Podľa najnovšej správy o stave ovzdušia (SOGA), je práve jeho znečistenie piatou najčastejšou príčinou smrti na svete.V roku 2017 prispelo znečistené ovzdušie ku každej desiatej smrti a je zodpovedné za viac úmrtí ako malária, dopravné nehody alebo drogy.
Najviac ohrozené deti sú v južnej Ázii, kde sa im život skracuje v priemere o 30 mesiacov a v Afrike, kde je to o 24 mesiacov.
“Skutočnosť, že znečistenie ovzdušia skráti život detí o tak dlhú dobu, je šokujúca. Nemáme žiadnu kúzelnú paličku, ale vlády by mali začať urýchlene konať,” povedal Robert O’Keefe, viceprezident amerického Inštitútu zdravotných efektov, ktorý správu vypracoval.
Aj keď malé deti čelia osobitným hrozbám, ako napríklad zakrpatenému pľúcnemu vývoju, ohrození sú aj starší a dospelí. Takmer deväť z desiatich úmrtí spôsobených znečistením ovzdušia bolo vo veku nad 50 rokov. Podľa O’Keefeho starnutie populácie v mnohých častiach sveta pravdepodobne zvýši počet obetí v nasledujúcich rokoch.
O’Keefe tiež poukázal na úroveň znečistenia ovzdušia v Číne, ktorá porušila trend rozvojových krajín a začala v posledných rokoch klesať. Čína si totiž na rok 2013 stanovila ciele v oblasti kvality ovzdušia a spustila opatrenia na zníženie závislosti od uhlia a čistenia priemyslu, pričom v niektorých mestách kontrolovali počet vozidiel.
Medzi krajinami s najnižšou úrovňou znečistenia boli podľa správy Nórsko, Kanada, USA, Švédsko a Nový Zéland. Celkom dobre obstáli aj Maledivy, Brunej a Estónsko.
Znečistenie ovzdušia v domácnostiach je ďalším problémom, pričom sa odhaduje, že na celom svete je takémuto znečisteniu vystavených 3,6 miliardy ľudí. V rozvojových krajinách je hlavným zdrojom znečistenia vnútorného prostredia spoliehanie sa na pevné palivá.
Minuloročná štúdia zistila, že znečistený vzduch je takmer všade, pričom ho dýcha viac ako 90% ľudí na celom svete. Znečistenie ovzdušia je rastúcim problémom, ktorý vplýva na zdravie a zvyšuje napríklad výskyt demencie a potratov, a aj preto sa nazýva globálnou krízou.