The Spectator: Bidenova ponuka zabiť Nord Stream 2

The Spectator: Bidenova ponuka zabiť Nord Stream 2

Washington 29. apríla 2021 (HSP/Foto:TASR/DPA-Jens Büttner/Zentralbild)

 

Washington, DC je všeobecne známy ako rozdelené mesto, miesto, kde sa kompromis a dialóg často obetujú na oltár konkurenčných programov. Prinajmenšom v jednej otázke však panuje zhoda: plynovod Nord Stream 2 s dĺžkou 1230 km, ktorý bude prepravovať ruský zemný plyn do Nemecka, je projekt, ktorý je potrebné zastaviť. A Spojené štáty musia na to použiť všetky ekonomické a diplomatické nástroje, ktoré majú k dispozícii, píše The Spectator

Nord Stream 2
Na snímke značka s nápisom Severný prúd 2 (Nord Stream 2)

Na rokovaniach v kongrese aj na stretnutiach so spojencami NATO americký minister zahraničia Antony Blinken zopakoval oficiálny názor USA, že Nord Stream 2 je pre Európu „zlá dohoda“, ktorá môže Rusku poskytnúť ďalšie peniaze a geopolitický nástroj pre Vladimíra Putina.

Reklama

„Prezident Joe Biden hovoril veľmi jasne,“ uviedol Blinken počas svojich stretnutí v Európe minulý mesiac. „Verí, že plynovod je zlý nápad, zlý pre Európu, pre USA a v konečnom dôsledku je v rozpore s vlastnými bezpečnostnými cieľmi EÚ.“

Zákonodarcovia na Capitol Hill sú vo svojej rétorike tvrdší. Dokonca aj samotní Bidenovi prívrženci naliehajú na jeho administratívu, aby sankcionovala akékoľvek zahraničné subjekty, ktoré sa na výstavbe plynovodu podieľajú, aj vzdialene. Senátor Ted Cruz zastavil proces potvrdzovania diplomatického veterána Williama Burnsa, ktorého Biden nominoval na riaditeľa CIA. Senátor stiahol svoje námietky až vtedy, keď Blinken vydal svojím menom písomné vyhlásenie, ktoré uistilo zákonodarcov, že administratíva prijme sankcie pre každú spoločnosť spojenú s projektom.

Reklama

Plynovod Nord Stream 2 je však klasickým príkladom, keď humbuk a panika zakrývajú rozum a zdravý úsudok. Aj keď by zastavenie výstavby ropovodu bolo pre Moskvu bezpochyby trápnym neúspechom, stalo by sa tak za cenu väčších turbulencií vo vzťahu medzi USA a Nemeckom, ktoré Biden považuje za kľúčové pre jeho transatlantickú agendu. Ako napísal Daniel Benjamin, bývalý vysoký úradník ministerstva zahraničia v Obamovej a Clintonovej administratíve, „Nech sú straty pre Rusko v dôsledku nového kola sankcií akékoľvek, budú relatívne malé v porovnaní  so škodami na americko-nemeckých vzťahoch.“ Napokon, prečo by najväčšia európska ekonomika mala potom s Washingtonom spolupracovať na zjednotenom fronte proti Číne, ak Washington zničí plynovod, o ktorom si Nemecko myslí, že je v jeho vlastných energetických záujmoch?

USA musia brať do úvahy aj ekonomické rozmery. Spoločným refrénom vo Washingtone je, že výhody eliminácie Nord Stream 2 výrazne prevyšujú náklady. Tí, ktorí sa v Kongrese USA zasadzujú za agresívnejšie americké sankcie proti firmám a bankám, ktoré sa na projekte podieľajú, postupujú, akoby ich návrhy boli bez finančných strát. Nútiac Európanov zvoliť si medzi plynárenským projektom v hodnote 11 miliárd dolárov a americkou ekonomikou v hodnote 21 biliónov dolárov. No vybrali by si Európania určite to druhé?

Tento prístup sa však nedotýka podstaty problému. Ak víťazstvo nad Nord Stream 2 bude za cenu narušenia životnosti finančného systému USA, bolo by to víťazstvo prázdne.

Európska únia už nie je spokojná s rétorikou USA. Ak USA budú naďalej trvať na tom, aby sa so sankciami zaobchádzalo skôr ako s kladivom než ako so skalpelom, EÚ v určitom okamihu prekročí rámec rétoriky a prejaví svoj nesúhlas. Závislosť Trumpovej administratívy na nástroji sekundárnych sankcií už kontinent presvedčila, že USA sú napriek neustálym rozhovorom o medzinárodnom poriadku založenom na pravidlách vždy pripravené využiť americký dolár a bankový systém na dosiahnutie toho, čo chcú.

Situácia s Iránom je poučná; po tom, čo americké sankcie voči iránskej ekonomike prinútili európske firmy ako Airbus, Siemens a Total opustiť projekty a prerušiť vzťahy s Teheránom, zriadila EÚ účelový nástroj v snahe obísť americké bankové kanály. Tento nástroj nakoniec nefungoval, no skutočnosť, že najbližší spojenci Washingtonu boli ochotní preskúmať túto možnosť, nehovoriac o jej zavedení, by mala byť budíčkom pre amerických predstaviteľov, ktorí by mali pochopiť, že ťahaním za nitky ekonomického tlaku sa nedosiahne žiadny iný výsledok.

Reklama

Bidenova administratíva údajne usiluje o menovanie osobitného vyslanca pre Nord Stream 2. Cieľom je pravdepodobne nájsť diplomatické východisko zo súčasného rébusu Washingtonu – zastavenie projektu bez toho, aby bolo Nemecko urazené. Ale bez ohľadu na to, či Washington vytiahne zajaca z klobúka, ignoruje sa tu skutočný problém: ak USA nevykazujú určitú sebakontrolu a nebudú zdržanlivejšie, kedy a ako využijú svoje sankčné právomoci, môžu nakoniec zistiť, že ich vplyv sa znížil a riskujú, že v procese sa odcudzia od svojich najbližších spojencov.

Peter Suchý

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:19

Od rozšírenia Európskej únie (EÚ) pred 20 rokmi, keď do nej vstúpilo aj Maďarsko, sa Maďarom žije lepšie a toto členstvo láka do krajiny aj zahraničných investorov. Vyhlásil to bývalý premiér Péter Medgyessy na pôde Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu, kde si v stredu so zástupcami Európskej únie a členských štátov pripomenuli 20. výročie vstupu desiatich štátov do EÚ.

12:02

Poslanci Národnej rady (NR) SR prerokujú vládny návrh novely zákona o poskytovaní podpory a dotácie v pôdohospodárstve v skrátenom legislatívnom konaní ešte na aktuálnej schôdzi. Rozhodli o tom vo štvrtok. Na preklenutie obdobia do vyplatenia priamej podpory bude môcť podľa návrhu Ministerstvo financií (MF) SR poskytnúť poľnohospodárovi pomoc vo forme návratnej finančnej výpomoci za zvýhodnených podmienok. Poskytnúť sa má prostredníctvom Slovenskej záručnej a rozvojovej banky (SZRB).

11:46

Mrazy, ktoré v poslednom týždni zasiahli Česko, boli pre pestovateľov ovocia fatálne. Odhadom už bolo zničených približne 100.000 ton ovocia a škoda v tejto chvíli presahuje miliardu korún (takmer štyri milióny eur). Pamätníci podľa českého ministra poľnohospodárstva Marka Výborného hovoria o najhoršej situácii za posledných sto rokov.

11:37

Thajské úrady varovali vo štvrtok pred novou vlnou horúčav, v dôsledku ktorých v tejto krajine prišlo od začiatku roka o život už najmenej 30 ľudí.

Extrémne horúčavy sa očakávajú v metropole Bangkok, ale aj na severe a severovýchode kráľovstva. V hlavnom meste už v stredu teploty dosahovali 40,1 stupňov Celzia, pričom obdobné hodnoty sa očakávajú aj vo štvrtok.

11:23

Viac ako 90 osôb zadržali v stredu počas propalestínskych protestov v areáli University of Southern California (USC) v Los Angeles.

Zadržaní boli z dôvodu neoprávneného vniknutia na cudzí pozemok, napísala tamojšia polícia na sociálnej sieti X. Dodala, že pri zásahu nedošlo k žiadnym zraneniam.

11:10

Úrad Európskej komisie pre pripravenosť a reakcie na mimoriadne situácie v oblasti zdravia (HERA) v spolupráci s belgickým predsedníctvom v Rade EÚ v stredu oznámili, že vytvorili Alianciu pre kritické lieky. Informuje o tom spravodajca TASR v Bruseli.

10:57

Vo vláde Petra Fialu končí ministerka pre vedu a výskum Helena Langšádlová, dôvody zatiaľ neuviedla. Vo štvrtok to oznámila jej strana TOP 09.

10:50

Európsky parlament (EP) v stredu (24. 4.) večer schválil balík zákonov, ktoré posilňujú súbor nástrojov EÚ na boj proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu.

10:32

Pochodujúci dav v americkom Los Angeles si v stredu pripomenul genocídu Arménov medzi rokmi 1915 a 1918, pri ktorej zomrelo 1,5 milióna ľudí.

Dav sa zhromaždil v dištrikte Little Armenia (Malé Arménsko), odkiaľ pochodoval smerom k ulici Hollywood Boulevard. Druhý pochod vyvrcholil protestom pred tureckým konzulátom.

10:20

Popredného vietnamského magnáta v oblasti nealkoholických nápojov Trana Quiho Thanha vo štvrtok odsúdili na osem rokov väzenia v prípade podvodu vo výške 40 miliónov dolárov (37,4 milióna eur). Ide o ďalšieho podnikateľa odsúdeného v rámci rozsiahleho boja proti korupcii v krajine.

09:48

So sporením na vysokú školu treba začať najideálnejšie už pri narodení dieťaťa, inak sa možnosti zužujú. Lepšou alternatívou oproti sporeniu na bežnom účte, ktorý je často mesačne spoplatnený, sú ETF podielové fondy. Informovala o tom spoločnosť Universal maklérsky dom.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali