Osem mesiacov cirkusu, ale tentoraz „na steroidoch“

Osem mesiacov cirkusu, ale tentoraz „na steroidoch“

Bratislava 1. februára 2023 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)

 

Teraz sa začne osem mesiacov pokoja, naznačili lídri koalície. Ale naozaj to tak bude? Ale kdeže! Je jasné, že zrejme to bude osem mesiacov rovnakého cirkusu ako doteraz, ale tentoraz „na steroidoch“ – už v predvolebnom režime

133. rokovanie vlády SR v Bratislave
Na snímke dočasne poverený predseda vlády SR Eduard Heger

Poslanci v utorok tesnou ústavnou väčšinou 92 hlasov odsúhlasili uznesenie o skrátení volebného obdobia, z ktorého vyplýva, že predčasné voľby do Národnej rady SR sa budú konať 30. septembra tohto roka (ako kto hlasoval, si môžete pozrieť tu).

Reklama

Cirkus s referendami a termínmi volieb sa skončil, povedal predseda Národnej rady Boris Kollár. Ale naozaj? Naozaj má už byť koniec tým všetkým naťahovačkám, haštereniu, chaosu, nekonečným zmenám a kotrmelcom, keď dnes neplatí nič z toho, čo platilo včera a zajtra bude zas všetko inak?

Kriticky uvažujúci občan má všetky dôvody pochybovať. V parlamente aj vo vláde ostávajú tí istí ľudia, ktorí sa tu tri roky ruvali ako psi. Nie je žiadny rozumný dôvod si myslieť, že obraz toho, čo sa odteraz bude diať, bude iný.

Reklama

Šéf SaS Richard Sulík vysvetľuje celé to trojročné hašterenie, ktoré vyvrcholilo rozpadom koalície, pádom vlády a predčasnými voľbami, ako sprievodný jav ich ušľachtilej snahy odstrániť jedného chorého človeka, ktorý ničil celú slovenskú spoločnosť a politiku. Áno, na tom asi niečo bude. Lenže…

Pani učiteľka v škôlke nám už ako deťom vysvetlila, že kde sa dvaja hašteria, tak tam zväčša nie je iba jeden vinník. A tak vôbec nie je vylúčené, že druhú polovicu viny za tie hádky a spory má aj SaS a svojská povaha šéfa tejto strany, ktorý nie náhodou bol pri páde už troch vlád. A že preto aj po Matovičovom odchode z funkcií to zrejme bude podobné ako doteraz, len sa SaS nebude naťahovať s Matovičom, ale s Čaputovou a Hegerom.

Nech je to akokoľvek, tie rozpory teraz môžu byť už aj o to väčšie, že sa v podstate už začala predvolebná kampaň. K pokojnému vývoju nepochybne neprispeje ani to, že od hnutia OĽaNO sa odtrhla populistická frakcia, ktorá sa pred voľbami bude snažiť si vydobyť svoje miesto pod slnkom, a tak v parlamente pribudol ďalší nestabilný a potenciálne konfliktný element.

Mesiace pred voľbami samozrejme prinesú aj veľkolepé finále kriminálnej epopeje Matoviča, Mikulca, Hamrana, Lipšica a spol. o tom, ako dostať lídrov opozície za mreže, a tým si zachrániť svoju politickú budúcnosť.

Jedným z predpokladov úspešného zavŕšenia tejto misie je odstránenie prekážky v podobe paragrafu 363. K tomu však budú potrebovať ústavnú väčšinu, a teda plnú súčinnosť s hnutím Sme rodina. Je otázne, či sa im podarí Kollára a Pčolinského vydieraním alebo nejakým obchodom k tomu dotlačiť – a na to, aby to dokázali a potom ešte stihli roztočiť súdne a zatýkacie eldorádo v gestapáckom štýle, nie je zase až tak veľa času.

Reklama

Samozrejme, opozícia nebude nečinne čakať, ale iste tiež prinesie zaujímavé nahrávky a iné dôkazy. A vlastne nie je úplne vylúčené ani to, že by sa mohla v paragrafoch nájsť nejaká skulinka v platnosti mandátu tejto politickej partie a v takom prípade by sa situácia mohla zvrtnúť úplne nečakaným smerom.

Čaputová sa vyhráža: „V prípade zásadných zlyhaní dočasne poverenej vlády Eduarda Hegera som pripravená kedykoľvek na zostávajúci čas do volieb vymenovať úradnícku vládu.“ Lenže ani ona nemá úplne všetky tromfy vo svojich rukách: aj každá úradnícka vláda bude vždy odkázaná na schvaľovanie v parlamente. A ak poslanci majú problém nájsť väčšinu v prípade vlastných návrhov, tak akú šancu na podporu by mohla mať Čaputovej úradnícka vláda, ktorú vlastne nikto z nich nechce?

A tak, presne rovnako ako počas celého tohto volebného obdobia, je aj naďalej isté iba jediné: že pri tejto koaličnej partii nie je isté vôbec nič. Ba dokonca ani septembrový termín volieb. Nie je vôbec vylúčené ani to, že pri najbližšej príležitosti, keď parlament opäť raz nebude uznášaniaschopný, sa začne hľadať nejaký nový a úplne iný dátum volieb. (Pesimisti hovoria o roku 2030, ale hádam až takí pesimistickí byť nemusíme…)

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

15:36

Opakované vyjadrenia premiéra Roberta Fica (Smer-SD) o možnom využití úspor z druhého dôchodkového piliera na investície do infraštruktúry na Slovensku sú prípravou na ich znárodnenie. Sú o tom presvedčené viaceré opozičné strany, ktoré aj v piatok pokračovali v kritike tohto nápadu.

15:32

Viacero lekárov z Ľvovskej oblasti na západe Ukrajiny vyšetrujú pre podozrenie z prijímania úplatkov. Mužom, ktorí sa chceli vyhnúť vojenskej službe, za peniaze vydávali falošné lekárske potvrdenia. Oznámil to v piatok ukrajinský Štátny úradu pre vyšetrovanie (SBI).

15:26

Španielska polícia zaistila 25 ton hašišu v hodnote 50 miliónov eur v prístave Algeciras na juhu krajiny. Drogy boli ukryté v drevených debnách v nákladnom aute z Maroka, ktoré smerovalo do juhofrancúzskeho mesta Perpignan, informovali v piatok španielske úrady.

15:21

Poľnohospodári sú v posledných rokoch svedkami úbytku poľnohospodárskej pôdy, predovšetkým trvalých trávnych porastov. Poľnohospodári sú teda za zachovanie aspoň súčasnej výmery poľnohospodárskej pôdy. Jednoduchšie odstraňovanie nežiaducej vegetácie, ktoré navrhuje novela zákona o ochrane prírody a krajiny, im v tom môže pomôcť. Uviedla to Jana Holéciová,

15:12

Štáty Vyšehradskej štvorky (V4) sa v Európskej únii v minulosti správali nedospelo, zmeny v pripravovaných zákonoch si niekedy chceli “vytrucovať”. Česko sa v tom zmenilo, stáva sa sebavedomým členom EÚ. Spravodajkyni TASR to povedal predseda českého Senátu Miloš Vystrčil, podľa ktorého je pre ČR prínos zo vstupu do Únie nepomerne väčší ako to, čo sa Čechom možno nepáči.

15:11

Ruské sily zasiahli pri štvrtkovom útoku západné zbrane a vojenské vybavenie prepravované po železnici v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. Oznámilo to v piatok ruské ministerstvo obrany s tým, že jeho sily sa zamerali aj na železničné objekty v Charkovskej oblasti.

14:57

Predseda vietnamského parlamentu Vuong Dinh Hue odstúpil z funkcie.

14:56

Opoziční poslanci Veronika Remišová a Michal Šipoš vyzývajú prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby nepodpísala tento týždeň v parlamente schválený zákon o mimoriadnych opatreniach pre strategické investície a obrátila sa na Ústavný súd SR. Zákon podľa nich hrubým spôsobom porušuje práva občanov.

14:56

Ukrajinského ministra poľnohospodárstva Mykolu Soľského prepustili v piatok na kauciu z väzby, v ktorej sa ocitol pre podozrenia z účasti v korupčnom škandále. Oznámil to jeho rezort.

14:55

Nemecká centrálna banka (Bundesbank) by mala viac zdôrazňovať výhody digitálneho eura pre spotrebiteľov. Vyhlásil to v piatok spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier. Do popredia by sa mala dostať “pridaná hodnota súkromia” v porovnaní s inými digitálnymi platobnými systémami, povedal v rámci návštevy Bundesbanky.

14:54

Ruská centrálna banka ponechala v piatok kľúčovú úrokovú sadzbu na nezmenenej úrovni, už tretíkrát v rade, zhoršila však inflačné vyhliadky na tento rok. Nové údaje tak vzďaľujú infláciu v Rusku od inflačného cieľa centrálnej banky. Na druhej strane, výrazne zlepšila odhad vývoja ekonomiky, ktorá by tento rok mohla vzrásť až o 3,5 %.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali