To najdôležitejšie z Ukrajiny – Bachmut je obkľúčený 4/5, Avdejevka je v polkruhu

Kyjev 27. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Alexei Alexandrov)

Aktualizované 27. marca 2023 20:15

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

Vojna na Ukrajine
Na snímke stavební robotníci čistia zvyšnú časť zničenej budovy divadla, aby ju mohli použiť pri výstavbe nového divadla v Ruskom okupovanom juhoukrajinskom prístavnom meste Mariupol

 

20:10 – USA pravdepodobne pritvrdili svoju stratégiu v ukrajinskom konflikte.

Informoval o tom britský denník Times s odvolaním sa na nemenovaného amerického predstaviteľa.

Podľa tohto predstaviteľa chce Washington, aby Ukrajina získala späť “stratené územia”.

 

19:16 – Zelenského ochranka mu zakázala vziať čokoládu od hosťujúceho britského televízneho moderátora z obavy pred pokusom o otravu.

Informoval o tom denník Telegraph.

Podľa novín televízny moderátor Bear Grylls ponúkol čokoládu na “prelomenie ľadov” počas ich prvého stretnutia počas cesty na Ukrajinu v rámci nakrúcania nového dokumentárneho filmu, ale prezidentova bezpečnostná služba sa na čokoládu “vrhla”.

 

19:15 – Západné obrnené vozidlá sa už stali súčasťou výsadkových jednotiek.

Minister obrany Oleksij Reznikov to uviedol na Facebooku, kde zverejnil fotografiu, na ktorej je britský tank Challenger, americké obrnené vozidlá Stryker a Cougar a nemecké BMP Marder.

britský tank Challenger, americké obrnené vozidlá Stryker a Cougar a nemecké BMP Marder
Na snímke britský tank Challenger, americké obrnené vozidlá Stryker a Cougar a nemecké BMP Marder

18:55 – Britskí a americkí inštruktori cvičili ukrajinské jednotky v používaní nábojov s ochudobneným uránom, informovala britská publikácia Declassified UK.

Podľa publikácie môže prítomnosť amerického vojaka na výcviku vyvolať väčšie napätie v situácii, keď Biely dom popiera plány poslať Kyjevu granáty s ochudobneným uránom zo svojich zásob.

 

18:50 – Ruské stíhačky štvrtej generácie Su-35 zvyšujú dominanciu Ruska vo vojnovej zóne, čo môže byť pre Ukrajinu a jej partnerov znepokojujúca zmena.

Informovala o tom spravodajská stanica ABC News s odvolaním sa na zdroje v ukrajinskej vláde.

Podľa ukrajinského predstaviteľa, ktorý sa vyjadril pre ABC News, stíhačky novej generácie poskytujú Rusku “čoraz väčšiu dominanciu” na oblohe nad zónou konfliktu na východe Ukrajiny.

Ide o potenciálne znepokojujúcu zmenu, keďže neschopnosť Ruska dosiahnuť úplnú vzdušnú prevahu počas celej vojny bola kľúčovým faktorom úspechov Ukrajiny na bojisku, uvádza publikácia.

Predstaviteľ v Kyjeve uviedol, že Rusko nahradilo staršie modely lietadiel modernejšími Su-35. Uviedol, že Su-35 je vybavený “veľmi účinným radarom a raketami dlhého doletu” a Rusko používa tieto lietadlá na útoky na ukrajinské lietadlá vo vzduchu, ako aj na operácie pozemnej podpory.

Ukrajina “nemá kapacity” na to, aby tejto hrozbe čelila, dodal úradník.

 

18:45 – Ukrajinská ofenzíva bude mať obrovské straty, ak Západ neposkytne ukrajinským ozbrojeným silám rakety dlhého doletu

V televízii LRT to povedal bývalý poradca prezidentskej kancelárie Oleksij Arestovyč.

“Ak budeme mať takéto prostriedky, budeme môcť úspešne zaútočiť aj s nie veľmi vycvičenými jednotkami. V opačnom prípade aj vycvičená pechota preleje more krvi,” povedal.

Podľa Arestoviča sa zároveň v súčasnosti nehovorí o dodávkach zbraní dlhého doletu, ale len o prijatí nových rozhodnutí na júlovom summite NATO vo Vilniuse.

“S najväčšou pravdepodobnosťou nadchádzajúca protiofenzíva nebude posledná, takže budeme potrebovať pomoc pre ďalšiu,” dodal bývalý poradca OPU.

 

17:10 – Volodymyr Zelenskyj navštívil predsunuté pozície v Kyjevom kontrolovanej časti Záporožskej oblasti. Navštívil aj veliteľské stanovište záporožskej operačnej skupiny a ocenil vojsko.

 

17:00 – Ukrajina vydala Rusku päť zranených ruských vojakov, tvrdí Taťjana Moskaľková

“Potvrdzujem, že k takejto udalosti došlo. A skutočne bolo odovzdaných päť vážne zranených ruských vojakov,” povedala v pondelok novinárom komisárka pre ľudské práva.

Ukrajina uviedla, že 24. marca odovzdala Rusku všetkých ťažko zranených zajatcov, ale presný počet osôb vtedy neuviedla.

 

16:55 – Bachmut je obkľúčený 4/5, Avdejevka je v polkruhu, povedal bývalý veliteľ roty Aidar Jevgenij Dikij.

“Stále sa snažia premeniť Avdejevku na Bachmut-2. To znamená, že aj tam prešli z taktiky frontálneho útoku, keď sa uistili, že je to beznádejné, na taktiku krytia mesta z rôznych strán. A zatiaľ čo Bachmut je teraz asi zo 4/5 v kruhu, Avdejevka je stále napoly v kruhu,” povedal v rozhovore pre Rádio NV.

V posledných dňoch Rusi výrazne postúpili v okolí Avdeevky a “snažia sa odrezať stopy”, povedal.

“To znamená, že sa tam vlastne snažia zopakovať to, čo sa im podarilo v operácii Bachmut – obkľúčiť a prerezať cesty,” povedal Dikij.

Zároveň pochybuje, že Rusi presunú sily z Bachmutu do Avdejevky, keďže Bachmut je oveľa bližšie k obkľúčeniu.

 

16:10 – Volodymyr Zelenskyj usporiadal stretnutie o situácii v Záporožskej oblasti.

Diskutoval o operačnej situácii a “pripravenosti vojenských jednotiek a podjednotiek plniť úlohy podľa zadania”.

“Vypočul si informácie od regionálneho vedenia SBU a Národnej polície Ukrajiny. Pracujeme a kontrolujeme všetky dôležité otázky,” povedal Zelenskyj.

 

15:30 – Je nepravdepodobné, že by Ukrajina začala protiofenzívu útokom v štýle NATO, ktorý by zahŕňal masívny letecký útok s použitím lietadiel a riadených striel, citoval denník The Wall Street Journal odborníkov. Kyjev nemá potrebný počet stíhačiek a vrtuľníkov na takýto útok.

Scenár ukrajinského protiútoku sa dá predvídať vzhľadom na dostupné vybavenie krajiny vrátane západných dodávok. Experti, s ktorými sa publikácia rozprávala, sa domnievajú, že Ukrajina najprv začne útok pomocou pozemných presne navádzaných zbraní dlhého dosahu vrátane rakiet a delostrelectva.

 

15:25 – Generálny riaditeľ MAAE Rafael Grossi spolu so Zelenským navštívil Dneperskú vodnú elektráreň v Záporoží a skontroloval nedávne poškodenie priehrady.

“Dnes v Záporoží prebehla bohatá výmena názorov na ochranu Záporožskej JE a jej personálu. Dneperská vodná elektráreň je neoddeliteľnou súčasťou systému, ktorý zabezpečuje jadrovú bezpečnosť Záporožskej JE. Volodymyr Zelenskyj mi ukázal nedávne poškodenie hrádze,” uviedol Grossi na Twitteri.

generálny riaditeľ MAAE Rafael Grossi Volodymyr Zelenskyj
Na snímke generálny riaditeľ MAAE Rafael Grossi a Volodymyr Zelenskyj
generálny riaditeľ MAAE Rafael Grossi Volodymyr Zelenskyj
Na snímke generálny riaditeľ MAAE Rafael Grossi a Volodymyr Zelenskyj

14:20 – To hlavné z brífingu ruského ministerstva obrany:

– Straty ukrajinských ozbrojených síl v Kupjanskom smere dosahujú 65 vojakov denne

– Ruské ozbrojené sily zničia v Krasnolimanskom smere viac ako 85 vojakov AFU za deň

– Straty ruských vojsk na doneckom smere za deň dosiahli 400 vojakov a žoldnierov

– Ruské sily protivzdušnej obrany v priebehu noci zostrelili ukrajinský vrtuľník Mi-8 a 13 ukrajinských bezpilotných lietadiel

– Ruské ozbrojené sily zničili až 30 jednotiek AFU a húfnicu Gvozdika v chersonskom smere

– Ruské ozbrojené sily zničili muničný sklad obrannej brigády AFU v Charkovskej oblasti

 

14:00 – Objavila sa reakcia Číny na vyhlásenie Ruskej federácie o rozmiestnení ruských taktických jadrových zbraní v Bielorusku.

“5. januára 2022 vydali vedúci predstavitelia štátov vlastniacich jadrové zbrane spoločné vyhlásenie, v ktorom sa uvádza, že jadrovú vojnu nemožno vyhrať ani vybojovať, pričom sa zdôrazňuje, že vojnám medzi štátmi vlastniacimi jadrové zbrane sa treba vyhnúť a strategické riziká treba znížiť. Všetky strany by sa mali zamerať na diplomatické úsilie o mierové vyriešenie ukrajinskej krízy a spolupracovať, aby pomohli zmierniť situáciu,” uviedol hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí.

 

12:31 –  Úrady v Doneckej oblasti hlásia druhú obeť ranného raketového útoku na centrum mesta Slavjansk.

Ďalších 29 ľudí bolo zranených.

 

12:23 – Hovorkyňa nemeckého ministerstva zahraničných vecí nepotvrdila medializované informácie o údajnom pripravovanom vyhostení 30 ruských diplomatov.

Agentúra Focus 25. marca informovala, že nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Berbocková plánuje vyhlásiť viac ako 30 ruských diplomatov akreditovaných v Berlíne za “nežiaduce/nechcené” osoby.

V ten istý deň ruské ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že je pripravená “tvrdá odpoveď” na vyhostenie diplomatov.

 

12:20 – Vyhlásenie vedúceho tlačového strediska skupiny Centre Group

Bezpilotné lietadlo Orlan-10 skupiny síl Centrum odhalilo rozmiestnenie raketometov s viacnásobným použitím rakiet Grad ukrajinských nacionalistov v smere Krasno-Limansky. Po získaní údajov posádky útočných lietadiel Su-25 podnikli raketový útok s použitím neriadených leteckých striel. Nepriateľ utrpel straty na personáli a vybavení.

 

12:17 – Vážny požiar vypukol v Troieshchyne v okrese Troieshchyna v hlavnom meste.

Podľa médií horí súkromný dom.

 

12:03 –  Ukrajinské jednotky ostreľovali pohraničné mesto Krasnojaruzský okres v Belgorodskej oblasti.

Pod paľbu sa dostala obec Grafovka. Poškodené boli tri obytné budovy a jedna hospodárska budova, ale civilisti neboli zranení. Dočasne bola prerušená dodávka plynu do obce.

Záchranné a pohotovostné služby vykonávajú obhliadky od domu k domu a odstraňujú následky.

 

11:56 – Do Avdejevky bol zakázaný vstup, obec sa nachádza v “červenej zóne”, uviedol Vitalij Barabaš, šéf GVA.

Dobrovoľníci, novinári a iní civilisti majú vstup zakázaný. “Existuje príkaz – priamy zákaz návštev,” povedal vo videu. Pripomíname, že včera bolo v Avdejevke prerušené mobilné spojenie . Do Avdejevky nedávno aktívne vtrhli Rusi, ktorí sa snažia mesto obkľúčiť.

 

11:48 – Kyjev bude čeliť výzve otvorenia druhého frontu, ak budú v Bielorusku rozmiestnené ruské jadrové zbrane, uviedol ukrajinský poslanec David Arahamia.

Podľa neho v takom prípade Kyjev povolá do armády ešte viac občanov, pretože potom budú ukrajinské jednotky potrebovať minimálne osem ďalších brigád.

 

11:36 – V Slavjansku boli pri rannom ostreľovaní zničené administratívne a kancelárske budovy, päť výškových budov a sedem súkromných domov.

Boli vystrelené dve rakety S-300, uviedla štátna správa mesta Doneck.

Prebieha záchranná akcia a upresňuje sa počet obetí. Predbežne je známa jedna obeť. Dve podobné rakety zasiahli aj detský domov v Družsku.

 

11:23 – Poľská vojenská kontrarozviedka zadržala v Gdansku cudzinca, ktorého obvinila zo špionáže pre Ruskú federáciu.

Hrozí mu až desať rokov väzenia, informovala poľská televízia.

Cudzinec bol v Poľsku od januára. Bol obvinený zo zhromažďovania informácií o kritickej infraštruktúre v Pomoranskom a Kujavsko-pomorskom vojvodstve na severe Poľska. Muža zadržali 21. marca. Súd nariadil, aby bol zadržaný umiestnený do dočasnej väzby na tri mesiace.

 

11:05 –  Zelenskyj sa vyjadril k dnešnému ostreľovaniu Slavjanska.

Uviedol, že v dôsledku incidentu zahynul jeden človek a došlo k zraneniam. Na mieste pracujú záchranné zložky a odstraňujú sa trosky.

 

11:00 – Na webovej stránke prezidenta sa objavila petícia vyzývajúca na zákaz TikToku na Ukrajine.

“Keďže prostredníctvom videí Tik-Tok sa teraz deje veľa propagandy, navrhujem ho úplne uzavrieť, aspoň na obdobie vojny na Ukrajine,” napísal autor.

Petícia získala viac ako 2 900 hlasov a zber podpisov bude pokračovať ďalších 90 dní.

 

10:58 – V Slavjansku sa objavujú správy o ostreľovaní.

Fotografie a videá zverejňujú miestne telegrafické kanály. Na videu je vidieť silnú paľbu v oblasti cestnej komunikácie, súdiac podľa fotografie z miesta činu, trojposchodová budova bola vážne poškodená. Žiadne podrobnosti o incidente nie sú hlásené.

V Slavjansku sa objavujú správy o ostreľovaní
V Slavjansku sa objavujú správy o ostreľovaní

10:53 – Ukrajinské ozbrojené sily vystrelili z raketometu MLRS na Kalininský okres v Donecku.

Podľa starostu mesta došlo k požiaru v blízkosti materskej školy. V škole boli tiež rozbité okná. Podľa predbežných správ došlo k obetiam na životoch.

 

10:27 – Miestne kanály Telegram hlásia husté dymenie v dôsledku ostreľovania v Kalininskej štvrti Donecka.

Žiadne podrobnosti o incidente sa neuvádzajú.

 

10:20 – Poľské úrady nemajú v úmysle dať Ukrajine všetky svoje stíhačky MiG-29 naraz, povedal námestník poľského ministra zahraničných vecí Pawel Jablonski pre rozhlasovú stanicu RMF.

“Myslím si, že ich neodovzdáme všetky. Určite nie v jednej várke,” povedal.

Podľa Jablonského proces odovzdávania stíhačiek prebieha v atmosfére utajenia.

Poľský prezident Andrzej Duda 16. marca uviedol, že Ukrajina dostane prvé štyri stíhačky MiG-29 z Poľska v najbližších dňoch. Krajina má na svojej leteckej základni Malbork 28 stíhačiek.

 

10:18 – Telegramové kanály v Kyjeve informujú o výpadkoch elektriny a vody v niektorých častiach mesta.

Úrady hlavného mesta to zatiaľ nepotvrdili.

 

10:10 – V Mariupole bolo vyhodené do vzduchu auto “jedného z veliteľov okupantov”, uviedol starosta Mariupola Vadym Bojčenko.

Incident sa odohral o 8.07 h. Ruská strana incident potvrdila.

Podľa agentúry TASS v Mariupole vybuchlo auto “šéfa mestského policajného oddelenia” Michaila Moskvina. Samotný Moskvin bol ľahko otrasený a v čase výbuchu sa nachádzal niekoľko metrov od auta.

 

9:50 – V Mariupole bol zavraždený policajný náčelník Moskvin, informovali bezpečnostné služby DĽR.

 

9:48 – V Melitopole došlo k ďalšiemu útoku. Strela zasiahla garáž pri Aviagorodku.

Podľa Volodymyra Rogova, predsedu hnutia Sme spolu s Ruskom, neboli žiadne obete. Menšie škody vznikli aj na neďalekej obytnej budove. Jej okná sa rozleteli.

 

9:38 – V ruskom meste Volgograd sa začína hlasovanie o tom, či sa má uskutočniť referendum o premenovaní mesta na Stalingrad.

O tejto otázke sa diskutuje už viac ako rok. Myšlienka premenovať mesto po Stalinovi sa objavila už v roku 2013, keď Volgograd oslavoval 70. výročie víťazstva v bitke o Stalingrad.

Medzi obyvateľmi Volgogradu však na túto otázku neexistuje jednoznačný názor. Podľa údajov VCIOM z februára je tak 67 % Volgogradčanov proti premenovaniu mesta na Stalingrad.

 

8:51 – Veliteľ pozemných síl Oleksandr Syrskyi opäť navštívil Bachmutský smer.

Po svojej návšteve uviedol, že prebieha najintenzívnejšia fáza bojov o mesto a situácia je stabilne ťažká, keďže nepriateľ napriek stratám naďalej postupuje.

“Obrana Bachmutu je vedená vojenskou nevyhnutnosťou a je založená na kompetentnom využití obranných prostriedkov mesta, vybudovaných opevnení a vybavených palebných postavení,” povedal Syrskyi.

Pripomenieme, že minulý týždeň veliteľ armády Oleksandr Syrskyj naznačil, že AFU má v úmysle začať protiofenzívu pri Bachmute.

 

8:46 – V Žitomírskej oblasti môže dnes dôjsť ku krátkodobým výpadkom elektriny.

Dôvodom je oprava zariadení sieťovej infraštruktúry, uviedlo ministerstvo energetiky. V ostatných regiónoch sa výpadky neočakávajú.

Celkovo energetická sústava na začiatku týždňa funguje bez obmedzení a s rezervnou kapacitou, uviedlo ministerstvo energetiky.

 

8:35 –  USA nezaznamenali žiadne známky toho, že by Rusko presunulo jadrové zbrane do susedného Bieloruska alebo kamkoľvek inam.

Vyhlásil to hovorca Bieleho domu John Kirby.

Pripomeňme, že Putin 25. marca uviedol, že Moskva a Minsk dosiahli dohodu o rozmiestnení taktických jadrových zbraní v Bielorusku. Pentagón uviedol, že nevidí žiadne známky jadrovej eskalácie zo strany Ruska, zatiaľ čo Nemecko vidí známky zastrašovania.

Kancelária prezidenta sa domnieva, že ruský prezident porušil Zmluvu o nešírení jadrových zbraní, a vyzvala na zvolanie zasadnutia Bezpečnostnej rady OSN.

 

8:22 – Donecká regionálna štátna správa zverejnila fotografie následkov ostreľovania v regióne.

Včera ráno bola zasiahnutá Avdejevka v doneckom smere, bol tam poškodený hotel a budova súdu.

Počas dňa bolo šesťkrát ostreľované predmestie Kurachova a pod paľbu sa dostali aj obce Chasovojarsk a Zvanivska. Počas dňa bol v regióne zabitý jeden obyvateľ a dvaja boli zranení.

Donecká regionálna štátna správa zverejnila fotografie následkov ostreľovania v regióne
Fotografia následkov ostreľovania v regióne

8:19 – Ukrajinské ozbrojené sily v noci na 27. marca ostreľovali chemický závod v Horlivke, pričom poškodili výrobňu kyseliny dusičnej, uviedol primátor mesta Ivan Prichodko.

Taktiež priamy zásah strely AFU do strechy poškodil administratívnu budovu dielne na dodávku elektrickej energie.

 

8:05 – Jednotky motostreleckej jednotky Južného vojenského okruhu zničili dve diverzné a prieskumné skupiny ukrajinských ozbrojených síl pri obci Marinka v doneckom smere.

Uviedol tak Ivan Bigma, vedúci tlačového strediska skupiny Juh. Dodal, že prieskumné jednotky zničili nahromadenie živej sily a techniky nepriateľa v smere Avdejevka.

 

7:55 – V Melitopole, ktorý je pod kontrolou ruských síl, sa objavili správy o výbuchu. Ruskom menované “orgány” dnes potvrdili výbuchy a hovorili o práci protivzdušnej obrany.

 

7:48 – Vladimir Putin nedospel a pravdepodobne ani nedôjde k záveru, že je potrebné ukončiť vojnu na Ukrajine za západných podmienok, tvrdí americký Inštitút pre štúdium vojny.

Podľa organizácie ho k tomuto záveru mohla podnietiť zimná kampaň, ktorá Rusku nepriniesla žiadne významné úspechy.

“Namiesto toho Putin zdvojnásobuje svoju túžbu vojensky poraziť Ukrajinu alebo predĺžiť vojnu mobilizáciou ruskej vojensko-priemyselnej základne a oživením rôznych tajných mobilizačných programov na vytvorenie nových bojových síl,” uviedol inštitút v rannom brífingu.

Tieto snahy nesprevádzajú myšlienky “kompromisného mieru” z Kremľa, a to ani po návšteve Si Ťin-pchinga v Moskve. To “naznačuje, že Putin je naďalej odhodlaný dosiahnuť svoje ciele silou. A nie je jasné, či sa tieto ciele zmenia aj v prípade úspešnej protiofenzívy AFU.

“Inštitút” sa domnieva, že Ukrajina musí spôsobiť Rusku čo najvierohodnejšiu porážku, po ktorej sa buď začnú rokovania, alebo sa stanoví frontová línia, na ktorej “by Kyjev a jeho západní spojenci mohli sami účinne zmraziť konflikt bez ohľadu na Putinove rozhodnutia”.

 

7:44 –  Posádky ukrajinských tankov sa vrátili domov po tom, ako sa v Spojenom kráľovstve vycvičili na obsluhu tankov Challenger 2, uviedlo britské ministerstvo obrany.

Podľa denníka The Guardian sa očakáva, že títo vojaci sa zapoja do jarnej protiofenzívy.

 

7:17 –  Rusko vyvinulo pozemné bezpilotné lietadlo Hedgehog, ktoré slúži na prekonávanie obrnených vozidiel.

 

7:06 – Hlavné informácie z ranného brífingu ukrajinského generálneho štábu

Ukrajinské ozbrojené sily počas dňa odrazili viac ako 60 útokov nepriateľa.

Na Kupianskom a Limanskom smere – pri obciach Sinkovka, Bilohovka a Veseloho.

Na Bachmutskom smere – vo vnútri Bachmutu, ako aj v oblastiach Bohdanivka a Ivanivske.

V smeroch Avdejevka a Marinka – proti osadám Novobachmutovka, Novokalynove, Avdejevka, Severnoje, Pervomajske, Nevelske, Krasnogorovka a Marinka.

 

6:55 – Zelenský usporiadal osobitné vojenské stretnutie s “osobitným okruhom účastníkov”, ako aj stretnutie o bezpečnostnom sektore.

“Obrana, posilnenie našej obrany – proti vonkajším hrozbám aj proti vnútorným hrozbám. Pripravujeme našu odpoveď,” takto opísal tému stretnutia.

 

6:53 – Ruské vojenské telegramové kanály informovali, že generál Muradov, ktorý okrem iného velil Ugledarskému smeru, bol odvolaný z funkcie veliteľa východného zoskupenia ruských vojsk na Ukrajine.

Táto informácia nebola oficiálne potvrdená.

 

6:40 – Jedenásť príslušníkov ruskej Federálnej gardovej služby získalo titul Hrdina Ruska za plnenie úloh počas špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine.

Informovala o tom tlačová služba Ruskej federálnej gardovej služby.

 

6:30 – Vojenská operácia, 26. marca 2023

– Ruské stíhačky zostrelili ukrajinský vrtuľník Mi-8 v DNR, prostriedky protivzdušnej obrany zachytili sedem rakiet HIMARS a 14 ukrajinských dronov za 24 hodín, tvrdí ruské ministerstvo obrany

– Ruské jednotky zničili v noci na dnes v Chersonskom smere až 20 ukrajinských vojakov, samohybné vozidlo Akatsiya a delostrelecký kanón M777 americkej výroby, informovalo ruské ministerstvo obrany

– Ruskí vojaci v južnom doneckom a záporožskom smere zničili do 60 ukrajinských jednotiek

– “západné” zoskupenie jednotiek ruských ozbrojených síl v Kupjanskom smere zničilo v noci viac ako 70 ukrajinských vojakov, päť kusov techniky, ako aj ukrajinský muničný sklad

– Ruskí vojaci v doneckom smere zničili viac ako 200 ukrajinských vojakov, deväť obrnených vozidiel, štyri húfnice, poľský delostrelecký systém a americký radar

– Putin v rozhovore so Zarubinom na stanici Rossija 1 označil Západ za iniciátora a podnecovateľa konfliktu na Ukrajine a dodávkami zbraní Kyjevu západné krajiny prekračujú nielen červené, ale aj “bordové” čiary

– Ukrajinské vojská budujú obranné línie na pravom brehu rieky Ingulec s úmyslom nalákať na ne ruskú armádu – presne tak, ako to plánovalo urobiť nemecké nacistické velenie v roku 1944 na tom istom mieste, povedal okresný náčelník

– Kyjev zámerne posiela mobilizovaných z rusky hovoriacich oblastí Ukrajiny do najťažších oblastí v DĽR, povedali ruskí vojaci pri Marinke a ukázali pasy a vojenské preukazy mŕtvych

– Skupina bojovníkov s poľskými a gruzínskymi nášivkami na uniformách zničená v bojoch o Avdejevku

– Ukrajinská armáda strieľala na nemocnicu v Lisičansku, ombudsman LNR to označil za vojnový zločin

– Komplex REB “Pole-21” vyradil navigačný systém ukrajinského útočného dronu. Bezpilotné lietadlo stratilo orientáciu a zrútilo sa pri osade Kirejevsk v Tulskej oblasti. Traja ľudia boli zranení a domy poškodené.

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

17:53

Pentagón poprel správu, že rekonštruuje havarované “mimozemské” vesmírne lode a rekonštruuje “ich” technológie. Informovala o tom spravodajská stanica Fox News.

17:39

Predstavitelia Európskej únie sa v stredu v Bruseli stretli so Sultánom Ahmadom al-Džábirom, predsedom klimatického summitu COP28, ktorý sa uskutoční na prelome novembra a decembra v Dubaji.

17:19

Ruský prezident Vladimir Putin v stredu označil útok na Ruskom okupovanú Kachovskú priehradu na juhu Ukrajinu za “barbarský čin”. Moskva zo zničenia priehrady obviňuje Kyjev.

17:14

Tomáš Taraba: “Doložili sme potrebné podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu, ktorý bude riešiť činnosť vysokých štátnych úradníkov, ktorí išli vyzvať NATO a EÚ, aby zasiahli do volieb na Slovensku. Sú tak šikovní, že dôkazom ich aktivít je nielen ich vlastný úradný zápis z pracovnej cesty.”

16:50

Ruské ministerstvo zahraničných vecí v stredu uviedlo, že oprava poškodeného čpavkovodu vedúceho z ruského Togliatti do ukrajinskej Odesy bude trvať jeden až tri mesiace. Moskva tvrdí, že čpavkovod vyhodili do vzduchu v utorok ukrajinskí sabotéri. Výbuch podľa ruského ministerstva obrany nastal v Charkovskej oblasti na východe Ukrajiny, pričom zranenia utrpelo aj niekoľko civilistov.

16:30

Britský premiér Rishi Sunak v stredu pricestoval na dvojdňovú návštevu USA. Hlavnými témami rokovaní budú situácia na Ukrajine, hospodárska spolupráca a umelá inteligencia.

16:00

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v stredu v telefonáte s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským navrhol vytvorenie medzinárodnej komisie na vyšetrovanie zničenia Kachovskej priehrady na juhu Ukrajiny. Tento návrh predstavil aj ruskému lídrovi Vladimirovi Putinovi.

15:13

Nemecký Inštitút pre ľudské práva (DIMR) sa domnieva, že boli naplnené všetky podmienky na to, aby mohla byť zakázaná krajne pravicová strana Alternatíva pre Nemecko (AfD). DIMR však v súčasnosti neplánuje takýto krok presadzovať, informovala v stredu agentúra DPA.

14:51

Poľská vláda využije všetky existujúce právne opatrenia, aby ponechala v prevádzke svoju hnedouhoľnú baňu Turów ležiacu pri hraniciach s Českom. Povedal to v stredu hovorca poľskej vlády Piotr Müller, a to aj napriek utorkovému rozhodnutiu súdu vo Varšave, ktorý bani pozastavil povolenie na ťažbu z environmentálnych dôvodov.

14:40

Ukrajinskí sabotéri údajne v utorok vyhodili do vzduchu čpavkovod vedúci z ruského Togliatti do ukrajinskej Odesy. K výbuchu došlo podľa ruského ministerstva v Charkovskej oblasti na východe Ukrajiny, pričom utrpelo zranenia aj niekoľko civilistov.

14:17

Európska komisia (EK) v stredu oznámila, že spúšťa nové právne konanie proti Poľsku v súvislosti s rozhodnutím vlády vo Varšave zriadiť tzv. výbor na vyšetrovanie “ruského vplyvu”. Komisia zriadenie tohto kontroverzného orgánu vníma ako útok na politickú opozíciu, lebo zákon umožňujúci jeho zriadenie predpokladá, že výbor by vo svojej činnosti pokračoval aj po prípadnej zmene vlády po jesenných parlamentných voľbách.

14:12

Všeobecný súd Európskej únie v stredu zamietol žiadosť bieloruského oligarchu Alexandra Šakutina o zrušenie sankcií, ktoré boli naňho uvalené za napojenie na vládu bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka a jej zásahy proti opozícii. Šakutin, ktorý podniká v oblasti stavebníctva, poľnohospodárstva a strojníctva, bol v roku 2020 pridaný za zoznam Európskej únie, na ktorom sa nachádzajú subjekty so zmrazenými aktívami či zákazom víz.

14:00

Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) pokračuje vo svojom úsilí získať úplný prístup do budov Európskeho parlamentu (EP). Toto úsilie sa vystupňovalo po prepuknutí škandálu “peniaze za vplyv”, známeho pod názvom Katargate.

13:49

Prvé pojednávanie v novej kauze ruského opozičného politika Alexeja Navaľného je naplánované na 19. júna. Pojednávanie moskovského mestského súdu sa bude konať vo väzenskom tábore č. 6 (IK-6) vo Vladimírskej oblasti, kde si Navaľnyj odpykáva svoj trest.

13:30

Právo občanov Ukrajiny žiť a pracovať v členských krajinách Európskej únie možno bude potrebné predĺžiť o 10 rokov. V súvislosti s pokračujúcou ruskou agresiou voči Ukrajine to uviedol osobitný poradca Európskej komisie (EK) pre ukrajinských utečencov Lodewijk Asscher.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Kapitalisti sa búria proti Číne

0 icon

Bratislava 7. júna 2023 (HSP/Foto:TASR/AP, TASR/AP-Christophe Petit Tesson, Pool via AP, TASR/AP-Markus Schreiber)   Západní jastrabi čelia nepravdepodobnému odporu, píše Thomas Fazi pre UnHerd Po tom, ako Amerika zvádzala s Európou zástupnú vojnu proti Rusku, je teraz odhodlaná zopakovať tento úspech aj proti Číne. V tomto prípade by mohli byť…

Pápeža prijali do nemocnice

0 icon

Vatikán 7. júna 2023  (HSP/TERAZ/Foto:TASR/AP-Alessandra Tarantino)   Pápež František absolvuje črevnú operáciu, ktorá si vyžiada niekoľkodňovú hospitalizáciu. Informoval o tom Vatikán, podľa ktorého už pápeža v stredu hospitalizovali v rímskej nemocnici Gemelli Pápež už v utorok absolvoval v Gemelli krátku prehliadku na tamojšom geriatrickom oddelení. Vatikán v stredu oznámil, že…

Eva Kailiová je späť s novým príbehom: Je tu sprisahanie

0 icon

Bratislava 7. júna 2023 (HSP/Foto:Twitter)   Podozrivá z Qatargate sa snaží svoj prípad preformulovať ako morálny príbeh proti špionáži, čo vyvoláva nedôveru, píše POLITICO Eva Kailiová rozpráva nový príbeh, ktorý dvíha obočie: Úrady sa na ňu mohli zamerať, pretože vedela príliš veľa o vládnej špionáži. Po mesiacoch mlčania počas jej…

Lionel Messi bude hrať za Inter Miami

0 icon

Paríž 7. júna 2023  (TASR/HSP/Foto:Facebook) Aktualizované 7. júna 2023 o 16:54 Argentínsky futbalista Lionel Messi sa po odchode z Paríža Saint-Germain dohodol na spolupráci s tímom zámorskej MLS Interom Miami. Informoval o tom portál BBC Sport Tridsaťpäťročný útočník sa tak nevráti do FC Barcelona, kde strávil 21 rokov, a mal…

Toto rozhodnutie môže mať veľký vplyv na priebeh, scenáre a vývoj vojny

0 icon

Kyjev 7. júna 2023 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Ukrajina sa snaží získať od NATO jasné prísľuby o prijatí do Aliancie v záverečnom vyhlásení zo samitu vo Vilniuse, ktorý je naplánovaný na 11. - 12. júla Kyjev by zjavne chcel pozvanie do NATO aj napriek prebiehajúcej vojne, počas ktorej všetci…

SaS vyzýva na odmietnutie povinných kvót

0 icon

Bratislava 7. júla 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Strana SaS vyzýva vládu, aby na štvrtkovom (8. 6.) rokovaní Rady Európskej únie (EÚ) o nových migračných podmienkach nesúhlasila s povinnými kvótami na prerozdelenie ilegálnych migrantov po členských krajinách EÚ a presadzovala status quo. Minister vnútra Ivan Šimko plánuje prezentovať pozíciu,…

SaS vyzýva Roberta Fica na “súboj”

0 icon

Bratislava 7. júna 2023  (TASR/HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian)   Strana SaS vyzýva opozičný Smer-SD na tzv. súboj volebných programov. Žiada šéfa Smeru-SD Roberta Fica, aby predstavil svojich expertov a program, ktorý sa porovná s programom SaS. Strana kritizuje Fica za to, že svojimi výrokmi o manipulácii šíri nenávisť a rozoštváva…

Srbi sa nevzdávajú

0 icon

Belehrad 7. júna 2023 (HSP/Foto:Twitter@snntv_en)   V snahe nájsť riešenie krízy na severe Kosova pricestujú dnes večer do Belehradu vyslanci Európy a USA Miroslav Lajčák a Gabriel Escobar, informuje srbský spravodajský portál B92 V snahe nájsť riešenie krízy na severe Kosova, po Prištine, pricestujú dnes večer do Belehradu európski a…

O čipové válce

0 icon

Praha 7. júna 2023 (HSP/petrhampl/Foto:Pixabay)   O momentálně probíhající „válce o čipy“ už asi čtenáři vědí, ale málo se mluví o aktuálním stavu. Philip Pilkington se jej pokusil shrnout v komentáři na Unherd Nejprve se Američani pokoušeli Čínu odříznout od čipů a zabránit jim ve stavbě továren. Je to ovšem složitá…

Nová posila Demokratov – Dorota Nvotová

0 icon

Bratislava 7. júna 2023 (TASR/HSP/Foto: Screenshot)   Do mimoparlamentnej strany Demokrati vstupuje pred predčasnými septembrovými parlamentnými voľbami hudobníčka a občianska aktivistka Dorota Nvotová. Na dnešnej tlačovej konferencii o tom informoval predseda strany Eduard Heger Nvotová by sa chcela venovať téme menšín, Rómov aj kultúry, pretože má za sebou niekoľko projektov…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

Tretia svetová vojna je namierená proti Rusku...

0icon

Tento článok uverejňujem v plnom znení tak, ako som ho prebral. Je to preto, lebo článok bol uverejnený pred osem a pol rokmi v decembri 2014!!! Urobil som len malé doplnky pre vysvetlenie. Doplnky sú v zátvorke. Ak sa Vám zdá stále aktuálny, nemýlite sa...

Vysielanie českých televízií na Slovensku (+ Markíza, JOJ i Orange)

0icon

Asi pred 3 mesiacmi Orange vypol cca 6 staníc z okruhu českej komerčnej TV Prima na Slovensku. Už pred rokmi sa vyplo vysielanie staníc NOVY.V médiách rezonuje ako hlavný dôvod tohto konania snaha slovenskýchkomerčných televízií JOJ a Markíza, nakoľko vraj české televízie nemajú licencie /právo na Slovensku vysielať. Poďme sa…

Marek Danko

Radikálna pomsta: Ukrajina ničí Maďarov

0icon

Možno sa vzťahy medzi Maďarskom a Ukrajinou vždy vyznačovali neustálymi problémami a hádkami medzi krajinami. Maďari neustále hovorili o útlaku maďarských národnostných menšín na ukrajinskom území, no v Kyjeve boli takéto vyhlásenia neustále vyvracané. V skutočnosti ukrajinská vláda naozaj považovala národnostné menšiny za nástroj nát

Erik Majercak

Prečo Rusko nejako moc aktívne nepokračuje s operáciou na Ukrajine. Prečo sa zdá, že je to zmrazené. Prečo na nás denne nekydajú z médií až toľko ako obvykle

0icon

Samozrejme, že mediálny priestor dostáva na Slovensku teraz primárne kampaň „leboFico“, „leboKremeľ“, „lebodemokracia“, lebo tieto problémy zahraničím riadené politické strany nevedia rozchodiť a je ďaleko nebezpečnejší do októbra pre všetkých lokálnych nohsledov, takže 21 miliónov pre šorošove handry od prez

Marián Tkáč

Náhody neexistujú: Slováci a Maďari plece pri pleci

0icon

V americkom Orlande vyvrcholili 4. majstrovstvá sveta v novom športe, vo futgolfe. A predstavte si, ako symbolicky: zlato získala v individuálnej súťaži žien Slovenka Lucia Čermáková a v individuálnej súťaži mužov Maďar Bence Bacskai! Keďže náhody neexistujú, práve na pôde všemocnej Ameriky sa predviedli ako úspešné v rodiacom sa olympijskom…

Vášeň v Tebe

Lesník ukázal geniálny trik, ako sa zbaviť kliešťov

0 icon

7.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto:pixabay.com/Catkin). Kliešte, ktoré sú ľuďmi asi najnenávidenejšie tvory, už niekoľko týždňov útočia na ľudí a zvieratá. A hoci na internete nechýbajú rady, ako sa pred týmito parazitmi chrániť, najnovší trik jedného z lesníkov sa stal skutočným hitom.

Ako strihať paradajky? Radšej buďte opatrní. Jedna chyba zničí celý krík

0 icon

7.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: youtube.com/2 Minute Garden Tips). Ak chcete, aby vaše sadenice túto sezónu priniesli veľa ovocia, robte pravidelne jednu vec. Ako orezať paradajky, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky? Urobte to správnym spôsobom a kríky prinesú veľa paradajok. Aby ste mohli zbierať bohatú úrodu, musíte sa…

Princ Harry vypovedal na súde. Hovoril o svojich depresiách a paranoji

0 icon

7.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: instagram.com/royal_family_history). V utorok 6. júna sa princ Harry objavil na Najvyššom súde v Londýne, kde svedčil v procese proti Mirror Group Newspapers, známemu bulvárnemu vydavateľovi vo Veľkej Británii. Počas pojednávania z jeho úst zazneli silné slová.

Takto sa vyrába zlaté hnojivo. Patent záhradníkov a vlastníkov pozemkov na bohatú úrodu

0 icon

7.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: youtube.com/Vidlák). Oplatí sa obohatiť kompost dážďovkami? Odborníci tvrdia, že dážďovky dokážu urobiť veľa dobrého a že hnojivo, ktoré produkujú, má cenu zlata. Ako teda prilákať dážďovky do kompostu? Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu dosiahnuť čo najlepšie výsledky.

Lekár podával pacientke kávu s jeho semenom. Na súde tvrdil, že si neumyl ruky

0 icon

7.6.2023. Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pixabay.com/DarkoStojanovic). Začína sa proces proti britskému lekárovi Dr. Nicholasovi Johnovi Chapmanovi. Je obvinený zo sexuálneho napadnutia svojich obetí pridávaním semena do ich kávy. V Spojenom kráľovstve sa začne prestížny súdny proces proti všeobecnému lekárovi Dr. Nicholasovi Johnovi Chapmanovi. Podľa

Armádny Magazín

Najväčšie západné energetické korporácie si veľmi dobre ohrievajú ruky na sankčnej vojne proti Rusku

0 icon

USA, 7.jún 2023 (AM) – Už dávno je jasné, že protiruské sankcie majú bumerangový efekt na ekonomiky západných krajín. Prejavil sa prudkým nárastom inflácie, poklesom už aj tak nízkych mier hospodárskeho rozvoja a poklesom reálnych príjmov občanov. Podľa OECD do konca roka 2022 klesli príjmy v 38 členských krajinách OECD ako…

Húfnice CAESAR sa Ukrajine nehodia!

0 icon

Francúzsko, 7.jún 2023 (AM) – Vraj je to pre ich zraniteľnosť, teda pre ich rýchle opotrebúvanie a nemožnosť opráv, tvrdí francúzsky aktivista Xavier Moreau. Donedávna sa však na Ukrajine hovorilo o samohybných húfniciach CAESAR trochu inak, pyšnejšie. Napr. ukrajinský minister obrany Aleksej Reznikov vyhlasoval, že vďaka dodávkam z Francúzska a Dánska má Ukrajina druhý najväčší park

CIA vás špehuje prostredníctvom vášho smartfónu

0 icon

Nemecko, 7.jún 2023 (AM) – Federálna bezpečnostná služba spoločne s ruskou FSO odhalila spravodajskú operáciu amerických tajných služieb, ktoré využívali mobilné zariadenia Apple (USA). "Bezpečnosť ruskej telekomunikačnej infraštruktúry odhalila anomálie špecifické len pre používateľov mobilných telefónov Apple a spôsobené pôsobením doteraz neznámeho škodlivého softvéru (VPO) využívajúceh

Západ testuje na Ukrajine tie typy zbraní, ktoré potom použije v priamej vojne s Ruskom

0 icon

Rusko, 7.jún 2023 (AM) – Ako informovalo ruské ministerstvo obrany deň predtým, ruská armáda pri odrazení ofenzívy ukrajinskej armády na južnom Donecku zničila 28 tankov Ozbrojených síl Ukrajiny vrátane ôsmich nemeckých Leopardov. Podľa vojenského analytika Jurija Kotenoka budú západné krajiny naďalej zásobovať Kyjev

Rusku hrozí čierna známka FATF. Pridá sa ku Kimovi?

0 icon

USA, 7.jún 2023 (AM) – Nepriatelia Ruska sa domnievajú, že sankčná vojna proti krajine by sa nemala obmedzovať na trestné opatrenia jednotlivých štátov, ale je potrebné medzinárodné úsilie. Samozrejme, ideálne by bolo, keby sa rozhodnutie o sankciách voči Rusku prijalo na úrovni Bezpečnostnej rady OSN, ale to sa nedeje a pravdepodobne ani…

TopDesať

Raritné fotografie známych osobností, ktoré ste nikdy nevideli

0 icon

V dnešnom digitálnom veku, kde každý má vreckový fotoaparát vo svojom smartfóne a fotografie sú všadeprítomné, je ťažké si predstaviť, že existujú snímky známych osobností, ktoré zostali skryté pred našimi očami. No práve tieto zriedkavé a raritné fotografie nám poskytujú jedinečný pohľad do minulosti, odhaľujúc celebrity v úplne novom svetle.…

Kvíz: Dokážete spoznať európsku krajinu na základe jej tvaru?

0 icon

Vitajte, milí čitatelia, v našom novom článku plnom geografického dobrodružstva! Dnes vás pozývame na vzrušujúcu výzvu, ktorá vás zavedie do srdca Európy a vyzve vás, aby ste preukázali svoje znalosti o európskych krajinách. Dokážete spoznať európsku krajinu len na základe jej tvaru? Európa je kontinent bohatý na rozmanitosť a históriu. Každá…

Tieto celebrity svoje outfity využili aj po rokoch

0 icon

Vitajte v fascinujúcom svete módy a celebrít! V tomto článku sa pohrávame s myšlienkou, že ani tie najznámejšie celebrity sa neboja využiť svoje outfity opakovane, a to s tým istým štýlom a eleganciou. Odkazujú na pravdu, že dobrý štýl je nadčasový a že oblečenie môže slúžiť viac než len pri…

Tieto fotografie dajú poriadne zabrať tvojmu zraku a mozgu

0 icon

V tomto článku si ukážeme fotografie, ktoré nenechajú váš zrak a mozog na pokoji. Pri niektorých fotografiách sa budete musieť skutočne zamyslieť, či vidíte skutočnosť alebo iba optický trik. Tieto fotografie majú schopnosť vyvolávať záhadné dojmy a vášne vo vašom vnútri. Za ich zdanlivo jednoduchými a bežnými kompozíciami sa však…

Extrémne drahé chyby zachytené na fotografiách

0 icon

Hovorí sa, že za chyby sa platí. Bohužiaľ, tieto fotografie majú hodnotu tisícky eur - tisícky eur na opravy poškodených vecí. Pozrite sa na zbierku nešťastia v podaní extrémne drahých chýb. Reddit je na vrchole v poskytovaní fotografií ľudí, ktorí majú naozaj ťažký deň. Prispievatelia na r/ThatLookedExpensive sa delia o…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali