“27. februára 2020 sa teroristi skupiny Hayat Tahrir al–Sham v Idlibskej zóne deeskalácie pokúsili o veľký útok vo veľkej šírke frontu na pozície sýrskych vládnych vojsk,” uvádza sa v správe ruského ministerstva.
Je zdôraznené, že Centrum pre zmierenie znesvárených strán je v stálom kontakte s Idlibským koordinačným centrom, aby bolo vylúčené akékoľvek nebezpečenstvo.
“Za minulých 24 hodín zástupcovia ruského centra od tureckých kolegov neustále získavali a potvrdzovali súradnice rozmiestnenia všetkých jednotiek Ozbrojených síl Turecka, ktoré sa nachádzali v okolí bojových akcií teroristov,“ píše sa v správe.
Ruské ministerstvo obrany uvádza, že pri obci Behun sa spoločne s teroristami pod ostreľovanie dostali aj tureckí vojaci, ktorí tam nemali byť.
“27. februára sa pri obci Behun pod ostreľovanie sýrskych vojsk dostali aj tureckí vojaci, ktorí boli v bojových teroristických jednotkách,” uvádza sa v správe.
V správe sa zdôrazňuje, že podľa informácií tureckej strany žiadne jednotky tureckej armády v oblasti Behun neboli a nemali byť.
Ministerstvo tiež dodáva, že po tom, čo Rusi získali informácie o tom, že boli zranení tureckí vojaci, ruská strana prijala opatrenia na ukončenie paľby sýrskych vojakov, potom bola zaistená bezpečná evakuácia zomrelých a ranených v Idlibe tureckých vojakov na území Turecka.
“Ruské letectvo v oblasti obce Behun nebolo využité,“ uvádza správa.
Vojenská odpoveď
Turecký prezident Tayyip Erdogan predtým uviedol, že Turecko doteraz nedosiahlo uspokojivý výsledok pri rokovaniach s Ruskou federáciou o sýrskom Idlibe a je pripravené na začatie vojenskej operácie v tomto regióne. Peskov to označil za najhorší scenár.
Erdogan tiež vyhlásil, že vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby vyvinul tlak na sýrskeho prezidenta Bašára Asada, aby sýrska armáda zastavila ofenzívu v provincii Idlib a odstúpila do konca februára od tureckých pozorovateľských stanovíšť, inak hrozí vojenská odpoveď.
V súlade s dohodou dosiahnutou v máji 2017 počas rokovaní zástupcov Ruska, Iránu a Turecka v Astane (teraz Nur–Sultan) boli v Sýrii vytvorené štyri deeskalačné zóny. Územie troch z nich sa v roku 2018 dostalo pod kontrolu Damasku. Štvrtá zóna, ktorá sa nachádza v provincii Idlib a v častiach susedných provincií Latakia, Hamá a Aleppo, stále nepodlieha vláde republiky. Okrem toho bola väčšina jej územia obsadená teroristami zo skupiny Fronta an–Nusrat. V septembri 2018 sa Rusko a Turecko v Soči dohodli na vytvorení demilitarizovanej zóny v Idlibe, kde je viac ako desať rôznych jednotiek.