Taliansky minister zahraničia Paolo Gentiloni v pondelok povedal, že Európa sa ocitla “dva kroky od pobrežia s ďalším Somálskom,” ak mierové rozhovory v niekoľkých nadchádzajúcich týždňoch neuspejú. “Čas je obmedzený, najmä v Sirte je to práve teraz alarmujúce,” povedal taliansky denník La Stampa.
Taliansko v nedeľu podpísalo spoločné vyhlásenie s USA, Veľkou Britániou, Francúzskom, Nemeckom a Španielskom odsudzujúce “pokračujúce barbarské činy teroristov pridružených k IS v líbyjskom meste Sirte.”
Strety v líbyjskom pobrežnom meste Sirte medzi bojovníkmi Islamského štátu a miestnou milíciou vypukli minulý týždeň a zabili už asi 200 ľudí. “Sme hlboko znepokojení správami, že títo bojovníci sa dostali do husto osídlených častí mesta a páchajú tam nekontrolované násilné činy, aby terorizovali líbyjské obyvateľstvo,” uvádza sa vo vyhlásení.
Šesť krajín takisto vyzvalo Líbyu, aby zjednotila národy mierovými prostriedkami s cieľom bojovať proti hrozbe terorizmu. “Žalostný vývoj v Sirte zdôrazňuje naliehavú potrebu, aby strany v Líbyi dosiahli spoločnú dohodu,” stojí vo vyhlásení.
Pokračujúca kríza v Líbyi sa začala už v roku 2011. Keď koalícia pod vedením USA v rámci šírenia demokracie vybombardovala Líbyu Muammara Kaddáfího a podporovala povstania, ktoré boli súčasťou arabskej jari. Výsledkom je bezvládie, chaos násilie a neustále boje kmeňov. Spolu s trvalou nestabilitou v Líbyi teda zásah okrem iného viedol k prudkému nárastu migrujúcich do Európy, ktorý je obzvlášť nepríjemný pre Taliansko.
“Ďalším ťažkým dôsledkom chaosu v Líbyi je utečenecká kríza – je vidieť desiatky až stovky tisíc utečencov, ktorí sa snažia uniknúť pred peklom, ktoré sa z krajiny stalo. Títo ľudia sú ochotní riskovať nebezpečnú cestu cez Stredomorie pomocou niečoho, čo schopné plavidlo pripomína len zdiaľky,” povedal John Wight, pravidelný komentátor na RT. “Stovky, možno tisíce sa doteraz utopili pri pokuse o útek a s najväčšou pravdepodobnosťou neboli poslední,” dodal.