Okrem Bassa vstúpil do hry proti proti jüanu aj spojenec Georga Sorosa – Stanley Druckenmiller, úspešne riadiaci jeho hedgový fond Quantum, zakladateľ Appaloosa Management David Tepper a majiteľ Greenlight Capital David Einhorn, dodáva WSJ. Sám Soros počas svojho vystúpenia na Svetovom ekonomickom fóre v Davose povedal, že čínskej ekonomike sa ťažko podarí vyhnúť sa “ťažkému pristátiu”, čím zvýšil rozruch investorov okolo očakávaní poklesu čínskej meny.
“Ak budeme hovoriť o rozsahu, tak je ďaleko väčší, než v čase hypotekárnej krízy (rok 2007 – pozn. Red.) – Cituje vydanie slová Kyle Bassa.
Očakávanie poklesu jüanu vyprovokovalo únik kapitálu rezidentov ČĽR a zahraničných investorov z čínskej ekonomiky, hovorí sa v materiáli. Hedgové fondy vsádzajú na to, že vedenie Číny dopustí oslabenie národnej meny, aby zastavilo únik investícií a podnietilo ekonomický rast.
Hra proti jüanu, na rozdiel od stávok proti mene, regulovaných len trhom, je dosť riskantný nápad, keďže Peking má veľké možnosti zásahov proti špekuláciám. V tomto roku vykúpili vládni hráči na hongkonskej burze toľko jüanov, že cena kreditov Overnight vyskočila o 66% a takmer odrezala zdroje financovania pre investorov, sediacich na krátkych pozíciách.
Analytici Hayman Capital, sledujúci bankový systém Číny, došli k záveru, že objem nesplácaných pôžičiek, tvoriaci v súčasnosti okolo 2 % z celkového množstva, začne prudko rásť, preto vláda ČĽR bude musieť minúť trilióny dolárov na rekapitalizáciu bánk, čo spôsobí oslabenie meny. Noviny poznamenávajú, že podobný scenár prebiehal počas hypotekárnej krízy v USA, kedy dolár začal strácať cenu po tom, čo Fed (Federálny rezervný systém) začal zachraňovať americkej banky.