Kto ťaží z majdanu v Honkongu

Kto ťaží z majdanu v Honkongu

Hongkong 19. augusta 2019 (HSP/Iarex/Foto:TASR/AP-Vincent Yu)

 

Pod americkou kuratelou masové nepokoje v Hongkongu prerástli prípustnú mieru a hrozí, že sa situácia značne vyhrotí. Demonštranti v poslednej dobe obsadili medzinárodné letisko, zajali rukojemníka a na uliciach vystupujú pod britskými či americkými zástavami

Protesty v Hongkongu

Číňania už do Hongkongu presunuli pred niekoľkými dňami vojenské jednotky. Demonštranti požadujú, aby sa Hongkong vrátil pod jurisdikciu Británie, čo sa však nestane a čomu Číňania za každú cenu zabránia.

Reklama

Americkí diplomati vedú protesty v Hongkongu, čo podľa Číňanov prekračuje všetky medze či už v zákonnej alebo morálnej oblasti.

 

Reklama

Video s účasťou amerických diplomatov na protestoch v Hongkongu

 

Hongkong sa pod správu Číny vrátil v roku 1997, kvôli demonštránciám Číňania pochopiteľne nepovolili dvom americkým bojovým lodiam vplávať do hongkonského prístavu.

Protičínski aktivisti vykazujú známky paniky, pretože Číňania tvrdia, že protestujúcich je možné umiestňovať po porušení zákona nielen v honkonských väzniciach, ale aj vo väzeniach na území Číny, čoho sa proamerickí aktivisti veľmi obávajú.

Číňania obviňujú Američanov z organizovania nepokojov v Hongkongu. Dôvodov je viacero. Zúri čínsko-americká obchodná vojna, v ktorej Američania ťahajú za kratší koniec. Keby Američania za kratší koniec neťahali, žiadne protesty v Hongkongu by Američania neiniciovali. Číňania sú značne vydráždení aj americkým prístupom k čínskemu koncernu Huawei.

Reklama

Číňanom sa rovnako nepáčia ani kontakty amerických diplomatov v Hongkongu s demonštrantmi. Tieto aktivity považujú Číňania za hrubé vmiešavanie sa do čínskych záležitostí. Američania zatrúbili do útoku aj v rámci Tibetu a Ujgurska, kde sa takisto pod americkou kuratelou začína farebná revolúcia.

Čína nepochybuje o tom, že protesty v Hongkongu potlačí. Ekonomické a politické dôsledky protestov však budú značné, už teraz utrpel Hongkong výrazné ekonomické straty. Paradoxne nestabilita, ktorú sa snažia Američania v Hongkongu zaviesť, zblížila najvýznamnejšie hongkonské elity s Čínou, pretože Hongkong v prvom rade potrebuje aby sa rozvíjal obchod, americké zásahy sú pre hongkonský biznis nebezpečné.

Číňania posilňujú svoj vplyv nad Hongkongom (bývalá britská kolónia) a Macaom (bývalá portugalská kolónia). Číňania sa netaja ani tým, že čoskoro mienia získať pod svoju kontrolu aj Taiwan. V Tibete a Ujgursku však americké snahy rozpútať farebnú revolúciu nemajú takú silnú odozvu ako v Hongkongu. Dôvod je prozaický, v Tibete a Ujgursku nebudú mať Číňania žiadne problémy s tvrdým nasadením armády voči protestujúcim, podobne tvrdý postup voči majdanu v Teheráne použili aj Iránci.

V Hongkongu sa Číňania správajú benevoletnejšie, situáciu však majú pod kontrolou. Vysielať signál smerom k Taiwanu, pri ktorom by separatisti na ostrove videli, že Číňania používajú proti demonštrantom tanky, nie je vhodným riešením. Ak však chcú Číňania dostať situáciu pod kontrolu, budú musieť podniknúť rázne kroky, určené na likvidáciu farebných revolúcii. Podľa niektorých odborníkov môže prísť aj k vyhosteniu niektorých amerických diplomatov, ktorí sa nevhodne angažovali v podpore revolty v Hongkongu.

Demonštranti v Hongkongu spravili podľa viacerých odborníkov veľkú chybu, že obsadili medzinárodné letisko (proamerickí výtržníci mlátili civilistov a držali rukojemníkov). Tento ich nezákonný postup umožní Číňanom v rámci boja proti terorizmu ráznejšie postupovať voči vodcom revolty v Hongkongu.

Reklama

Proti čínskej polícii však proamerickí demonštranti vystupujú zmierlivejšie, obávajú sa tvrdej reakcie čínskych policajtov a vojakov. Čínski vojaci totiž i nenechajú do seba strieľať tak ako nechal do seba v roku 2014 strieľať Berkut v Kyjeve a hrozí, že v prípade streľby budú Číňania postupovať podobne tvrdo ako pred niekoľkými mesiacmi postupovali Iránci v Teheráne (viac ako 90 mŕtvych a ranených z radov útočníkov, ktorí pri demonštráciách útočili na iránskych vojakov a policajtov).

Po 11. septembri 2001 boli v USA značne obmedzené občianske práva a slobody, všetci Američania chápali, že boj proti terorizmu má najvyššiu prioritu. Aj demonštranti v Hongkongu by mali vo vlastnom záujme pochopiť, že boj proti terorizmu má najvyššiu prioritu aj v Číne.

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

10:17

Netanjahu dal jasne najavo, že Izrael sa nevzdá operácie v Rafahu kvôli obmedzeniu vojenských dodávok zo strany USA.

“Ak budeme musieť bojovať sami, budeme bojovať sami. Už som povedal, že ak budeme musieť, budeme bojovať zubami nechtami. Ale my máme oveľa viac ako nechty a s našou húževnatosťou a s Božou pomocou zvíťazíme. Pred 76 rokmi, vo vojne za nezávislosť, nás bolo málo a našich nepriateľov bolo veľa. Nemali sme žiadne zbrane. Na Izrael bolo uvalené zbrojné embargo. Ale vďaka veľkej statočnosti, hrdinstvu a jednote medzi nami sme zvíťazili,” – povedal predseda izraelskej vlády vo videoposolstve.

10:04

Olympijský oheň v deň otvorenia letných olympijských hier bude podľa radnice niesť ulicami Paríža drag queen Minima Geste.

“Potvrdzujem jej plnú podporu. Zopakujem: som hrdá, a áno, Paríž je hrdý na to, že pochodeň a hodnoty mieru ponesie drag queen,” povedala parížska starostka.

09:49

 


 

09:10

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dúfa, že s americkým prezidentom Joeom Bidenom dokážu prekonať svoje nezhody ohľadom vojny v Pásme Gazy.

09:00

Európske spoločnosti, pôsobiace v Číne, hodnotia situáciu na miestnom trhu negatívnejšie ako kedykoľvek predtým. Podiel firiem, ktoré vnímajú svoje vyhliadky na rast v nasledujúcich dvoch rokoch pesimisticky, vzrástol na 23 %, zatiaľ čo v minuloročnom prieskume ich bolo len 9 %.

08:50

Produkcia stavebníctva v marci 2024 tvorila hodnotu 484,3 milióna eur a v porovnaní s minuloročným marcom sa znížila o 9,4 %. Segment stavebníctva tak evidoval jej pokles už štvrtý mesiac po sebe. Po zohľadnení sezónnych vplyvov stavebná produkcia medzimesačne poklesla o 7,5 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Zaostávanie domácej produkcie ovplyvnili medziročné poklesy stavebných prác v dominantnej oblasti odvetvia – v novej výstavbe o 10,2 % a tiež v opravách a údržbe o 4,9 %. Stavebná produkcia v tuzemsku tvorila necelých 90 % celkového výkonu stavebníctva.

08:34

Ceny ropy v piatok ráno pokračovali v raste vďaka signálom ďalšieho zlepšovania podmienok v čínskej ekonomike, ktorá je druhým najväčším spotrebiteľom komodity na svete. Dopyt podporil aj vývoj rokovaní o zastavení bojov medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas, ktoré zatiaľ nepriniesli konkrétne výsledky.

Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v júni sa o 7.21 h SELČ predával po 79,86 USD (74,41 eura). To bolo o 60 centov alebo 0,76 % viac ako v predchádzajúci deň na konci obchodovania.

Cena júlového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent vzrástla o 55 centov alebo 0,66 % na 84,43 USD za barel.

08:32

Prejavy agresívneho správania sa verejnosti, nielen voči strážcom prírody, ministerstvo životného prostredia (MŽP) odsudzuje. V reakcii na stredajší (8. 5.) incident v Tatranskom národnom parku (TANAP) to uviedli z odboru komunikácie MŽP. Verejnosť vyzvali, aby sa pri návštevách chránených území riadila platným návštevným poriadkom a rešpektovala pokyny.

07:42

Nemecký minister obrany Boris Pistorius vo štvrtok uviedol, že Berlín zvažuje podobné kroky ako Spojené štáty, ktoré pohrozili zastavením dodávok zbraní Izraelu, ak by izraelské jednotky začali s rozsiahlou operáciou v meste Rafah na juhu palestínskeho Pásma Gazy.

“Momentálne sa o tom diskutuje,” uviedol podľa agentúry DPA Pistorius vo štvrtok večer vo vysielaní televízie ZDF. Dodal, že zodpovednosť za toto rozhodnutie nesie úrad kancelára a ministerstvo zahraničných vecí.

07:30

Hamas v piatok skoro ráno oznámila, že jej delegácia, ktorá sa v Káhire zúčastňuje na rokovaniach o prímerí v Pásme Gaze, odcestovala z egyptskej metropoly do Kataru. Hamas dodal, že vývoj rokovaní teraz plne závisí od Izraela. Ako spresnila agentúra AFP, z vyhlásenia Hamasu vyplýva, že jeho delegácia vyjednávačov smeruje do Dauhy po tom, ako Izrael odmietol návrh predložený sprostredkovateľmi a vzniesol proti nemu námietky v niekoľkých hlavných bodoch.

Hamas vo svojom vyhlásení adresovanom iným palestínskym frakciám deklaroval, že naďalej trvá na svojom návrhu. Dodal, že “v súlade s tým je teraz lopta úplne v rukách” Izraela.

07:10

Oceňovaného iránskeho režiséra Mohammada Rasúlofa odsúdil súd v Iráne na osem rokov väzenia, zbičovanie, pokutu a konfiškáciu majetku. Rozsudok bol vynesený tesne pred režisérovou plánovanou cestou na filmový festival v Cannes.

Podľa právnika Babaka Pakniu boli zámienkou pre režisérovo stíhanie a odsúdenie jeho verejné vyhlásenia, ako aj hrané filmy a dokumenty, ktoré vytvoril a ktoré sú podľa súdu “príkladom konšpirácie s úmyslom spáchať zločin proti bezpečnosti krajiny”.

06:50

Michail Mišustin zostane predsedom ruskej vlády. Vladimir Putin predložil Mišustinovu kandidatúru na post predsedu vlády Štátnej dume.

Hlasovanie o potvrdení Mišustina vo funkcii predsedu vlády sa uskutoční dnes.

06:39

Úrad OSN pre palestínskych utečencov na Blízkom východe (UNRWA) vo štvrtok oznámil, že dočasne zatvoril svoju pobočku vo východnom Jeruzaleme. Došlo k tomu v dôsledku série útokov zo strany židovských osadníkov.

05:37

Spoločnosť Warner Bros. oznámila ďalší prequel k Pánovi prsteňov. Film s pracovným názvom “The Lord of the Rings: The Hunt for Gollum” bude venovaný Glumovi.

Práce na scenári sa už začali. Premiéra je naplánovaná na rok 2026.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke motýľ zebra dlhokrídlová (Heliconius charithonia) sa kŕmi na kvete v parku Lithia Springs Conservation v Lithii na predmestí Tampy na Floride

Autor: TASR/AP-Chris O\'Meara

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali