Ich štúdia publikovaná v magazíne Environmental Health Perspective podľa Science Daily uvádza, že takéto lieky vrátane paracetamolu (inak acetaminofén) môžu tiež ovplyvniť plodnosť budúcich generácií ponechaním istých stôp v DNA, takže sa majú používať s opatrnosťou počas tehotenstva.
Už aj súčasné pokyny hovoria, že v prípade potreby by tehotné ženy mali brať paracetamol v najnižšej možnej dávke a v čo najkratšom čase. A ibuprofénu by sa mali úplne vyhnúť.
Vedci z Edinburskej univerzity sa zamerali práve na účinky paracetamolu a ibuprofénu vo vzorkách ľudských spermií a vaječníkov. Podobné účinky zistili aj pri použití niekoľkých rôznych experimentálnych prístupov vrátane laboratórnych testov na ľudských tkanivových vzorkách a na zvieratách.
Ľudským tkanivám vystaveným jednému z dvoch týchto liekov v laboratórnych podmienkach počas jedného týždňa sa znížil počet buniek, ktoré spôsobujú vznik spermií a vajíčok nazývaných zárodočné bunky. V mužských tkanivách vystavených paracetamolu alebo ibuprofénu sa znížila produkcia spermií približne o štvrtinu, v ženských tkanivách šlo takmer o polovičné zníženie produkcie vajíčok. Odborníci tvrdia, že ak potom narodené dievčatá majú obmedzený počet vajíčok v maternici, môže to viesť ku skorej menopauze.
Účinky liekov proti bolesti sa testovali aj na myšiach so zaštepeným ľudským plodovým mužským tkanivom. Už po jednom dni pri dávke paracetamolu v ľudskom pomere klesol počet buniek produkujúcich spermie v tkanivách štepu o 17% a po týždni takmer o tretinu. U potkanov sa znížilo množstvo zárodočných buniek samičieho potomstva.
Vedci zistili, že paracetamol a ibuprofén spúšťajú mechanizmy v bunke spôsobujúce zmeny v štruktúre DNA, nazývané epigenetické známky. Tieto známky možno zdediť, takže účinky liekov proti bolesti sa prenesú na budúce generácie. Pri zárodočných bunkách pravdepodobne pôsobia na molekuly nazývané prostaglandíny.