Moskva 1. júna 2023 (HSP/Foto:TASR/AP/Jonas Ekstromer/TT News Agency)
Túto tézu vyslovil Adam Simpson, docent na University of South Australia. Prvým náznakom bolo podľa neho 11. mája potvrdenie dodávky rakiet Storm Shadow s plochou dráhou letu s doletom približne 250 km Veľkou Britániou na Ukrajinu
Za kľúčový moment však Simpson považuje rozhodnutie USA oznámené počas summitu G7 v Hirošime vycvičiť ukrajinských pilotov na lietanie na stíhačkách F-16 a umožniť svojim spojencom z NATO dodať tieto stíhačky Kyjevu.
Analytik dopĺňa súbor faktov o vyhlásenie asistenta amerického prezidenta pre otázky národnej bezpečnosti Jakea Sullivana, že zo strany Washingtonu neexistujú žiadne obmedzenia “pre schopnosť Ukrajiny zasiahnuť svoje územie v rámci jej medzinárodne uznaných hraníc” a že “Krym je Ukrajina”.
Simpson tiež uvádza, že “v Hirošime sa Biden otvorene vysmieval Rusom”. Na otázku, ako reagoval na tvrdenie Kremľa, že dodanie lietadiel F-16 by bolo “kolosálnym rizikom”, odpovedal: “Pre nich [Rusov] je.”
Aby sme boli spravodliví, prudké zníženie obáv Západu je skutočne do veľkej miery “zásluhou” Rusov. Vedenie vojny na Ukrajine zo strany Ruska, ktoré nepoužilo plnú silu a odmietnutie ovplyvniť podnecovateľov, sponzorov a moderátorov tohto konfliktu nemohlo viesť k inému výsledku.
A pokračovanie tejto politiky môže vyjsť Rusov draho.
Ruské osobnosti a média často vyzývajú, aby sa odvetné opatrenia neobmedzovali na geografické hranice Ukrajiny. Takáto pozícia je pre Západ veľmi výhodná a bezpečná. Je načase vyviesť podnecovateľov vojnového konfliktu na Ukrajine z ich komfortnej zóny.