“Podľa nášho názoru nie sú sankcie prospešné nikomu, vrátane talianskej ekonomiky. Počas tohto roka v Bruseli nastolíme otázku preskúmania takejto neúčinnej politiky,” povedal Salvini s tým, že Taliansko sa už “vrátilo k dobrým vzťahom s Ruskom v otázkach kultúry, obchodu, priemyslu a bezpečnosti”.
Na október sú naplánované rokovania s ruským prezidentom Vladimírom Putinom o spolupráci medzi ruskými a talianskymi poľnohospodármi. Podľa Salviniho Rím chce, aby talianske podniky pracovali s ruskými spoločnosťami a aby sa posilnila spolupráca medzi krajinami v otázkach bezpečnosti.
Podľa britských novín Express sa Salvini vyjadril, že kvôli protiruským sankciám Taliansko stráca 7 miliónov eur denne. Podľa údajov ruského Oddelenia pre zahraničnú ekonomiku a medzinárodné vzťahy stratila talianska ekonomika až vyše 10 miliárd eur. V roku 2016 sa obchod medzi Ruskom a talianskymi spoločnosťami znížil o 4,6% na 4,3 miliárd eur.
Šéf oddelenia Sergej Čeremin pre RT povedal: “Napäté vzťahy medzi Ruskom a EÚ ovplyvnili viacero oblastí talianskej ekonomiky. Protiruské sankcie sú kontraproduktívne. Mnoho biznismenov, vrátane tých v Taliansku, to dnes chápe. Obchodná vojna viedla k strate viac ako 10 miliárd eur kvôli zníženej miere vývozu talianskeho tovaru do Ruska. Pritom len Benátky ako dôležitá poľnohospodársko-priemyselná oblasť stratila 3 miliardy eur, čím ju teda postihla najviac.”
Salvini navyše podporuje, aby sa Rusko vrátilo do ekonomického združenia krajín G7, aby sa potom označovalo ako G8. “Majú právo sedieť s najsilnejšími lídrami,” povedal Salvini podľa agentúry Bloomberg s tým, že “stretnutia a dialóg sú oveľa lepšie ako sankcie”.
Salvini sa okrem iného dotkol aj otázky eurozóny, ktorú podľa jeho vyjadrenia Rím nemá záujem opustiť a musí využiť všetky nástroje, ktoré má k dispozícii na posilnenie talianskych a európskych ekonomík. “Odchod Talianska z eurozóny nebol stanovený v dohode Legy či v novej vládnej dohode,” zdôraznil.