Právnik na otázku českého Blesku, či sa neobáva že sa za mrežami jeho klientke môže niekto pomstiť za to, že spolupracuje s vyšetrovateľmi doslovne uviedol: “Nikto jej nemôže ublížiť. Miestne väzenie je najbezpečnejšie miesto na svete.”
Štúdia, ktorá sa zaoberala podmienkami v tamojšej väznici popisuje prostredie veľmi tvrdo. Dozorcovia tam podľa všetkého nie sú vzorní nositelia cnosti. Podľa svedectiev bývalých trestankýň je veľmi ľahké znepáčiť sa bacharom. Jedným z trestov, ktoré používajú je umiestnenie na samotku.
“Tieto cely sú veľmi malé (1,2 x 2 metra) a nemajú okná, ktoré by zaistili prístup svetla a vzduchu. Väzenkyne sa po danú dobu pochopiteľne nesmú stýkať s ostatnými,” píše se v štúdii.
Z týchto trestov sa ale dá vykúpiť. Úplatok, ktorý bachari žiadajú, sa volá mahinabharo a je vo výške asi 9 amerických dolárov.
Jedna z prepustených žien tiež vysvetlila, že dozorci si nárokujú aj na to, čo dostanú väzenkyne od svojich návštev. Podľa jej slov väčšinu toho ukradnú alebo to otvorene vyžadujú. Dávajú im to chtiac nechtiac. Pokiaľ by sa niekto sťažoval, čakali by ho ťažké časy a veľa tvrdej práce.
Ako cudzinka sedí Tereza držaná na samostatnom oddelení, pohybovať sa cez deň môže v priestoroch ženskej väznice voľne.
Právnik zadržanej Češky Terezy sa pokúsi oslobodiť ju, chce argumentovať aj týmto…
Terezin právnikovi však chce svoju klientku z väzenia dostať. Ak sa mu podarí sudcu presvedčiť, že Češka o drogách nevedela, oslobodí ju (viac TU).
Zafar ubezpečuje, že “trest smrti určite nedostane”. Ak uspeje s obhajobou a podarí sa mu skutočne preukázať, že Tereza o drogách nevedela a nemala záujem ich pašovať, mohli by ju oslobodiť, čo ale nebude jednoduché dokázať. Terezino rozhodnutie spolupracovať s políciou od začiatku bolo určite dobré rozhodnutie a mohlo by jej to pomôcť.