Úsudek si každý učiní sám. pic.twitter.com/5BD4nc5tzJ
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) May 20, 2020
.
Rovnejší medzi rovnými
V marci súd udelil mladej žene podmienku za nenávistný komentár pod fotkou utečencov zadržaných na diaľnici D5 pri Plzni. Žena vyjadrila ľútosť nad tým, že utečencov nikto nezapálil. Lucie I. bola uznaná vinnou za podnecovanie k nenávisti voči skupine osôb alebo k obmedzovaniu ich práv a slobôd. Za to jej hrozili až tri roky väzenia. Sudca jej nakoniec vymeral šesťmesačný trest so skúšobnou dobou na jeden rok.
Prísne? Áno! Spravodlivé? Ako sa to vezme. Porovnajme to s druhým prípadom, na ktorý upozorňuje pán Ovčáček. Zastupiteľ stredočeskej Jesenice pri Prahe a člen tamojšej ODS Martin Lang sa nechal uniesť. Na Facebooku pána prezidenta Zemana označil za Hitlera a vykríkol, že “je potrebné toho netvora podrezať ako prestarnutú sviňu“.
Čo myslíte, drahí čitatelia, ako súd vyhodnotil Langov výrok? Samosudca posudzujúci prípad rozhodol, že slová o zavraždení prezidenta Českej republiky nie sú trestným činom, ale maximálne priestupkom. Rozhodovanie o treste bude ďalej pokračovať.
Náhoda? Tak ešte jeden prípad. Muž, ktorý pred dvoma rokmi v centre Prahy vylepil plagáty kladne sa vyjadrujúce k smrti českých vojakov v Afganistane, dostal polročný podmienečný trest. Pôvodne mu hrozilo za podporu terorizmu päť až pätnásť rokov za mrežami. Tak toto je spravodlivosť.
Žijeme vo veľmi neobvyklej dobe. Časy, keď elfovia a samozvaní antimanipulátori prenasledujú internetových užívateľov za názory. Ale pozor! Za názory, ktoré majú útočiť na liberálne hodnoty. Keď však nositeľ liberálnych hodnôt, ktorý sa hlási k Mašínom a má plné ústa demokracie, napíše nenávistný komentár, tak? Tak to je predsa dobre a obyčajné naplnenie slobody prejavu.
Zo slobody prejavu sa stáva exkluzívny tovar. Nie je to nikde napísané, len k tomu našu spoločnosť dosť nahrubo tlačia rôzne neziskovky a internetoví donášači. Svojimi aktivitami vytvárajú atmosféru, v ktorej urážať prezidenta a tvrdo trestať im nevoniace názory je normou. A možno aj nutným prejavom, inak nebudete in.
Za odlišné názory sa dnes opäť vyhadzuje z práce
O nenávisti na internete Sputnik hovoril s Bronislavom Kalvodom, podpredsedom Regionálneho klubu SPD Libereckého kraja a zástupcom mesta Jilemnice.
“To je práve ten dvojaký meter dnešných mravokárcov a nositeľov tej ‘jedinej a vznešenej pravdy‘. Značne mi to pripomína minulú dobu. Dnes sú títo ľudia akurát orientovaní na druhú stranu. Mohli by sa tak držať hesla ‘S Európskou úniou na večné časy a nikdy inak‘! A ten, kto si myslí niečo iné, bude postavený mimo spoločnosť, pretože jeho názory sú neprijateľné. Ostatne chodí za mnou do kancelárie značné množstvo ľudí, ktorí mi rozprávajú svoje príbehy. Jednoducho sa chodia vyspovedať. Dnes sa totiž opäť za odlišné názory vyhadzuje z práce, alebo nejakým spôsobom vyhráža. A tak môžeme vidieť, že sa k tomuto prúdu pridáva aj zmanipulovaná justícia. Len ma tak napadá, kam až sme schopní toto všetko nechať zájsť? Nie je už čas na zmeny?” pýta sa známy regionálny politik.
Prečo pre nenávistné komentáre na internete platí dvojaký meter? Slniečkárstvo ovplyvňuje našu justíciu?
“Bohužiaľ súčasná jednostranná propaganda a jej úslužní vykonávatelia uchopili svoju prácu veľmi zodpovedne. Nastupujúcej novej generácii vštepujú, ten správny názor ‘už od útlej mladosti v školách. My, čo pamätáme minulý režim, tak v tom vidíme jasnú paralelu. A rovnako tak to je aj s našou justíciou. Mnohí sudcovia sa jednoducho boja ísť proti prúdu a skutočná spravodlivosť ich nezaujíma, alebo sa ju boja priznať,” vysvetľuje pán Kalvoda.
Preto podľa neho SPD požaduje zavedenie priamej demokracie.
“To je v tomto prípade priama voľba nielen politikov, ale aj sudcov a vôbec všetkých verejných činiteľov. A tí by mali tiež časovo obmedzený mandát. Nie je totiž možné, aby sedeli na svojich teplých a dobre platených miestach na veky vekov. A občania by ich mohli pri strate dôvery jednoducho odvolať. Majú sa báť občania justície, alebo justícia občanov? Akú to teda vlastne chceme demokraciu? My v SPD chceme priamu demokraciu. A nie je to nič nové pod slnkom. Veď v niektorých západných krajinách je to bežná prax. Napríklad vo Švajčiarsku. A koniec koncov aj o brexite mohli britskí občania rozhodnúť v referende. Prečo to teda nejde aj u nás?” myslí si politik.
Totalita vystrkuje rožky
Považoval by súd za priestupok podobné vyjadrenie o vražde hlavy štátu, ak by bol prezidentom napríklad Jiří Drahoš?
“Ak by bol prezidentom niekto z kaviarenských favoritov, z ktorých rovnako s politikou nikto nemá príliš veľké skúsenosti, tak som úplne presvedčený, že by ich systém, a to aj vrátane justície, chránil podstatne lepšie. A za urážku hlavy štátu, teda prezidenta, by padali oveľa prísnejšie tresty. Náš súčasný prezident Miloš Zeman, ktorého si za jeho názory a postoje veľmi vážim, ide práve proti prúdu. A tiež používa obyčajný sedliacky rozum. Aby mu obyčajní ľudia rozumeli. No, a to mnohých z týchto intelektuálnych kaviarnikov a slniečkarov jednoducho štve. A preto si jeho oponenti s radom titulov, pred i za menom, môžu dovoliť oveľa viac k jeho sústavnej dehonestácii,” myslí si expert.
“Ostatne pozrite sa, akého darebáctva sa môžu verejne dopúšťať niektorí pražskí komunálni politici, oslavujúci nemeckých nacistov a okupantov alebo ich prisluhovačov. Toto, keby vykonávali politici z nášho vlasteneckého hnutia SPD, tak by išli okamžite pred súd a následne za mreže. Tak to jednoducho bohužiaľ je. Dvojaký meter súčasnej pseudodemokracie. Tak kto je tu vlastne extrémista?” pýta sa.
A nakoniec otázka, ktorá sa priamo dotýka slobody prejavu. Mali by sa vôbec trestať podobné komentáre internetových pisálkov?
“Vôbec si nemyslím, že by sa mali trestať akékoľvek komentáre internetových pisálkov a rozumbradov. Veď práve sloboda slova je základným stavebným kameňom nášho súčasného ústavného poriadku. Ten, kto porušuje zásady slušnej konverzácie a diskusie, tak môže byť jednoducho z danej diskusie vylúčený alebo odstavený. To je dostatočný trest. Poťahovanie po justícii, alebo ďalšie následné tresty považujem za nedemokratické.
“To už zaváňa nastupujúcou totalitou, ktorá už dlhodobo vystrkuje nebezpečne rožky. A to poznáme veľmi dobre z čias minulého režimu. Každý systém, ktorému začne tiecť do topánok, tak začne uťahovať skrutky a salámovou metódou likvidovať demokraciu. Kúsok po kúsku, nenápadne, ale systematicky. Mám dojem, že sa pomaličky práve týmto smerom už nejaký čas uberáme. Pozrime sa – nezmyselné nariadenie, regulácia, zákazy a obmedzenia prichádzajúce práve z Bruselu. A naše bábky zbožne všetko s nadšením bez rozmyslu vykonávajú. To ma celkom práve desí. Tiež zavedenie takzvanej ‘predsudkovej nenávisti’ ministrom vnútra Hamáčkom jasne ukazuje, že začínajú mať strach z názoru občanov,” domnieva sa odborník.
Podľa jeho názoru potrebuje tento režim jednoznačne radikálnu zmenu systému.
“A očividne to súčasní vládcovia aj cítia, preto zavádzajú takéto nezmyselná opatrenia. A práve priama demokracia je ich sústavnou nočnou morou. Trestná a hmotná zodpovednosť, spätné preukázanie nadobudnutia majetkov atď. ich desí. Boja sa, že by obyčajní občania a pracujúci ľud mohli tiež spolurozhodovať aj o dôležitých veciach, ktoré sa týkajú nás, ale aj budúcich generácií. Pamätáte, ako po roku 1989 sľubovali uzákonenie všeobecného referenda a hovorili, že keď si utiahneme opasky, tak ten Západ do desiatich rokov doženie. No ubehlo ďalších 20 rokov a ja sa pýtam, ako to vlastne všetko dopadlo? Príďte občania teda na jeseň k voľbám, môžete totiž značne zamiešať politickou scénou. Politika potrebuje nové tváre, tak to jednoducho je,” hovorí podpredseda Regionálneho klubu SPD Libereckého kraja a poslanec mesta Jilemnice Bronislav Kalvoda.