The Washington Post: Obama priviedol USA k neúspechu v Sýrii a na Blízkom východe

The Washington Post: Obama priviedol USA k neúspechu v Sýrii a na Blízkom východe

Washington 26. decembra 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Carolyn Kaster)

 

V americkom prestížnom denníku The Washington Post publikoval článok Charles Krauthammer, ktorý v článku viní z neúspechu USA v Sýrii odchádzajúceho amerického prezidenta Baracka Obamu.

Na snímke americký prezident Barack Obama
Na snímke americký prezident Barack Obama

Oslobodenie Aleppa (niektorí americkí novinári používajú termín “pád Aleppa”) a neslávny odchod Baracka Obamu z Bieleho domu spolu súvisia. Barackovi Obamovi sa podarilo oslabiť americkú prítomnosť na Blízkom východe a podarilo sa mu zasadiť americkej blízkovýchodnej politike niekoľko tvrdých rán. Jediné, čo po Obamovi reálne v Sýrii ostalo, je rozrušená infraštruktúra a americký neúspech.

Reklama

Zdá sa, že Barack Obama svoje pôsobenie v Sýrii neľutuje. Na tlačovej konferencii sa pokúsil obhajovať svoj program v Sýrii, podľa neho pred USA existovali len dve základné cesty – nevstúpiť do konfliktu, alebo vstúpiť do konfliktu naozaj v širokej miere – podľa vzoru Iraku.

Podľa autora článku Obama zavádza. Na začiatku občianskej vojny v roku 2011 mohli USA presadiť s malým riskom a stratami bezletovú zónu v Iraku. Washington mohol podľa autora článku bez problémov zničiť sýrske vrtuľníky a stíhačky, čím by totálne zmenil strategickú situáciu v krajine. Likvidácia sýrskeho letectva by ovplyvnila celú vojnu a zabránila by neskôr Rusom vyslať do Sýrie svoje letectvo.

Reklama

Je zaujímavé, ako americký žurnalista presvedčený o výnimočnosti USA vo svete prezentuje otvorene v americkom mienkotvornom denníku návrhy o likvidácii letectva suverénneho štátu Sýrie, o americkom útoku na Sýriu bez mandátu OSN, bez vypovedania vojny a  v rozpore s medzinárodným právom. Rovnakým spôsobom USA zaútočili na Líbyu, Afganistan či Irak.

Podľa Charlesa Krauthammera ak by USA už na začiatku konfliktu zničili sýrske letectvo, Asadov režim by padol skôr, ako by mu stihli prísť Rusi na pomoc. Rusi by si netrúfli ísť do konfrontácie s americkým letectvom, no keď videli, že USA do Sýrie nevstúpili, zmenili Rusi svojím zásahom rovnováhu síl. To nakoniec viedlo podľa amerického žurnalistu k likvidácii umiernenej protiasadovskej opozície. Rusi navyše viedli aktívne útoky na nemocnice a civilné ciele, takže povstalci nakoniec boli nútení kapitulovať. (V priamom rozpore s tvrdeniami washingtonského propagandistu je radostná reakcia sýrskeho obyvateľstva, ktoré Rusi a vládne jednotky po piatich rokoch oslobodili).

Podľa Krauthammera Obama nechápal možnosti, ktorými disponuje superveľmoc a takisto Obama nemá a nikdy nemal prirodzenú autoritu. Mal si zobrať príklad z amerického prezidenta Nixona, ktorý v roku 1973, keď Rusi hrozili, že zasiahnu a podporia priamo Egypt v konflikte s Izraelom, navýšil jadrový štatút USA. Rusi podľa Krauthammera sa vtedy stiahli nielen v oblasti Blízkeho východu, ale aj v Západnom Nemecku, Južnej Kórei či Tajvanu. Išlo o politiku zdržiavania, ktorú však Obama v Sýrii nepoužil.

USA zaplatili kvôli Obamovi a jeho naivite vysokú cenu. Asad nebol nikdy priateľom USA, no teraz vystupuje už len ako bábka Iránu a Ruska. Sýriu na Blízkom východe využíva aj Irán a aj Rusko ako svoju základňu na demonštráciu vlastnej sily na Blízkom východe. Irán sa snaží o šiítsku dominanciu, Rusko využíva Sýriu na kontrolu sunnitských krajín. Moc USA v regióne upadla na minimum. Dokladom toho je aj skutočnosť, že v decembri 2016 sa v Moskve stretli Rusi, Iránci a Turci, ktorí rokovali o ďalších osudoch Sýrie. Predstaviteľov USA do Moskvy nikto nepozval. “Washington, ktorý v regióne dominoval viac ako 40 rokov, svoje pozície stratil”, píše Krauthammer vo Washington Post.

Na snímke sýrsky prezident Bašár Asad (vľavo) a ruský prezident Vladimir Putin
Na snímke sýrsky prezident Bašár Asad (vľavo) a ruský prezident Vladimir Putin

Podľa Krauthammera USA bude potrebovať mnoho času a úsilia, aby svoje stratené pozície znova obnovili a pred Donaldom Trumpom stojí náročná úloha, pretože situáciu v Sýrii kontroluje Rusko a Irán. Čo sa týka Aleppa, autor si zúfa nad etnickými čistkami v meste, o ktorých však píšu už len najvernejší mastodonti západnej žurnalistiky neoconskej orientácie.

Reklama

Na záver svojho článku Krauthammer vyjadruje presvedčenie, že USA sa podarí stratený vplyv v Sýrii získať, bude však musieť dosiahnuť rozhodujúce víťazstvá na iných frontoch, kde medzi sebou Rusko a USA súperia.

Krauthammer vo svojom článku de facto potvrdzuje úpadok americkej dominancie, koncepcie jednopolárneho sveta a potvrdzuje rast významu Ruska na medzinárodnom poli, ako aj vznik multipolárneho sveta.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

07:24

Vojenská základňa v strednom Iraku, kde sídlia oddiely irackej armády a proiránske polovojenské jednotky, sa stala terčom bombardovania.

07:23

Severná Kórea uskutočnila test “superveľkej hlavice” určenej pre strategickú riadenú strelu, uviedli v sobotu tamojšie štátne médiá a dodali, že odpálila aj nový typ protilietadlovej strely. 

07:22

 Vysokí predstavitelia OSN varovali Bezpečnostnú radu pred rizikami vzniku nového frontu v Sudáne v okolí mesta al-Fašír v provincii Severný Darfúr na severozápade krajiny, ktorého obyvateľstvo je už teraz na pokraji hladomoru.

07:21

Spojené arabské emiráty začali rozsiahlu humanitárnu operáciu v zbombardovanom meste Chán Júnis na juhu Pásma Gazy, pričom plánujú obnoviť prevádzku tamojšej Násirovej nemocnice.

07:18

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas cesty po východoukrajinskom regióne Donbas nachádzajúcom sa na frontovej línii navštívil veliteľské stanovište v bojmi zmietanom meste Časiv Jar. Zelenskyj to uviedol na platforme Telegram s tým, že na mieste bol oboznámený so situáciou v teréne.

Zelenskyj
Na snímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
07:16

Ukrajina má v rámci sebaobrany právo útočiť na legitímne vojenské ciele aj mimo svojho územia, vyhlásil po zasadnutí Rady NATO-Ukrajina v Bruseli generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg.

Generálnemu tajomníkovi NATO Stoltenbergovi predlžili mandát o jeden rok
Na snímke generálny tajomník Jens Stoltenberg
07:14

V Ekvádore zastrelili ďalšieho starostu. Ide už o druhý takýto prípad zavraždeného starostu v priebehu niekoľkých dní a piaty od začiatku roka. Túto latinskoamerickú krajinu pritom v nedeľu čaká celoštátne referendum o sprísnení opatrení proti organizovanému zločinu.

06:51

Na celom svete sa používa okolo 7000 jazykov. Čínština má viac ako 3000 rokov. Prvý text s čínskymi znakmi sa objavil v roku 1250 pred Kristom. Podľa najnovších údajov je dnes čínština najrozšírenejším jazykom, ktorý je prvým jazykom pre asi 1,24 miliárd ľudí v 37 krajinách.

06:50

 Muž, ktorý sa polial horľavinou a zapálil pred súdom v New Yorku, kde prebieha pojednávanie s bývalým americkým prezidentom Donaldom Trumpom, je v nemocnici v kritickom stave.

06:49

Americký občan Russell Bentley, ktorý v rokoch 2014 – 2017 bojoval na strane proruských separatistov na Ukrajine, bol zabitý v Moskvou okupovanom východoukrajinskom meste Doneck. 

06:47

Vdova po ruskom opozičnom politikovi Alexejovi Navaľnom v Bavorsku prevzala nemeckú Cenu za slobodu médií. Manželia Navaľní dostali toto ocenenie “za odvahu prejavenú v hnutí odporu a za odvážny a nenásilný boj proti brutálnej diktatúre v Rusku”.

Julija Navaľná prevzala nemeckú Cenu za slobodu médií
Na snímke Julija Navaľná, vdova po ruskom opozičnom politikovi Alexejovi Navaľnom, prevzala nemeckú Cenu za slobodu médií v nemeckom Gmund am Tegernsee
06:43

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken zopakoval, že administratíva prezidenta Joea Bidena “nemôže podporiť” veľkú vojenskú operáciu izraelskej armády v meste Rafah v palestínskom Pásme Gazy.

 

Včera 20:16

Fínski hokejoví reprezentanti zvíťazili v piatkovom prípravnom zápase pred MS 2024 nad Švédskom 2:1 po predĺžení. O ich triumfe rozhodol v 65. minúte Ahti Oksanen. Suomi odplatili súperovi štvrtkovú prehru 0:4. Švédi budú na šampionáte súpermi Slovákov v základnej B-skupine.

Včera 19:39

Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW) v piatok vyzvala parlament v Gambii, aby zamietol návrh zákona, ktorého cieľom je zrušiť zákaz mrzačenia ženských pohlavných orgánov.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke matka Xena v ZOO v Košiciach

Autor: FOTO TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali