Paul Erdös na návšteve rodnej Budapešti (1992)

NAŽIVO

Členské štáty zoskupenia BRICS budú rozširovať obchodnú spoluprácu napriek hrozbám amerického prezidenta Donalda Trumpa, že zavedie 10-percentné clá proti každej krajine, ktorá podporí „protiamerickú politiku“ združenia, napísal v utorok denník The New York Times (NYT). Informuje o tom správa agentúry TASS.

15:39

Letecká spoločnosť Ryanair, najväčší nízkonákladový dopravca v Európe, uzavrela dohodu s letiskom Varšava-Modlin, v ktorej sľubuje zvýšenie počtu cestujúcich na viac ako 5 miliónov ročne do roku 2030 zo súčasných 1,5 milióna osôb. Informovala o tom správa agentúry PAP.

15:36

Bulharsko sa môže pripravovať na zmenu svojej meny, keďže ministri financií EÚ (Ecofin) v utorok na svojom zasadnutí v Bruseli udelili konečný súhlas so vstupom Bulharska do eurozóny, ktorá tak od 1. januára 2026 bude mať 21 členov.

Bulharsko je členom EÚ od roku 2007, avšak vyhliadka na vzdanie sa národnej meny leva má stále ďaleko od politického konsenzu.

15:10

Ministerstvo dopravy (MD) SR v rámci tretej cyklovýzvy z Plánu obnovy a odolnosti SR podporí 22 projektov za 14,6 milióna eur. Na Slovensku tak pribudne 34,5 kilometra nových alebo zrekonštruovaných cyklotrás. Ministerstvo dopravy o tom informovalo v utorok.

15:09

Všetky profesie majú pre spoločnosť veľký význam, ale vaše povolanie má navyše ešte jedinečný rozmer, a to rozmer nenahraditeľnosti. Prezident SR Peter Pellegrini to vyhlásil v utorok pri prijatí držiteľov ocenenia Biele srdce, ktoré udeľuje Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA).

Pellegrini Biele srdce
Na snímke prezident SR Peter Pellegrini počas prijatia držiteliek ocenenia Biele srdce, ktoré udeľuje Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) v Prezidentskom paláci v Bratislave / Foto: TASR-Jaroslav Novák
Čítať viac | 14:58

Srbský tenista Novak Djokovič sa po obrate z 0:1 na sety prebojoval do svojho 16. štvrťfinále na londýnskom Wimbledone, treťom grandslamovom turnaji sezóny. Austrálčana Alexa de Minaura zdolal 1:6, 6:4, 6:4, 6:4 a je stále v hre o rekordný 25. grandslamový titul.

Djokovič Wimbledon
Na snímke srbský tenista Novak Djokovič máva pri odchode z centrálneho dvorca po víťazstve nad Austrálčanom Alexom de Minaurom počas zápasu štvrtého kola mužskej dvojhry na tenisovom turnaji Wimbledon v Londýne / Foto: SITA/AP-Kin Cheung
Čítať viac | 14:41

Výbor Európskeho parlamentu (EP) pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka (AGRI) požaduje zvýšený a samostatný rozpočet pre spoločnú poľnohospodársku politiku EÚ po roku 2027 a tiež zníženie administratívnej záťaže pre poľnohospodárov.

Za správu o budúcnosti poľnohospodárstva a spoločnej poľnohospodárskej politiky po roku 2027 v pondelok večer (7. 7.) v Štrasburgu zahlasovalo 29 poslancov agrovýboru, deviati boli proti a osem sa zdržalo hlasovania.

13:34

Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva vyjadril vážne obavy nad úmrtiami najmenej desiatich ľudí v Keni počas protivládnych protestov. Miestna polícia na demonštrantov začala strieľať.

13:29

Španielski hasiči bojujú s rozsiahlym lesným požiarom v Katalánsku na severovýchode krajiny, ktorý sa v dôsledku silného vetra rýchlo šíri a zasiahol už rozsiahle územie. Úrady vyzvali tisíce obyvateľov, aby zostali doma.

13:28

Ukrajina požiadala Organizáciu pre zákaz chemických zbraní so sídlom v Haagu, aby vyšetrila podozrenia z používania zakázaných chemických látok ruskými silami na ukrajinskom území.

13:25

Dôvera malých podnikov v USA sa v júni znížila v dôsledku pretrvávajúceho napätia v medzinárodnom obchode a klesajúceho optimizmu, pokiaľ ide o vyhliadky predaja. Informuje o tom správa agentúry Reuters, ktorá v utorok zverejnila výsledky prieskumu Národnej federácie nezávislých podnikov (NFIB).

13:20

Európska únia sa bude snažiť o vyváženie hospodárskych vzťahov s Čínou na samite koncom júla. Bude od nej požadovať uľahčenie prístupu na trh pre európske firmy a uvoľnenie kontroly vývozu vzácnych zemín. Uviedla to predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v prejave k Európskemu parlamentu v Štrasburgu.

12:44

Vláda Roberta Fica (Smer-SD) je jedinou vládou, ktorá má po konsolidácii verejné financie v horšom stave ako pred ňou, v čase nástupu k moci v roku 2023. Uviedli to na tlačovej besede predstavitelia opozičného Progresívneho Slovenska (PS), jeho predseda Michal Šimečka a Štefan Kišš, člen parlamentného výboru pre financie a rozpočet.

12:44

Matt Cameron, bubeník americkej rockovej skupiny Pearl Jam, oznámil, že po takmer 30 rokoch odchádza z tejto formácie. 

12:43

Lotyšský prezident Edgars Rinkévičs označil za pozitívny záujem Nemecka prebrať väčšiu zodpovednosť v rámci EÚ a NATO. Vyhlásil to pred príchodom nemeckého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera, ktorý bol na návšteve Litvy.

12:42

Nemecké ministerstvo zahraničných vecí vyhlásilo, že čínska armáda mierila laserom na jedno z nemeckých lietadiel na misii Európskej únie ASPIDES v okolí Červeného mora.

12:41
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Talent, ta zlatá muška

… anebo ve skutečnosti celkem běžná věc, se kterou neumíme zacházet?

Paul Erdös na návšteve rodnej Budapešti (1992)
Na snímke Paul Erdös na návšteve rodnej Budapešti (1992)
❚❚
.

Zhruba před sto lety začali pozemskou vědu ovlivňovat “Marťani”, a to docela zásadně.

Jen klid, nedal jsem se na nějakou magořinu. “Marťani” se říkalo skupině špičkových maďarských vědců, kteří zahýbali světem. Patřil mezi ně třeba hypeproduktivní matematik Paul Erdős, letecký konstruktér von Kármán, fyzik Leo Szilárd, otec vodíkové bomby Edward Teller, všestranný mozek von Neumann a několik dalších lidí. Zůstalo za nimi neuvěřitelné množství originální práce ve velmi složitých oborech.

Současné Maďarsko je daleko bohatší a průmyslově podstatně více rozvinutou zemí než tehdejší poněkud zaostalé Uhersko, které bylo ještě převážně orientováno na zemědělství a trpělo značnou mírou negramotnosti. Žádné další “Marťany” dnes ale vyprodukovat neumí. Asi nejblíž má k tomuto standardu výjimečnosti bioložka Katalin Karikó, původem ze Szegedu, která strávila čtyřicet let houževnatou prací na technologii mRNA a dnes se o ní hovoří jako o dobré kandidátce na Nobelovu cenu. Jenže je sama… Může to samozřejmě být důsledek holocaustu, protože výše jmenovaní “Marťani” byli vesměs židovského původu.

.

Ale na efekty holocaustu se nedá svést všechno, protože “Marťani” nebyli jedinou dočasnou a přitom silně koncentrovanou skupinou talentů v historii lidstva. Holandští mistři v 16. a 17. století malovali nádherné obrazy, které se dodnes prodávají za miliony dolarů, kdežto švýcarské nebo švédské obrazy z téže doby nijak slavné nejsou. Florencie v době Michelangelově byla mekkou umění, kdežto předtím a potom už tolik ne. Bellovy laboratoře v poválečných USA vychrlily během pár desítek let neskutečné množství zásadních počítačových inovací, od tranzistoru samotného až po programovací jazyk C; tamní zaměstnanci dostali celkem devět Nobelových cen za fyziku a chemii, čímž se nemůže pochlubit ani většina vyspělých států. Dodnes se učíme o myšlenkách aténských filozofů, pocházejících z doby, kdy lidstvo ještě neznalo ani brýle a pořádný pluh. Antické Atény měly zhruba stejný počet obyvatel jako dnešní Plzeň; proč tedy filozofie vzkvétala zrovna pod Parthenónem, a ne na Bolevci?

(Nic proti Plzni, ona dnes filozofie moc nevzkvétá nikde. Je to jen příklad, aby si čtenář uvědomil, jak malá ta komunita, která vyprodukovala Platóna, Sókrata a Aristotela vlastně byla.)

Bardeen, Shockley a Brattain – traja “otcovia tranzistoru” na svojom pracovisku v Bellových labratóriách (1948)
Na snímke Bardeen, Shockley a Brattain – traja “otcovia tranzistoru” na svojom pracovisku v Bellových labratóriách (1948)

Dokonce i na té “negeniální” úrovni je patrné, že některé státy dokážou v nějakém oboru podávat naprosto disproporční výkony. Český hokejový tým mohl dlouho zcela rovnocenně hrát s Kanaďany, Američany či Rusy, Slováci nebyli o nic horší. Mezi desítkou historicky nejúspěšnějších států na matematické olympiádě je malé a chudé Rumunsko, a o tři příčky níž ještě menší a ještě chudší Bulharsko. Jak to, že v tak tvrdé vědě byly tak malé státy schopny konkurovat Číně a Sovětskému svazu s jejich stamilionovými populacemi? Nebo příklad o něco praktičtější – milionové Estonsko je “digitální těžká váha EU”, které v oblasti digitalizace daleko větší a bohatší státy jako Německo hledí na záda.

Atd. atd. Ještě zajímavější je podle mého názoru to opačné pozorování. Je spousta bohatých států a měst se slušnou životní úrovní, které jsou umělecky, technicky či vědecky vysloveně podprůměrné, ne-li úplně sterilní. Dnešní Praha má určitě daleko více umělců než Praha roku 1920, nebo jich aspoň minimálně živí více skrze různé grantové systémy, které tehdy neexistovaly; ale nového Švabinského, Alše nebo Muchu mezi nimi nějak nevidno. Ani nový Dvořák nebo Janáček už se dlouho nenarodili. V těchto oborech žije náš národ dodnes z dědictví po předcích.

Superbohaté arabské emiráty v Perském zálivu utrácejí svoje bohatství za velbloudy, zlato, tryskáče a pompézní mrakodrapy, ale nic zajímavého tam nevzniká. Na suroviny bohatá Brazílie má početnou vrstvu multimilionářů, ale jako by to k ničemu nebylo. Nedaleko od Atén ležela po celá staletí mocná Sparta, která ale po sobě kromě pár vtipných (“lakonických”) poznámek nenechala žádné duchovní dědictví, dokonce ani architekturu ne; už současníci se Sparťanům posmívali za to, jak nudné a škaredé to jejich město je. Ale není třeba se navážet jen do Sparty. Takové dnešní Atény mají dvacetkrát více obyvatel než Atény za Sókratových dob, skoro každý z nich má splachovací záchod a elektřinu, ale ti filozofové světového formátu mezitím jaksi došli.

.

Hmmm.

Všechna tato pozorování mě vedou k nepříjemnému podezření, u kterého ale úplně nevím, co si s ním počít. Zní zhruba takto:

Hodně se toho namluví o tom, jak plýtváme ropou, vodou, nerostnými surovinami atd., ale je možné, že to, čím ve skutečnosti plýtváme nejvíce, je lidský talent. Ty občasné mimořádné koncentrace tvůrčích talentů v relativně malých komunitách naznačují, že talentovaných lidí, možná i hraničních géniů, je ve skutečnosti daleko více, než si myslíme. Ne jeden ze sta tisíc, ale třeba jeden ze sta.

(Tím nemyslím univerzální talenty, taková věc nejspíš neexistuje; Jágr by nebyl dobrým matematikem a Einstein by nejspíš hrál zcela podprůměrný hokej. Ale aspoň v nějakém jednom konkrétním oboru, pro který má ten dotyčný člověk buňky.)

Stretnutie fyzikov z projektu Manhattan roku 1946; na obrázku sú aj Feynman, Oppenheimer a Fermi, ale tiež zabudnutí ľudia
Na snímke stretnutie fyzikov z projektu Manhattan roku 1946; na obrázku sú aj Feynman, Oppenheimer a Fermi, ale tiež zabudnutí ľudia
Setkání fyziků z projektu Manhattan roku 1946; na obrázku jsou mimo jiné Feynman, Oppenheimer a Fermi, ale také zcela zapomenutí lidé, kteří se tehdy možná jevili zajímavější, než nakonec byli. Zdroj: National Laboratory Los Alamos.

Jenže k tomu, aby se ty talenty mohly projevit, je potřeba souběh mimořádných okolností. Někdo ty lidi musí:

.
  • včas objevit, například u hokejistů opravdu v útlém dětství,
  • zaujmout a nadchnout pro určitou činnost, aby ji dělali rádi (úmyslně teď nebudeme rozebírat takové ty dystopické sportovní či jiné školy typické pro východní Asii, kde jsou ty talentované děti nuceny otročit státu pro jeho mezinárodní slávu a nemají žádný jiný život),
  • poskytnout jim institucionální podporu, ideálně tak, aby opravdu fungovala a nesloužila jen jako penězovod k rozkradení dotací,
  • pokud možno jim zajistit nějaký čas a prostor pro “hraní”, zkrátka aby jejich dny nebyly naplněny rutinní a vyčerpávající pracovní činností nezbytnou pro zaplacení nájemného a jídla,
  • zejména je ale potřeba, aby se všechny ty hlavy “daly dohromady”, jako spolupracovníci, ale i jako konkurenti. Ideálně opravdu na jednom místě, kde se mohou fyzicky potkávat a mluvit spolu. Atomová bomba se taky nedala zkonstruovat z home officu, všichni ti fyzici se museli shromáždit v Los Alamos.

On toho totiž jeden člověk, byť sebegeniálnější, nedokáže zvládnout příliš mnoho. Jedním z typických rysů těch mimořádně produktivních “hotspotů” jako Florencie nebo Atény byla skutečnost, že tam existovaly celé školy daného oboru, inspirující se navzájem a soupeřící mezi sebou. Máloco dokáže nakopnout ctižádostivého jedince víc než skutečnost, že jeho kolega právě prezentuje svoje skvělé dílo a sklízí zasloužený potlesk: příště to musím být já.

Slušně to funguje i v dnešním Křemíkovém údolí v Kalifornii, nejvíce inovativním softwarovém hnízdě na světě. Nebo v kosmické společnosti SpaceX, která “zamávala” poněkud zkostnatělým vesmírným průmyslem způsobem, který ani nemám k čemu přirovnat. Tajemstvím úspěchu SpaceX není ani tolik samotná chaoticko-workaholická osobnost Elona Muska, jako to, že se mu podařilo přilákat mladé inženýrské talenty a dát jim prostor ke kreativnímu hraní, který by v klasickém korporátu (ehm, ehm, Boeing) neměli.

Jeho konkurent Jeff Bezos, zakladatel kosmické firmy Blue Origin, to nedokázal, a B.O. se také ani po 22 letech aktivity ještě nedostala na oběžnou dráhu, kam teď SpaceX létá skoro každý týden. Dva miliardáři z první desítky boháčů lidstva, ale jaký to rozdíl ve výsledcích: absenci talentovaných lidí penězi nenahradíte, ani když se Bezos jmenujete.

A teď si prosím všimněte, že až na několik vzácných výjimek, jako byl třeba ten československý systém pro přípravu hokejových talentů, takové instituce agregující nadané lidi vesměs vůbec neexistují.

Ty instituce, které máme, fungují poněkud jinak. Jsou orientovány spíš na “pásovou výrobu”, nikoliv nepodobnou výrobě spotřebního zboží v továrnách. Typickým modem operandi vysokých škol je připravit řadové absolventy v předvídatelné kvalitě, lidi hladce zařaditelné na juniorní pozice ve firmách; rozhodně se přitom systematicky nepátrá po mimořádných talentech. Grantové systémy financující vědu mají zase tendenci požadovat produkci určitého počtu článků a jiných výstupů ročně, což jejich řešitele motivuje spíš k atakování jednodušších a předvídatelnějších problémů, ze kterých nějaký ten článek a výstup určitě bude. Zrovna výše zmíněná maďarská bioložka Katalin Karikó na to tvrdě narazila, když její práci na Pennsylvánské univerzitě prohlásili za neperspektivní a dokonce ji oficiálně degradovali, což je v akademických poměrech ekvivalent plivnutí pod nohy. Svoji práci na technologii mRNA dokončila až v soukromém sektoru.

Aby toho nebylo málo, některým lidem vadí koncentrace talentů i ideologicky. Koncentrace talentů je přece opak inkluze, současného módního konceptu, který bez většího odporu dobyl veřejné školství. (Na to soukromé si jeho zákazníci nenechají sáhnout, viz třeba bývalá socialistická ministryně školství Petra Buzková, která svého času poslala svoji dceru Annu do francouzského lycea za 102 000 Kč ročně.) Ale to asi není ten kruciální problém, protože je spousta zemí, kde takové ideologie prakticky nemají žádný vliv, ale situace je tam podobná. Na koncentraci talentů jako by nepracoval skoro nikdo a skoro nikde. Mimo jiné asi i proto, že není v krátkém časovém horizontu finančně lukrativní. V dlouhodobém sice ano, ale ten krátkodobý horizont jako by byl nepřekonatelnou bariérou.

A tak se můžeme těšit jen z práce těch talentů, které pámbu nebo příroda kromě mimořádných odborných schopností nadal(a) i extrémní houževnatostí, ochotou ignorovat okolí a nepříznivé okolnosti, a jít skoro obsesivně za svým cílem, ať už si o nich zbytek světa myslí cokoliv. Jako zrovna doktorka Karikó, nebo třeba indický matematik Ramanujan, který vyrostl v nějakém napůl-slumu zamořeném cholerou a neštovicemi, ale zažral se jako dítě do matematiky natolik, že už v pubertě si s ním psali největší angličtí matematici té doby a přiznávali, že je lepší než oni. Jenže kombinace talentu a takové neotřesitelné zažranosti je asi podstatně vzácnější než ten talent sám, tudíž to pak vypadá, že těch nadaných lidí je strašně málo.

Tolik tedy mé nepříjemné podezření. Možná by se s tím dalo něco dělat, ale upřímně nevím, kudy na takový problém vůbec zaútočit. Ony ty velké koncentrace talentů vznikají zvláštním, až spontánním způsobem (u nás to byl třeba 602. oddíl Svazarmu, který vyprodukoval řadu budoucích počítačových odborníků), který se moc systematicky nestuduje, takže o logice jejich vzniku toho mnoho nevíme.

Ale jestliže poměrně chudé Uhersko v letech 1880-1920 dokázalo vyprodukovat celý zástup “Marťanů” … měla by toho být schopna i Česká republika dnes.

Diskusní fórum k článku najdete zde.

.

Hudební epilog

Jedním ze zajímavých pozorování na YouTube je, že zrovna tam se líhnou až nečekané talenty, a to i bez nějaké systémové institucionální podpory, zase víceméně spontánně.

Jenže natáčení videí pro YouTube je zároveň taková ta izolovaná, osamělá práce, která nemůže dát zrod žádné koncentrované skupině talentů, jako byly Bellovy laboratoře nebo renesanční malířská škola ve Florencii. Rozsah vzniklé produkce bývá na YT omezen na to, co zvládne dát dohromady jeden člověk se základním vybavením a v nejlepším případě ještě s malým podpůrným týmem. Ti nejúspěšnější lidé se nacházejí fyzicky daleko od sebe a je pro ně příliš logisticky obtížné začít vytvářet nějaké společné dílo, které by jejich schopnosti nejen sečetlo, ale možná i pronásobilo navzájem.

Platí to i v muzice; takoví Queen byli dohromady rozhodně lepší, než by byl každý zvlášť.

P.S. Tento web funguje bez všelijakých vyskakovacích reklam, placené propagace apod. Důvody jsou mnohé, ale snaha o nezávislost na velkých hráčích je jedním z těch nejpodstatnějších. Až příliš mnoho lidí spoléhá na Facebook a pak se diví.

.

Zdejším základním principem je dobrovolná podpora od čtenářů. Nejjednodušším způsobem, jak tento blog můžete, milí čtenáři, podpořit, je přispět na Knihovní fond nebo koupit si knihy od jeho autora. Právě vyšly Zapomenuté příběhy 6.

Můžete si pořídit také Zapomenuté příběhyZapomenuté příběhy 2 či Zapomenuté příběhy 3Zapomenuté příběhy 4Zapomenuté příběhy 5 a sbírku textů “To nejlepší z blogu 2015-2020” pro sebe nebo pro někoho jiného. Nebo knihu dystopických povídek Krvavé levandule… K dispozici jsou už také znovu USB disky s nahranými audioknihami.

A pokud jsi sem, milý čtenáři, dorazil z Facebooku nebo Twitteru, zvaž registraci k odběru novinek e-mailem. Opravdu a vážně, však vidíš ten vývoj.

 

Článok pôvodne vyšiel na portáli kechlibar.

.

 

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Milan Šupa

René Pavlík

Gustáv Murín

Dagmar Szabó

Matej Michalička

Štefan Konya

.
.
.

Rozhovor Sergeja Lavrova pre maďarské noviny sa stal centrom pozornosti svetovej tlače

Rozhovor ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova s ​​denníkom Magyar Nemzet sa stal centom pozornosti svetovej tlače: popredné portály podrobne…

08. 07. 2025 | Zo zahraničia | 11 min. čítania | 0 komentárov

.

EÚ naliehavo hľadá spôsoby, ako pokryť rozpočtový deficit Ukrajiny

EÚ naliehavo hľadá spôsoby, ako pokryť rozpočtový deficit Ukrajiny v budúcom roku až do výšky 19 miliárd USD v súvislosti…

08. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
08. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

USA majú už len štvrtinu rakiet Patriot potrebných pre vojnové plány Pentagónu

USA majú už len štvrtinu rakiet Patriot potrebných pre vojnové plány Pentagónu, informuje The Guardian s odvolaním sa na svoje…

08. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
08. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Cintula na súde chrlil opozičné heslá. „Toto je mentálny svet progresívneho vraha,“ reaguje europoslanec

Dnes sa na Špecializovantom trestnom súde v Banskej Bystrici začal dlho očakávaný proces s Jurajom Cintulom, ktorý pred rokom v…

08. 07. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
08. 07. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

Odvolávanie von der Leyenovej za búrlivého potlesku EPP. „Hoďte na nich sieť!“

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová bude tento týždeň čeliť odvolávaniu v Európskom parlamente. Všetci europoslanci strany SMER-SSD podpísali…

08. 07. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
08. 07. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
.

Začal sa proces s Jurajom Cintulom, ktorý strieľal na premiéra. „Nech žije demokracia,“ vykrikoval. Odmietol vypovedať

Po vyše roku od atentátu na premiéra Roberta Fica sa v utorok na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica,…

08. 07. 2025 | Aktualizované 08. 07. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
08. 07. 2025 | Aktualizované 08. 07. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

Generálny prokurátor podal protest v prípade nevyhovenia infožiadosti na MV

Generálny prokurátor Maroš Žilinka podal protest v prípade rozhodnutia Ministerstva vnútra SR čiastočne nevyhovieť infožiadosti o zoznam pasažierov letu vládneho…

08. 07. 2025 | Aktualizované 08. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 07. 2025 | Aktualizované 08. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Na čo sa tu hráme?

Slovensko pristúpilo na návrh Severoatlantickej aliancie navýšiť obranné výdavky na úroveň 5% HDP… „Takto to dopadne, keď servilnosť predčí reálnosť…

08. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
08. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Medvedev reagoval na Trumpove hrozby

Dmitrij Medvedev reagoval na Trumpove hrozby, že uvalí clá na krajiny podporujúce BRICS

08. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
08. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Elon Musk dostal ponuky na spoluprácu pre svoju novú stranu

Elon Musk dostal ponuky na spoluprácu pre svoju novú „americkú stranu“ od strany Forward Andrewa Younga, Libertariánskej strany a viacerých…

08. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Siahli im na príspevky, teraz pýtajú peniaze od ľudí

Potvrdilo sa príslovie, že pýcha predchádza pád. Za účasť na pochode PRIDE si už v Prahe zaplatíte…

07. 07. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
07. 07. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Ovečkin dostal od profiligy zákaz. Dotkne sa jeho fungovania v Rusku

Vedenie kanadsko-americkej hokejovej NHL zakázalo kapitánovi Washingtonu Capitals Alexandrovi Ovečkinovi poskytovať počas letnej prestávky exkluzívne rozhovory ruským médiám

08. 07. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 07. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov

Teologická záhada tábora Mystic. Blesková povodeň v Texase. Kde bol Boh?

Oblasťou Texas Hill Country sa cez víkend prehnala obrovská blesková povodeň, ktorá si vybrala za obeť dievčatá z kresťanského tábora, ktoré…

08. 07. 2025 | Svetonázor | 10 min. čítania | 0 komentárov
08. 07. 2025 | Svetonázor | 10 min. čítania | 0 komentárov
.

Djokovič otočil zápas s de Minaurom a je v 16. wimbledonskom štvrťfinále, Federer sledoval duel z lóže

Srbský tenista Novak Djokovič sa po obrate z 0:1 na sety prebojoval do svojho 16. štvrťfinále na londýnskom Wimbledone, treťom…

08. 07. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 07. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov

Európska únia si ide dať symbol mieru už aj na bankovky

Európska centrálna banka chystá ďalšie vydanie nových bankoviek, upozornila na to europoslankyňa za SMER-SSD Judita Laššáková

08. 07. 2025 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov
08. 07. 2025 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov

Ale žeby takto….

Komentár Antona Hrnka prinášame v plnom znení: Nie je to ani pár dní, keď som počúval zo strany progresívcov a…

08. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Nové detaily o tragickej smrti Dioga Jotu a jeho brata. Cesta smrti si vyžiadala už množstvo životov

Španielska polícia, ktorá vyšetruje smrť Dioga Jotu a jeho brata Andrého Silvu, by mala v priebehu niekoľkých dní poskytnúť aktuálne…

08. 07. 2025 | Šport | 4 min. čítania | 0 komentárov
08. 07. 2025 | Šport | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

PS kričí „paralýza!“, ale dôkazy chýbajú. Kritika Rážovho zákona stojí na dojmoch

Progresívne Slovensko obviňuje ministra dopravy z chaosu na stavebných úradoch. No keď príde reč na dôkazy, ukazujú len anonymné dotazníky.…

08. 07. 2025 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov
08. 07. 2025 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov

Americké clá sú za rohom, Slovensko môže prísť o miliardy

Kľúčovým dňom tohto týždňa je streda 9. júla 2025, keď sa končí 90-dňový odklad zavedenia zvýšených „recipročných“ ciel, ktoré prezident…

08. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

08. 07. 2025 | Aktualizované 08. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
08. 07. 2025 | Aktualizované 08. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Trump sľubuje Ukrajine ďalšie zbrane

Americký prezident Donald Trump uviedol, že USA pošlú Ukrajine ďalšie obranné zbrane

08. 07. 2025 | Aktualizované 08. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 07. 2025 | Aktualizované 08. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Brusel a Kyjev chcú zlomiť Orbána dezinformačnými akciami

Podľa správy zverejnenej Úradom na ochranu suverenity zo zahraničia financované dezinformačné operácie nemajú za cieľ len oklamať verejnú mienku, ale…

08. 07. 2025 | 0 komentárov

Bojte se!

Moje vystoupení v pořadu Na Dračku s Marianem Jurečkou začíná mít docela zajímavé konsekvence. Máte se mě totiž bát. Máte…

08. 07. 2025 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov
08. 07. 2025 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov

Netanjahu navrhol Trumpa na Nobelovu cenu za mier. “Najmä od vás je to veľmi významné,” reagoval americký prezident

Na večeru v Bielom dome priniesol izraelský premiér Benjamin Netanjahu list, ktorý bol „najlepším darčekom pre prezidenta“, píše CNN

08. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
08. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Škody po veternej smršti sú obrovské, mesto Gelnica vypísalo verejnú zbierku

Mesto Gelnica informovalo o mimoriadne veľkých materiálnych škodách po pondelkovej ničivej veternej smršti. Vypísalo preto verejnú zbierku na pomoc všetkým…

08. 07. 2025 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 07. 2025 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Vďaka Abortion Pill Rescue Network bolo zachránených viac ako 7 000 detí

Štatistiky z USA ukázali, že vďaka sieti Abortion Pill Rescue Network, ktorá pomáha zvrátiť chemické potraty napriek odporu Demokratov a veľkých…

30. 06. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
30. 06. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Záplavy v Texase si vyžiadali už viac ako sto obetí

Počet obetí silných záplav, ktoré zasiahli južnú a strednú časť Texasu, v pondelok stúpol na viac ako sto. Medzi obeťami…

08. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
08. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Včerajšie búrky značne poškodili aj kultúrnu pamiatku

V Hanušovciach nad Topľou pokračujú v odstraňovaní škôd po silnej búrke so silným nárazovým vetrom, ktorá zasiahla mesto v pondelok…

08. 07. 2025 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 07. 2025 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov

Práve odvolaný ruský minister dopravy Starovoit spáchal samovraždu. Ďalší člen ministerstva zomrel priamo na porade

Bývalý minister dopravy Roman Starovoit, ktorý bol odvolaný z funkcie, spáchal samovraždu, informovali ruské zdroje

07. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
07. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Členské štáty zoskupenia BRICS budú rozširovať obchodnú spoluprácu napriek hrozbám amerického prezidenta Donalda Trumpa, že zavedie 10-percentné clá proti každej krajine, ktorá podporí „protiamerickú politiku“ združenia, napísal v utorok denník The New York Times (NYT). Informuje o tom správa agentúry TASS.

15:39

Letecká spoločnosť Ryanair, najväčší nízkonákladový dopravca v Európe, uzavrela dohodu s letiskom Varšava-Modlin, v ktorej sľubuje zvýšenie počtu cestujúcich na viac ako 5 miliónov ročne do roku 2030 zo súčasných 1,5 milióna osôb. Informovala o tom správa agentúry PAP.

15:36

Bulharsko sa môže pripravovať na zmenu svojej meny, keďže ministri financií EÚ (Ecofin) v utorok na svojom zasadnutí v Bruseli udelili konečný súhlas so vstupom Bulharska do eurozóny, ktorá tak od 1. januára 2026 bude mať 21 členov.

Bulharsko je členom EÚ od roku 2007, avšak vyhliadka na vzdanie sa národnej meny leva má stále ďaleko od politického konsenzu.

15:10

Ministerstvo dopravy (MD) SR v rámci tretej cyklovýzvy z Plánu obnovy a odolnosti SR podporí 22 projektov za 14,6 milióna eur. Na Slovensku tak pribudne 34,5 kilometra nových alebo zrekonštruovaných cyklotrás. Ministerstvo dopravy o tom informovalo v utorok.

15:09

Všetky profesie majú pre spoločnosť veľký význam, ale vaše povolanie má navyše ešte jedinečný rozmer, a to rozmer nenahraditeľnosti. Prezident SR Peter Pellegrini to vyhlásil v utorok pri prijatí držiteľov ocenenia Biele srdce, ktoré udeľuje Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA).

Pellegrini Biele srdce
Na snímke prezident SR Peter Pellegrini počas prijatia držiteliek ocenenia Biele srdce, ktoré udeľuje Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) v Prezidentskom paláci v Bratislave / Foto: TASR-Jaroslav Novák
Čítať viac | 14:58

.

Herci sa dištancovali od použitia ich hereckých výstupov v dokrútkach na Cyrilo-metodských oslavách, vyjadrila sa aj STVR

Herci Kamil Mikulčík a Ady Hajdu sa dištancovali od použitia ich hereckých výstupov v dokrútkach, ktoré boli v sobotu 5.…

07. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
07. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Posunutá kľúčna kosť a zlomené rebro. Pre zranenie končí jedna z najväčších šprintérskych hviezd

Z veľkého hrdinu sa stal veľký smoliar. Belgický cyklista Jasper Philipsen, ktorý ovládol úvodnú etapu Tour de France a na…

08. 07. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 07. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov

Prípad Adam Lučanský proti Slovensku: Štát čelí otázkam o zlom zaobchádzaní a okolnostiach smrti bývalého prezidenta Policajného zboru vo väzbe

Európsky súd pre ľudské práva oficiálne oznámil vláde dve sťažnosti (č. 30478/24 a č. 2634/25), ktoré podal Adam Lučanský, syn…

07. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
07. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Vychytávky do domácnosti, ktoré vám pomôžu predstierať, že máte život zvládnutý na jednotku!

Vychytávky do domácnosti, ktoré vám pomôžu predstierať, že máte život zvládnutý na jednotku!: Väčšina z nás neustále bojuje s vlastným…

08. 07. 2025 | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Svätí Priscilla a Akvila

Orodovníci za manželov

08. 07. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 07. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov

Rastúca pozícia bojového vozidla CV 90 v armádach NATO

Nemecko, 7. júla 2025 - Obranné plánovanie členských štátov NATO sa od roku 2014 významne posunulo smerom k príprave na…

08. 07. 2025 | 0 komentárov

Šokujúci článok proti Jermakovi v časopise Economist a Trumpova pauza. Čo sa deje v ukrajinskej politike?

Ďalší článok v západných médiách proti šéfovi prezidentskej kancelárie vyvolal búrlivé diskusie na Ukrajine. Informácie sumarizujú ukrajinské noviny Strana

07. 07. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
07. 07. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Milan Šupa

René Pavlík

Gustáv Murín

Dagmar Szabó

Matej Michalička

Štefan Konya

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov