Telo zosnulého kambodžského kráľa Norodoma Sihanuka previezli do vlasti

Telo zosnulého kambodžského kráľa Norodoma Sihanuka previezli do vlasti

Phnom Pénh 17. októbra (TASR) – Telesné pozostatky zosnulého kambodžského kráľa Norodoma Sihanuka dopravili dnes letecky do vlasti z Číny, kde sa panovník od januára liečil a kde v pondelok vo veku nedožitých 90 rokov zomrel.

Desiatky tisíc Kambodžanov lemovali cesty smerujúce z letiska v hlavnom meste Phnompénh do kráľovského paláca, kde budú telesné pozostatky uctievaného kráľa vystavené celé tri mesiace, aby sa s ním verejnosť mohla prísť rozlúčiť. Po uplynutí tohto obdobia mu vystroja oficiálny pohreb podľa budhistickej tradície, jeho popol vložia do zlatej urny a tú uložia v stúpe v kráľovskom paláci.

Norodom Sihanuk stál na čele svojej krajiny vyše 60 rokov a bol vplyvnou osobnosťou jej politiky po dlhé desaťročia, vrátane polstoročia vojny a genocídy. Zastával funkciu premiéra a dvakrát bol kráľom, kým sa v roku 2004 trónu pre zdravotné problémy nevzdal.

Jeho syn a následník, kráľ Norodom Sihamoni, cestoval s premiérom Hun Senom do Pekingu po telo zosnulého, ktoré sprevádzali dnes na jeho poslednej ceste domov.

Reklama

Pred kráľovským palácom čakalo za únavnej horúčavy na jeho príchod vyše tisíc ľudí, niektorí so slzami v očiach. Mnohí z nich kľačali pred portrétom zosnulého monarchu, pálili sviečky a myrhu a modlili sa. Priniesli tiež množstvo kvetov.

V Pekingu dnes úrady popoludní uzavreli ulice, ktorými slávnostne odprevadili truhlu zosnulého kráľa pokrytú žltými kvetmi na letisko. Čínska štátna televízia prenášala procesiu v priamom prenose, čínske zástavy na Námestí nebeského pokoja a ďalších významným lokalitách v Pekingu stiahli na pol žrde.

Reklama

Sihanuka korunovali za kráľa v roku 1941, po smrti jeho starého otca. V roku 1946 sa mu podarilo získať od Francúzska "vnútornú autonómiu" a v roku 1954 vyhlásil nezávislosť Kambodže. V roku 1953 sa trónu vzdal, aby sa mohol venovať politickej kariére. V roku 1955 založil Ľudové socialistické spoločenstvo, ktoré chcelo vybudovať "kmérsky budhistický kráľovský socializmus".

Počas studenej vojny sa pokúšal o neutralitu: chcel zabrániť tomu, aby bola Kambodža zatiahnutá do vojny v Indočíne. Neuspel – v roku 1960 sa Kambodža zaplietla do konfliktu v susednom Vietname, čo viedlo k jeho politickému pádu a vyvrcholilo nastolením vražednej komunistickej vlády Červených Kmérov v 7O. rokoch. Za ich vlády prišlo v Kambodži o život násilnou smrťou asi 1,7 milióna ľudí.

Povesť Norodoma Sihanuka poznamenala jeho spolupráca s Červenými Kmérmi na čele s Pol Potom, ktorú motivovala jeho snaha získať späť politický vplyv. Komunistický režim mu však moc nikdy nezveril a dokonca zabil päť z jeho detí.

Po zvrhnutí vlády Červených Kmérov sa Sihanuk v roku 1993 vrátil na trón a vybudoval si povesť kráľa, ktorý je svedomím svojej krajiny. Avšak premiér Hun Sen, ktorý prebehol od Červených Kmérov, oslabil kráľov vplyv a znechutený Sihanuk sa pred ôsmimi rokmi vzdal druhýkrát vo svojom živote trónu.

Väčšinu zvyšku svojho života strávil v Číne. Ako plynuli roky a tiež v dôsledku života v čínskom ústraní sa v mysliach Kambodžanov premenil z kedysi dynamického monarchu na najmä historickú osobnosť. Jeho úmrtie však zaznamenal celý svet.

Reklama

Sihanukovým nástupcom sa stal jeho syn Norodom Sihamoni, ktorý vyštudoval v Prahe tanečnú pedagogiku, hovorí po česky a Českú republiku a Slovensko označuje za svoj druhý domov.

Zdroje: Associated Press, www.ct24.cz

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

08:41

Pre vojnu v palestínskom Pásme Gazy sa tradičná púť židov na tuniský ostrov Džerba uskutoční v oklieštenom formáte. Púť do synagógy Ghriba – najstaršej v Afrike – zvyčajne zahŕňa niekoľkodňové podujatia za prítomnosti tisícov pútnikov.

08:40

Najmenej 32 ľudí zahynulo v posledných týždňoch v Keni v dôsledku silných lejakov a záplav. Oznámili to viaceré humanitárne organizácie, ktoré tam pôsobia.

08:30

Spojené štáty súhlasili so stiahnutím svojich viac ako 1000 vojakov z Nigeru a ukončením svojej prítomnosti v tejto západoafrickej krajine, kde mali vybudovanú veľkú základňu bezpilotných lietadiel.

07:48

Dvaja ľudia zahynuli pri ukrajinskom útoku dronom v ruskej Belgorodskej oblasti, uviedol nadránom tamojší gubernátor Viačeslav Gladkov.

07:24

Vojenská základňa v strednom Iraku, kde sídlia oddiely irackej armády a proiránske polovojenské jednotky, sa stala terčom bombardovania.

07:23

Severná Kórea uskutočnila test “superveľkej hlavice” určenej pre strategickú riadenú strelu, uviedli v sobotu tamojšie štátne médiá a dodali, že odpálila aj nový typ protilietadlovej strely. 

07:22

 Vysokí predstavitelia OSN varovali Bezpečnostnú radu pred rizikami vzniku nového frontu v Sudáne v okolí mesta al-Fašír v provincii Severný Darfúr na severozápade krajiny, ktorého obyvateľstvo je už teraz na pokraji hladomoru.

07:21

Spojené arabské emiráty začali rozsiahlu humanitárnu operáciu v zbombardovanom meste Chán Júnis na juhu Pásma Gazy, pričom plánujú obnoviť prevádzku tamojšej Násirovej nemocnice.

07:18

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas cesty po východoukrajinskom regióne Donbas nachádzajúcom sa na frontovej línii navštívil veliteľské stanovište v bojmi zmietanom meste Časiv Jar. Zelenskyj to uviedol na platforme Telegram s tým, že na mieste bol oboznámený so situáciou v teréne.

Zelenskyj
Na snímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
07:16

Ukrajina má v rámci sebaobrany právo útočiť na legitímne vojenské ciele aj mimo svojho územia, vyhlásil po zasadnutí Rady NATO-Ukrajina v Bruseli generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg.

Generálnemu tajomníkovi NATO Stoltenbergovi predlžili mandát o jeden rok
Na snímke generálny tajomník Jens Stoltenberg
07:14

V Ekvádore zastrelili ďalšieho starostu. Ide už o druhý takýto prípad zavraždeného starostu v priebehu niekoľkých dní a piaty od začiatku roka. Túto latinskoamerickú krajinu pritom v nedeľu čaká celoštátne referendum o sprísnení opatrení proti organizovanému zločinu.

06:51

Na celom svete sa používa okolo 7000 jazykov. Čínština má viac ako 3000 rokov. Prvý text s čínskymi znakmi sa objavil v roku 1250 pred Kristom. Podľa najnovších údajov je dnes čínština najrozšírenejším jazykom, ktorý je prvým jazykom pre asi 1,24 miliárd ľudí v 37 krajinách.

06:50

 Muž, ktorý sa polial horľavinou a zapálil pred súdom v New Yorku, kde prebieha pojednávanie s bývalým americkým prezidentom Donaldom Trumpom, je v nemocnici v kritickom stave.

06:49

Americký občan Russell Bentley, ktorý v rokoch 2014 – 2017 bojoval na strane proruských separatistov na Ukrajine, bol zabitý v Moskvou okupovanom východoukrajinskom meste Doneck. 

06:47

Vdova po ruskom opozičnom politikovi Alexejovi Navaľnom v Bavorsku prevzala nemeckú Cenu za slobodu médií. Manželia Navaľní dostali toto ocenenie “za odvahu prejavenú v hnutí odporu a za odvážny a nenásilný boj proti brutálnej diktatúre v Rusku”.

Julija Navaľná prevzala nemeckú Cenu za slobodu médií
Na snímke Julija Navaľná, vdova po ruskom opozičnom politikovi Alexejovi Navaľnom, prevzala nemeckú Cenu za slobodu médií v nemeckom Gmund am Tegernsee
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke matka Xena v ZOO v Košiciach

Autor: FOTO TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali