následky pre slobodu internetu. Obsahuje aj obmedzujúce predpisy o autorských právach, ktoré už boli zahrnuté do kontroverznej dohody ACTA

Na snímke americký prezident Barack Obama (vpravo) a čílsky prezident Sebastián Piňera počas rokovaní o dohode TPP.
Na snímke americký prezident Barack Obama (vpravo) a čílsky prezident Sebastián Piňera počas rokovaní o dohode TPP.

Spojené štáty sa s ďalšími jedenástimi tichomorskými štátmi dohodli na dohode o voľnom obchode. Dohoda s názvom Transpacifické partnerstvo (Trans-Pacific Partnership – TPP) pokrýva približne 40 percent svetového obchodu, k voľnému obchodu však dôjde len povrchne. Dohoda o TPP sa skladá z 29 rôznych kapitol, z ktorých sa priamo voľným obchodom zaoberá iba 5. Zvyšné kapitoly sa zaoberajú reguláciou takmer vo všetkých oblastiach moderného hospodárstva – od zdravotníctva cez finančný sektor až po telekomunikácie. Všetkých dvanásť signatárskych krajín (USA, Japonsko, Austrália, Peru, Malajzia, Vietnam, Nový Zéland, Čile, Singapur, Kanada, Mexiko a Brunej) sa zaväzuje upraviť svoje vlastné zákony podľa ustanovení TPP. V prípade, že dohoda bude schválená parlamentmi jednotlivých krajín, nemuselo by to mať vplyv len ceny syrov a náklady na liečbu rakoviny, ale aj na ďalekosiahle obmedzenia slobody internetu.

Reklama

Táto dohoda je teraz v centre pozornosti najmä kvôli nedostatku transparentnosti pri jej tvorbe ako aj po jej podpise. Hoci oficiálne nepodlieha žiadnemu stupňu utajenia, detaily zmluvy sa uskutočňujú v tajnosti a verejnosť k ním nemá prístup – rovnako ako dohoda TTIP. Z komplexného ustanovenia sú verejnosti známe iba štyri kapitoly. Iba vybraní kongresmani môžu nahliadať do dokumentov v zabezpečenej miestnosti, ale nesmú si robiť žiadne poznámky. Kým občianske združenia a zástupcovia malých a stredných podnikov nemajú žiadne právo zasahovať do dohody, viac ako 600 amerických korporácií bolo zapojených do rokovaní o dohode TPP počas uplynulých piatich rokov, ako povedal zakladateľ Wikileaks – Julian Assange v rozhovore s “Democracy Now!”. Korpárcie, ktorú dohodu tvorili, sú teda úplne zjavne nad zástupcami jednotlivých národov, ktoré sa majú dohodou riadiť.

Wikileaks vydávala opakované vyhlásenia o tajnej dohode. Platforma publikovala časť, ktorá sa zaoberá právami duševného vlastníctva – vrátane autorských práv, ochranných známok a patentov. Odsek je známy tiež ako ISP záväzok. Skratka ISP (Internet Service Provider) označuje všetkých poskytovateľov služieb, obsahu alebo technických služieb, ktoré sú potrebné na použitie alebo prevádzkovanie obsahu a služieb na internete. Títo ISP budú v budúcnosti ručiť za prepojenie obsahu chráneného autorským právom. Podľa ustanovení sú ISP nútení masívne obmedziť slobodu internetu. To znamená, že poskytovateľ internetu by mal byť schopný trvalo ukončiť svojim užívateľom prístup na internet po troch opakovaných porušovaniach autorských práv. Navyše aj malé porušenie autorských práv by malo byť klasifikované ako trestný čin. Úrady by potom mohli zabaviť počítač údajného páchateľa a dokonca aj uložiť trest odňatia slobody.

Reklama

Kritici toto vidia ako ďalší pokus o globálnu internetovú cenzúru. Internetoví aktivisti InfoJustice odhadujú, že dohoda o TPP vo svojej súčasnej podobe obmedzí slobodu internetu ešte viac, podobne ako obchodná dohoda o boji proti pirátstvu (ACTA). Lobistické skupiny a vlády sa pustili do tejto dohody a so súhlasom SOPA a PIPA začali s cenzúrou internetu. Len vďaka masívnemu odporu verejnosti bol tento proces v rámci EÚ aspoň čiastočne zastavený. Jednou z organizácií, ktorá bojkotovala pakt ACTA v jeho pôvodnej podobe, je nezisková organizácia Electonic Frontiers Foundation (EFF). Tá si dala za úlohu obhajovať práva občanov v digitálnom svete. Pri príležitosti dohody TPP organizácia varuje, že dohoda “rozširuje obmedzujúce zákony o autorských právach na celý svet a prepisuje medzinárodné pravidlá pre presadzovanie týchto zákonov”. Podľa dohody má skončiť autorské právo 70 rokov po umelcovej smrti namiesto pôvodných 50 rokov. Pre práce, ktoré sú vo vlastníctve spoločností (napríklad kreslená postavička Mickey Mouse), ochrana autorských práv platí prvých 120 rokov po prvom vydaní.

Americký prezident Obama musí dohodu TPP predložiť Kongresu. Za týmto účelom Obama využil právo takzvaného “zrýchleného procesu”, píše Guardian. Hlasovanie bolo tesné: za dohodu hlasovalo 218 poslancov a proti bolo 208. Americký Kongres mal výrazne obmedzené práva. Poslanecká snemovňa dostala dohodu, o ktorej mohla hlasovať iba podľa obalu. Nemohli rozhodovať o jednotlivých pasážach alebo zmeniť text. Bývalý hlavný ekonóm Svetovej banky, Joseph Stiglitz, upozornil na pocit bezmocnosti zo strany parlamentov – a teda i občanov. Dohoda o voľnom obchode TPP a TTIP nie je o voľnom obchode. Ide o pokus vlády USA riadiť globálnu ekonomiku a mať vplyv prostredníctvom lobby veľkých amerických korporácií na právne predpisy jednotlivých krajín.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:01

Zásoby ropy v USA minulý týždeň nečakane prudko klesli. A znížili sa aj zásoby benzínu. Ukázali to v stredu údaje amerického Úradu pre energetické informácie (EIA). Inforovala agentúra Reuters.

Zásoby ropy v USA tak v týždni do 19. apríla dosiahli 453,6 milióna barelov, čo je približne 3 % pod päťročným priemerom pre toto ročné obdobie, dodal EIA.

19:58

Na hokejových majstrovstvách Ázie a Oceánie hráčov do 18 rokov sa hneď v úvodnom zápase zrodil bizarný výsledok. Thajsko zdolalo Kuvajt 57:0 a na strely dokonca prekonali súpera pomerom 122:1.

19:34

Spojené arabské emiráty (SAE) v stredu oznámili, že na opravu domov, ktoré minulý týždeň poškodili prudké záplavy spôsobené rekordnými zrážkami, poskytnú 544 miliónov dolárov. Informovala o tom agentúra AFP.

Touto púštnou krajinou sa minulý týždeň prehnali silné búrky. Prudký lejak v priebehu niekoľkých hodín zaplavil úseky diaľnic, ulice a najrušnejšie letisko sveta v Dubaji.

19:31

Súd v Iráne odsúdil na smrť populárneho rappera uväzneného na vyše rok a pol za podporu celoštátnych protestov, vyvolaných smrťou Mahsy Amíníovej. Uviedli to v stredu miestne médiá. Informovala agentúra AFP.

V súvislosti s protestmi popravili deväť mužov, napríklad pre obvinenia zo zabitia a ďalšieho násilia proti bezpečnostným silám.

17:56

Štátna pomoc so zvýšenými splátkami hypoték sa od júna rozšíri aj na refinancované úvery, čo doteraz nebolo možné. Poslanci Národnej rady (NR) SR schválili túto zmenu v stredu v rámci zákona o správcoch úverov a nákupcoch úverov.

17:53

Nový zákon o ochrane spotrebiteľa, ktorý v stredu schválila Národná rada SR, prináša vyššiu ochranu spotrebiteľov aj v online prostredí. Spotrebiteľom tiež predlžuje lehotu na odstúpenie od zmluvy bez uvedenia dôvodu z doterajších 14 na 30 dní.

Legislatíva zároveň zvyšuje ochranu pred umelým navyšovaním cien pred rôznymi zľavami a výpredajmi a prináša taktiež lepšiu informovanosť pri uzatváraní zmlúv prostredníctvom online trhov.

17:52

Americký prezident Joe Biden v stredu podpísal zákon o pomoci vo výške 95 miliárd dolárov pre Ukrajinu, Izrael aj Taiwan. Zároveň oznámil, že Spojené štáty začnú Kyjevu posielať vojenskú pomoc v priebehu niekoľkých hodín. Správu priniesla agentúra AFP.

17:50

Izraelské sily uskutočňujú “ofenzívnu akciu” v celom južnom Libanone. V stredu to oznámil izraelský minister obrany Joav Galant bez toho, aby špecifikoval, či pozemné sily prekročili hranice. Informovala agentúra AFP.

17:49

Britské úrady zadržali troch ľudí podozrivých z porušeniach imigračných zákonov po tom, čo pri snahe preplaviť sa cez Lamanšský prieliv zahynulo v utorok päť ľudí vrátane dieťaťa. Informovali agentúry DPA a AFP.

17:46

Britský premiér Rishi Sunak a nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz sa v stredu zaviazali podporovať Ukrajinu tak dlho, ako to bude potrebné. Scholz však takisto potvrdil svoj odmietavý postoj k dodaniu nemeckých plochodrážnych striel Taurus dlhého doletu pre Kyjev. Informovali o tom agentúry AP, AFP a DPA.

Scholz povedal, že Európa musí naďalej zvyšovať svoju pomoc pre Ukrajinu aj po tom, ako USA v utorok schválili rozsiahly balík vojenskej pomoci. “Rozhodnutie USA nás tu v Európe neoslobodzuje od úlohy naďalej rozširovať našu pomoc pre Ukrajinu, aby sa táto krajina mohla brániť voči agresorovi,” povedal kancelár na spoločnej tlačovej konferencii so Sunakom.

Britský premiér Rishi Sunak na návšteve v Nemecku
Na snímke nemecký kancelár Olaf Scholz (vpravo) a britský premiér Rishi Sunak počas tlačovej konferencie v Berlíne
17:43

Traja ľudia utrpeli zranenia pri “vážnom incidente” v škole na juhu Walesu. Podozrivá osoba bola zadržaná, oznámila miestna polícia. Informovala agentúra AP.

Podľa britského denníka The Telegraph došlo v škole k útoku nožom. Medzi zranenými je údajne učiteľka.

17:39

Londýnsky súd rozhodol o vydaní stíhaného Daniela Bombica na Slovensko.

“Nie, ešte nikam nejdem, ešte si budete musieť počkať na kolaudačku na letisku, ale áno – ako som vravel minule – návrat na Slovensko sa začína,” vyjadril sa Bombic alias Danny Kollár.

16:56

Francúzsky najvyšší súd v stredu definitívne potvrdil odsúdenie bývalého premiéra Francoisa Fillona v kauze sprenevery, ktorej sa dopustil vytvorením fiktívneho pracovného miesta pre svoju manželku Penelope. Zároveň nariadil nový súdny proces o uložení trestu. Informovala agentúra AFP.

15:26

Taliansky parlament schválil opatrenie krajne pravicovej vlády premiérky Giorgie Meloniovej, umožňujúce protiinterrupčným aktivistom vstúpiť na konzultačné kliniky, čo vyvolalo hnev opozičných strán. Informovala agentúra AFP.

Opatrenie prijaté senátom v utorok večer umožňuje regiónom, aby povolili skupinám “s kvalifikovanými skúsenosťami na podporu materstva” ísť za ženami pomýšľajúcimi na interrupciu na klinikách riadených štátnym zdravotníckym systémom.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Múzeum STM Solivar v Prešove

Autor: FOTO TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali