Najvyšší taliansky predstaviteľ tak umožnil americkej občianke, aby požiadala o výkon alternatívneho trestu, informovali tamojšie médiá. Prvý prípad únosu podozrivých z terorizmu po útokoch na americké ciele z 11. septembra 2001 vyvolal svojho času značný rozruch nielen v krajine na Apeninskom polostrove.
Spojené štáty odmietli vydať dôvodne podozrivých agentov CIA, takže proces s nimi prebehol v ich neprítomnosti. Vynesený nepodmienečný trest si však žiadny z aktérov zatiaľ neodpykal.
Egyptského imáma Usámu Mustafu Hassana Násira – známeho ako abú Umar – uniesli vo februári 2003 príslušníci CIA v spolupráci s talianskou vojenskou tajnou službu SISMI.
Zajatca dopravili do krajiny jeho pôvodu, pričom ako zastávka pri transporte poslúžila americká základňa Ramstein v Nemecku. Advokáti imáma tvrdili, že ich mandanta v Egypte mučili v prísne stráženom väzení.
Bývalého šéfa talianskej vojenskej tajnej služby SISMI Nicolu Pollariho odsúdili v tejto súvislosti na desať rokov, niekdajšieho šéfa pobočky CIA v Taliansku Jeffa Castelliho na sedem rokov väzenia.
Ďalší dvaja agenti CIA dostali šesť rokov, tiež ich súdili v neprítomnosti. Nižší súd, ktorý v roku 2009 odsúdil 23 ďalších Američanov na sedem až deväť rokov väzenia, týchto troch mužov pôvodne oslobodil kvôli diplomatickej imunite.