Pri presadzovaní myšlienky treba rozprávať príbeh tak, aby publikum nestratilo záujem. V súlade s týmto pravidlom prišiel denník NYT s divokým strašiakom, aby uspokojil zámer Ruska destabilizovať svet.
V článku, ktorý podľa agentúry Sputnik prináša viac otázok ako odpovedí, autor Michael Schwirtz uvádza, že obávaná ruská vojenská spravodajská služba GRU má hrôzostrašnú a desivú super elitnú jednotku. Tá sa vraj skladá výlučne z elitných odborníkov, ktorí sú vyškolení v “podvratnej činnosti, sabotážiach a páchaní atentátu”.
Podľa Schwirtza sa skupina vrahov nazýva Jednotka 29155. Údajne funguje už od roku 2009, ale západní úradníci sa o jej existencii dozvedeli len nedávno.
O skupine zároveň nie “je nemožné zistiť, kedy a kde jej agenti udrú”, píše Schwirtz.
Schwirtz tiež uvádza, že členovia Jednotky 29155 sú prirodzene “vyznamenaní veteráni z najkrvavejších ruských vojen”, a to v Afganistane, Čečensku a na Ukrajine.
“Operácie jednotky sú podľa hodnotenia západných spravodajských služieb natoľko tajné, že o jej existencii s najväčšou pravdepodobnosťou nevedia ani ostatní pracovníci GRU,” tvrdí Schwirtz.
Podľa verejne dostupných databáz vojenská jednotka číslo 29155 skutočne existuje a jej súčasné sídlo sa údajne nachádza vo východnej časti Moskvy.
Ďalšou zvláštnosťou je podľa správy to, že je tajomný životopis jednotky sprevádzajú neúspechy. Podľa Schwartza jednotku prvýkrát zaznamenali po údajnom pokuse o atentát na premiéra Čiernej Hory a po pokuse o obsadení budovy parlamentu len dvoma dôstojníkmi jednotky.
V roku 2018 bol bývalý ruský spravodajský dôstojník Sergej Skripal spolu so svojou dcérou Júliou údajne otrávený smrtiacou nervovo-paralytickou látkou. Nakoniec však prežili. Samozrejme, že aj táto operácia odbytu bola akciou Jednotky 29155. A takzvaní Petrov a Boširov (ako Miskin a Čepiga) sú dôstojníkmi tejto jednotky.
V roku 2015 sa skupina údajne pokúsila zabiť bulharského obchodníka so zbraňami, Emiliana Gebreva, a to hneď dvakrát. V oboch prípadoch, ale muž prežil.
V snahe spojiť legendárne postavenie apokryfnej skupiny a jej takmer smiešnej nedbalosti sa Schwirtz zamýšľa nad tým, že sú verejnosti známe len jej neúspešné operácie. Cituje tiež Eerik-Niilese Kross, bývalého šéfa spravodajských služieb v Estónsku, ktorý sa domnieva, že tieto operácie mohli byť neúspešné zámerne, a to ako forma “psychologickej vojny”.
“Je to súčasťou hry,” povedal Kross.
Podľa NYT ruský prezident Vladimír Putin túto jednotku potrebuje, pretože je vo vojne s celým západným liberálnym poriadkom, ktorý Kremeľ údajne považuje za “existenciálnu hrozbu”.
Schwirtz ďalej píše, že Putin aktívne bojuje proti Západu, a to pomocou “takzvanej hybridnej vojny – kombinácia propagandy, hackerských útokov a dezinformácií, rovnako ako otvorenou vojenskou konfrontáciou”.
The New York Times sa na skupinu pýtal aj Moskvy. Oficiálny hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov adresoval otázky o skupine ministrovi obrany. Ministerstvo na otázky neodpovedalo, Peskov po zverejnení označil článok za “brak”.