Téma rozšírenia EÚ o Srbsko a Čiernu Horu rozdeľuje členské štáty

Téma rozšírenia EÚ o Srbsko a Čiernu Horu rozdeľuje členské štáty

Sofia 16. februára 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Darko Vojinovic)

 

Včerajšie rokovanie ministrov zahraničných vecí členských krajín Európskej únie v bulharskej Sofii odhalilo rozdielne pohľady jednotlivých členov na ďalšie rozširovanie únie. Rýchlejšiu integráciu podporujú Maďarsko, Poľsko, Taliansko a Rakúsko. Najsilnejšie štáty Nemecko a Francúzsko však nesúhlasia so vstupom krajín západného Balkánu už v roku 2022. Informuje Týden.cz.

Ilustračné foto

Pôvodný plán Európskej komisie hovorí o rozšírení o Srbsko a Čiernu Horu v roku 2025, čo by znamenalo prvé rozšírenie EÚ na západný Balkán, po ktorom by neskôr nasledovalo pripojenie ďalších štyroch krajín tohto vojnou poznačeného regiónu. Na stretnutí ministrov zahraničných vecí v Bulharsku sa však hovorilo aj o skorších dátumoch. Maďarský šéf rezortu zahraničia Péter Szijjártó povedal, že plán ďalšej integrácie Európy je sklamaním.. “Myslím, že 2025 je veľmi neskorý. Tieto krajiny si zaslúžia oveľa rýchlejšiu cestu k integrácii,” vyhlásil na adresu Srbska a Čiernej Hory. Szijjártó pre obe krajiny navrhol ako termín vstupu rok 2022. Podľa neho pomôže rozšírenie EÚ na Balkán zlepšiť susedské vzťahy v regióne.

Reklama

Urýchliť prijatie nových členov podporila aj šéfka rakúskej diplomacie Karin Kneisslová, ktorá tak chce predísť tomu, aby v oblasti prevážil vplyv neeurópskych mocností. “Kto bude prvý v Belehrade – Čína, alebo EÚ? To je to, čomu musíme čeliť, pretože je to naše bezprostredné okolie,” vyhlásila zástupkyňa Rakúska.

Popredné krajiny EÚ zaujali skôr zdržanlivý postoj. Nemecko upozorňuje na nedostatky právneho štátu v nových členských krajinách z východu a juhu Európy, pričom naráža najmä na Poľsko a Bulharsko.

Reklama

Francúzsky minister zahraničia Jean-Yves Le Drian naznačil, že štáty západného Balkánu nesplnili dôležité požiadavky pre vstup do EÚ. “Je jasné, že existujú podmienky pre členstvo v EÚ a že tieto podmienky sú náročné,” poznamenal.

Slovinský šéf diplomacie Karl Erjavec označil za nerealistický dokonca aj termín 2025. Štáty západného Balkánu budú podľa neho potrebovať viac času, než urovnajú svoje spory a splnia podmienky na prijatie do EÚ.

Spomedzi krajín západného Balkánu sú Srbsko a Čierna Hora na ceste k únii najďalej. Prístupové rozhovory začala Čierna Hora v roku 2012, Srbsko v januári 2014. Európska komisia v prípade Albánska a Macedónska, ktoré na ceste do únie “vykazujú významný pokrok”, je po splnení podmienok pripravená odporučiť začiatok prístupových rokovaní.

Na druhej strane, najďalej od členstva v únii je Bosna a Hercegovina a tiež Kosovo, ktoré ako samostatný štát neuznávajú všetky krajiny európskeho bloku.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:08

Francúzsko a Nemecko v piatok potvrdili plány na spoločný vývoj bojového tanku novej generácie. Ministri obrany Francúzska a Nemecka – Sébastien Lecornu a Boris Pistorius – počas slávnostnej ceremónie v Paríži podpísali memorandum o porozumení, ktoré spečatilo rozdelenie výroby pokročilého bojového tanku s označením Main Ground Combat System (MGCS) v pomere 50:50.

20:05

Americký prezident Joe Biden v piatok povedal, že je ochotný neskôr na jeseň debatovať so svojím pravdepodobným republikánskym oponentom Donaldom Trumpom. Ide o jeho doteraz najrozhodnejšie vyjadrenie na túto tému.

19:57

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že od nového generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) očakáva, že uprednostní riešenie obáv Turecka súvisiacich s terorizmom.

19:43

19:41

Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok oznámil nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške šesť miliárd dolárov (5,6 miliardy eur).

19:37

Čína vyzýva na začatie medzinárodného vyšetrovania teroristického útoku na plynovod Nord Stream pod záštitou OSN.

Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN to oznámil predstaviteľ krajiny pri OSN.

19:10

Podpora členstva v Európskej únii v Poľsku klesla na najnižšiu úroveň za vyše desaťročie. V piatok to ukázali výsledky prieskumu verejnej mienky. EÚ sa pritom pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu.

18:53

V nefungujúcom hoteli v juhobrazílskom meste Porto Alegre vypukol v piatok požiar. Zahynulo najmenej desať ľudí a ďalší sú zranení, informovali úrady.

18:40

Ceny ropy sa v piatok popoludní mierne zvýšili. A aj za celý týždeň smerujú k zisku po dvoch týždňoch strát. Podporili ich vyhlásenia ministerky financií USA Janet Yellenovej, že tempo rastu americkej ekonomiky v 1. štvrťroku by mohlo byť revidované smerom nahor, a že inflácia sa zmierni. Obavy z ponuky podporili tiež ceny komodity, keďže napätie na Blízkom východe pokračuje.

18:33

Obrovské množstvo trosiek vrátane nevybuchnutej munície v palestínskom Pásme Gazy sa bude odstraňovať približne 14 rokov, uviedol v piatok predstaviteľ OSN.

18:30

Stretnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome, plánovné na 9. mája, odložili. Povedal to v piatok turecký predstaviteľ pre agentúru AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali