“Štrbské pleso je dnes ešte stále plné rias, čo radikálne znižuje dohľadnosť vo vode na menej ako pol metra. Potápači by tak museli vyťahovať neporiadok takmer po hmate, čo nie je reálne,” vysvetľuje dôvod, prečo v tomto roku zostane Štrbské pleso počas akcie Čisté vody zrejme nevyčistené koordinátor akcie Pavol Kráľ zo Štátnych lesov Tatranského národného parku (ŠL TANAP).
Akciu Čisté vody organizujú Štátne lesy TANAP v spolupráci s Potápačskou školou Technical Diving zo Spišskej Novej Vsi, Potápačským klubom Vodnár z Popradu, Nemocnicou Košice Šaca, a. s., 1., Pivovarom Topvar, ktorého zamestnanci budú čistiť potok Biela v obci Ždiar a Turistickým oddielom z Pribyliny, ktorého členovia sa podujali v rámci akcie Čisté vody odbremeniť od odpadkov Račkov potok v Račkovej doline.
“Za doterajších devätnásť rokov trvania akcie Čisté vody sa pod hladinou vysokohorských tatranských plies uskutočnilo takmer 1300 ponorov, pričom dobrovoľníci na brehy vyniesli 4770 kilogramov odpadu,” doplnila Lenka Burdová zo ŠL TANAP. Najviac, až 506 kilogramov, pritom podľa nej vytiahli potápači z vody v roku 2004. Naopak, najmenej, iba 50 kilogramov, v roku 1994. V minulom roku 65 dobrovoľných potápačov vybralo na breh tatranských plies takmer 190 kíl odpadkov. Kým v minulosti prevládal podľa Burdovej stavebný odpad, v posledných rokoch sú to zväčša obaly z potravín.