Podľa názoru mnohých predstaviteľov amerických vzdušných síl, námorníctva a námornej pechoty, premieňajú ruské protilietadlové komplexy celú oblasť fakticky na bezletovú zónu pre lietadlá F-16, alebo F / A-18 Hornet.
V tejto chvíli, poznamenáva sa v článku, môže beztrestne pôsobiť v zóne bránenej S-300 a jeho variantmi iba bombardér B-2 Spirit, z ktorého má americké letectvo iba dvadsať kusov a stíhačka F-22 Raptor. V budúcnosti toho bude schopné aj lietadlo F-35 Joint Strike Fighter.
Avšak, ani jedno bojové lietadlo, ktoré sa teraz nachádza vo výzbroji USA, sa v týchto zónach nemôže nachádzať príliš dlho, odvoláva sa autor na zdroje z Pentagonu.
“Problém je v tom, že S-300 je mobilný systém a americkí letci si nemôžu byť istí, kde sa v daný okamih nachádza”, poznamenáva Majumbar.
Okrem toho, píše autor, dodávky S-300 tiež prakticky znemožňujú jednostranné kroky izraelských vzdušných síl proti Iránu do tej doby, kým Izrael nedostane americké lietadlá F-35.
Podľa Majumbarovho názoru dáva Kremeľ Teheránu signál, že sankcie, ktoré donútili Irán začať konať, sa skončili, hoci definitívna jadrová dohoda zatiaľ podpísaná nebola.
Podľa slov jedného z predstaviteľov amerických ozbrojených síl, ruské dodávky protilietadlového systému S-300 do Iránu od základov menia vojenské plány USA.
“Iránom ale celá vec nekončí. Pokiaľ bude Rusko a Čína naďalej rôznym krajinám dodávať moderné systémy PVO, drvivá väčšina lietadiel, ktoré teraz má Washington vo výzbroji, nebude môcť bojovať v mnohých regiónoch planéty,” poznamenáva autor.
Týmto spôsobom, ruské kroky “slúžia ako pripomienka Washingtonu a ďalším metropolám západných krajín, že Rusko môže určitými kartami hrať,” cituje autor názor víceprezidentky washingtonského Centra pre strategické a medzinárodné výskumy Heather Conleyovej.
V pondelok 13. apríla ruský prezident Vladimír Putin podpísal výnos, ktorý ruší zákaz dodávok protilietadlových raketových systémov S-300 do Iránu.
ml