Otvorené hranice v EÚ zlyhali: kto sa dnes rozhodne autom cestovať z Balkánu do Paríža, čaká ho ničím nerušená cesta. Do minulého týždňa to bola hračka aj na trase zo Slovinska do Rakúska. Niekoľko dní pred útokmi v Paríži polícia v Hornom Bavorsku zatkla motoristu počas rutinnej kontroly: prevážal rozsiahly arzenál zbraní. 51-ročný vodič tvrdil, že je na ceste do francúzskeho hlavného mesta, a preto je teraz jedným z podozrivých. Počas kontroly 5. novembra na nemeckej diaľnici policajti zaistili osem Kalašnikovov, dva ručné granáty, dve pištole, revolvery a 200 gramov TNT výbušniny v malom aute, ktoré bolo zaregistrované v Čiernej Hore.
Muž je teraz obvinený z terorizmu, pretože zadal do navigačného systému francúzske hlavné mesto. V skutočnosti incident ukazuje, že v uliciach EÚ sú teraz zbrane samozrejmosťou.
Realita otvorených hraníc spôsobuje, že zločinci všetkého druhu môžu voľne cestovať po EÚ. Ďalší dôkaz: v bruselskej štvrti Molenbeek boli zatknutí piati podozriví. Ako starosta Françoise Schepmans povedal v nedeľu pre televíznu stanicu RTBF, zatýkanie sa konalo v sobotu. Navyše by v prípadoch mala byť súvislosť s útokmi v Paríži. V štvrti Molenbeek v minulosti došlo k niekoľkým útokom islamských fundamentalistov. Človek sa musí čudovať: ak Belgicko nedokáže udržať poriadok vo svojej krajine – prečo musia na to doplatiť aj všetky ostatné európske krajiny? Je to to, čo sa myslí solidaritou v rámci EÚ?
Predseda nemeckej policajnej únie, Rainer Wendt, vyzval na logickú “systematickú a starostlivú” kontrolu vonkajších hraníc Nemecka. Malo by byť nasadených viac federálnych policajtov, povedal Wendt podľa agentúry AFP. Avšak pri týchto aktivitách by mali byť skôr použití vojaci. Bezpečnostní experti tvrdia, že v súčasnej dobe je účinne kontrolovaných nie viac ako päť až desať percent prichádzajúcich utečencov.
Samozrejme, nekontrolované otvorené hranice sú ideálnou vstupnou bránou pre zločincov. Sú tiež veľkou hrozbou pre utečencov: po útokoch v Paríži bude znepokojenie v európskej populácii výrazne rásť. To zase môže viesť k tomu, že budú podozrievaní všetci, aj tí, ktorí skutočne potrebujú ochranu a pomoc pred tými istými hrozbami, pred ktorými sa my snažíme ochrániť.
Ak štát nechce uzavrieť svoje hranice a prisťahovalectvo nie je systematicky kontrolované, ďalšie teroristické útoky sú prakticky nevyhnutné. Existuje mnoho ľudí, ktorí chcú destabilizovať Európu. Ešte nikdy to nebolo také jednoduché, ako teraz. Súčasnosť je raj pre tajné služby, ktoré môžu slobodne pôsobiť v Európe.
Francúzsky prezident Francois Hollande musel vyhlásiť stav núdze – a to aj napriek tomu, že od útokov na Charlie Hebdo krajina masívne zvýšila vojenskú prítomnosť. Výnimočný stav je kapituláciou pred chaosom.