Líbyjské sily na východnom čele pod vedením Khalifa Haftara postupujú v snahe zmocniť sa hlavného mesta Tripolisu, ale vojaci lojálni k medzinárodne uznávanej vláde premiéra Fajeza al-Serraja ich zatiaľ udržali na uzde.
“Vojenská možnosť nemôže byť riešením,” uviedol v spojení s konfliktmy taliansky premiér Giuseppe Conte pre denník Il Fatto Quotidiano.
Upozornil tiež, že rokovania, na ktorých sa zúčastňujú všetky strany, by sa mali konať v snahe zastaviť boje. Conte si myslí, že každý potenciálny vojenský zásah by mohol prinútiť približne 4 500 Líbyjčanov, aby utiekli cez Stredozemie smerom k južnej Európe. V súčasnosti sa Líbya využíva najmä ako tranzitné miesto pre migrantov zo subsaharských krajín.
“Existuje vážne riziko, že dôjde k humanitárnej kríze,” varoval.
Taliansko, ktoré je veľkým hráčom v ropnom sektore v problémovej severoafrickej krajine, podporilo vládu al-Serraj. No aj keď talianska vláda podporila al-Serraja v súčasnosti vedie rozhovory so zástupcami medzinárodne uznávanej vlády v Tripolise, ale aj s poľným maršalom Khalifom Haftarom.
Migračná trasa z Líbye cez Stredozemné more do Talianska patrí k najnebezpečnejším, ale súčasne najvyťaženejším a najvyhľadávanejším potom, čo sa uzavrela takzvaná balkánska trasa z Turecka cez Grécko a balkánske štáty do strednej Európy.
Ako uvádza portál novinky.cz pri bojoch o Tripolis zahynulo podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) 121 ľudí, 561 ľudí bolo zranených. Poľný maršal Khalifa Haftar odštartoval 4. apríla ofenzívu s cieľom dobyť hlavné mesto.
Líbya sa od zvrhnutia dlhoročného vodcu Muammara Kaddáfího v roku 2011 nespamätala z chaosu. O vládu okrem mnohých ozbrojených skupín usilujú dva kabinety. Haftar podporuje vládu na východe a kabinet v Tripolise, za ktorým stojí OSN, neuznáva. Obe vlády majú vlastný parlament, centrálnu banku a ropnú spoločnosť.