Teraz, o viac ako 18 rokov neskôr, je prvotným cieľom USA zabrániť Afganistanu, aby sa stalo odrazovým mostíkom pre ďalšie útoky na Ameriku. V tomto zmysle aj v súčastnosti prebiehajú rozhovory medzi USA a Talibanom.
Veľvyslanec prezidenta Donalda Trumpa uviedol, že je spokojný so záväzkom Talibanu zabrániť medzinárodným teroristickým organizáciám využívať Afganistan ako základňu na plánovanie globálnych útokov.
Hovorí sa dokonca, že výsledkom dohody môže byť vstup Talibanu po boku USA v boji proti bojovníkom Islamského štátu. Pre Taliban je IS rival, ktorého vplyv rastie hlavne v hornatom severnom Afganistane.
„Svet si musí byť istý, že Afganistan nebude hrozbou pre medzinárodné spoločenstvo,“ uviedol vyjednávateľ Zalmay Khalilzad. Zalmay Khalilzad, ktorý sa narodil v Afganistane, je bývalým veľvyslancom USA v Afganistane. „Sme spokojní so záväzkom Talibanu v boji proti terorizmu.“
O myšlienke, či bojovať po boku islamistov, nie sú síce presvedčený všetci, ale podpora tejto stratégie v USA rastie čoraz viac.
Pracovník americkej tajnej služby, ktorý operuje v afganskom hlavnom meste Kábul, povedal pre agentúru Associated Press, že skupina Islamských štát je ešte väčšou hrozbou ako Taliban.
Agent, ktorý diskutoval o teroristických hrozbách iba pod podmienkou anonymity, uviedol, že nedávne útoky na IS v Kábule sú len „praktickými cvičeniami“. Agent ďalej dodal, že „jednou z nádejí dohody je, že Taliban sa zapojí po boku USA do boja proti IS.“
Skupina Islamský štát sa rozšírila do východnej provincie Kunar, kde boli USA po niekoľkých útokoch nútené ustúpiť. Jeden z dôvodov, prečo si USA chcú zvoliť Taliban je, že organizácia presne pozná terén a v boji proti IS má skúsenosti.
Takéto spolupráca nie je vôbec nová. Počas 80. rokov USA podporovali islamských povstalcov v Afganistane, aby bojovali proti vojskám vtedajšieho Sovietskeho zväzu. Politika USA sa teda v budúcnosti bude pravdepodobne uberať podobným smerom.
Andrea Lopatková