“Také niečo tu ešte nebolo”: Západ je na prahu ďalšej veľkej krízy

Moskva 19. marca 2023 (HSP/svpressa/Foto:TASR/AP-Ennio Leanza/Keystone)

 

Vďaka sankciám USA a EÚ by sa Rusko mohlo stať Noemovou archou vo finančnej búrke

Credit Suisse si od centrálnej banky požičia 50 miliárd CHF
Na snímke logo švajčiarskej banky Credit Suisse

Credit Suisse, druhá najväčšia švajčiarska banka, je po krachu amerických bánk Silicon Valley Bank, Signature Bank a Silvergate Capital v ťažkej situácii. Akcie Credit Suisse obchodované na Švajčiarskej burze cenných papierov (SIX) dosiahli 15. marca historické minimum, keď sa prepadli o 30,8 %. Trhová kapitalizácia banky klesla o 15 %, teda o 1,5 mld. USD. Po Credit Suisse klesli aj ďalšie európske banky, pričom obchodovanie s takými európskymi bankami, ako sú francúzska Societe Generale a talianske Monte dei Paschi a UniCredit, muselo byť pre prudký pokles cien dočasne pozastavené.

O bankrote Credit Suisse sa zatiaľ nehovorí – švajčiarske úrady na konci zlého obchodného dňa oznámili, že sú pripravené poskytnúť banke likviditu, ak to bude potrebné. Vedenie Credit Suisse 16. marca uviedlo, že má v úmysle požičať si od Švajčiarskej centrálnej banky 54 miliárd USD ako “rozhodujúce opatrenie na aktívne posilnenie svojej likvidity”. Stala by sa tak prvou veľkou svetovou bankou, ktorá od finančnej krízy v roku 2008 dostala od úradov núdzovú pomoc. Okrem toho banka vyhlásila tender na odkúpenie dlhopisov denominovaných v dolároch.

Plán, ktorý predložila Credit Suisse, je pokusom zastaviť krízu dôvery, ktorá ohrozuje globálny finančný systém, píše agentúra Bloomberg. Dva zdroje z oblasti dohľadu agentúre Reuters povedali, že Európska centrálna banka už kvôli situácii v Credit Suisse spresňuje informácie o rizikách iných finančných inštitúcií.

Na oficiálnej úrovni sa však najvyšší predstavitelia USA a Európy snažia zachovať si dobrú tvár. Tlačová tajomníčka Bieleho domu Carine Jean-Pierreová tvrdí, že situácia v americkom bankovom sektore nijako nesúvisí s problémami v Credit Suisse. Aj európske úrady ubezpečujú, že problém má lokálny charakter. Takýmto “náhodám” sa však ťažko verí.

Andrej Klišas, predseda Ústavného výboru Rady federácie, sa domnieva, že to, čo sa dnes deje so západnými bankami, je priamym dôsledkom politiky sankcií, ktorá podkopala dôveru investorov vo finančné inštitúcie v Spojených štátoch a Európe. Mimochodom, najväčším akcionárom Credit Suisse je Saudi National Bank, ktorá odmietla podporiť kotácie, aby “neporušila regulačné požiadavky”.

“To, čo sa deje s bankou Credit Suisse vo Švajčiarsku, potvrdzuje, že európska sankčná politika (a Švajčiarsko sa napriek deklarovanej neutralite k sankciám pripojilo) podkopala dôveru investorov na celom svete v spoľahlivosť európskych jurisdikcií, únik kapitálu z Európy sa bude len zvyšovať,” napísal Klishas na svojom kanáli Telegram. Ak Európa zabavila ruské aktíva, môže tak nabudúce urobiť hocikomu inému a o to samozrejme, nikto nestojí.

Popredný analytik Zlatej mincovne Dmitrij Golubovskij je presvedčený, že súčasné problémy bánk sú len špičkou ľadovca a čoskoro bude svet čeliť kríze ako nikdy predtým. Rusko sa pritom vďaka západným sankciám môže stať Noemovou archou, ktorú táto búrka relatívne nezasiahne.

– Keď západné orgány tvrdia, že problémy v USA a Európe nesúvisia s bankami, nehorázne klamú. Všetky prvky globálneho finančného systému sú úzko prepojené. Všimnite si, že problémy Credit Suisse sa začali na jeseň minulého roka, keď sa zrútil britský dôchodkový systém a britská libra sa prepadla na historické minimum. Mimochodom, táto minikríza v Británii zostala vo svete pomerne nepovšimnutá, pretože v Amerike bolo v tom čase ešte pokoj a kľud. V Británii však boli dôchodkové fondy tvrdo zasiahnuté, čo bola hlučná aféra, ktorá stála premiérku Liz Trussovú jej post, na ktorom nakoniec strávila len 40 dní. Nahradil ju finančník z Goldman Sachs Rishi Sunak, ktorý odvtedy dáva financie Spojeného kráľovstva do poriadku. Všetko v globálnom finančnom systéme je teda prepojené, každý väčší bankrot ho okamžite položí na lopatky. Preto sa tým všetci zaoberajú a rozmýšľajú, čo robiť.

 

“SP: Čo sa dá robiť?

– Je len jedno východisko – tlačiť peniaze. Len tento týždeň americký Federálny rezervný systém vytlačil 300 miliárd dolárov. To je 60 % celej bilančnej kontrakcie, ktorá prebieha už deväť mesiacov. Za jeden týždeň teda vynulovali 60 % svojho boja proti inflácii. Ak budú veci pokračovať v tomto duchu, na budúci týždeň ho vynulujú úplne.

 

“SP: – Čaká nás kríza ako v rokoch 2008 – 2009?

– Podľa môjho názoru sa mýlia tí, ktorí tvrdia, že sa blíži kríza z roku 2008. Vtedy totiž najprv čakali na kolaps bánk, defláciu, recesiu, prudký rast dolára a až potom začali tlačiť bilióny. A mimochodom, stále to robia. Vstúpili sme do éry, keď finančný systém fakticky prešiel na direktívne oceňovanie na dlhopisových trhoch. Vstúpili sme do éry finančného plánu, čo si málokto uvedomuje. Už neexistuje finančný trh, ceny dolárov sa kreslia na obrazovkách monitorov úsilím regulačných orgánov.

No zatiaľ čo vtedy sa systém najprv zrútil a potom znovu naštartoval z nízkeho základu, teraz sa dokonca obávame jeho kolapsu. Peniaze sa začali tlačiť všetky naraz. A to môže viesť k veľmi smiešnym výsledkom, ktoré sa ťažko predvídajú. Sme na pokraji jedinečnej finančnej krízy, aká sa v histórii ešte nevyskytla.

Najbližšou analógiou by bola stagflácia v 70. rokoch, ktorá nastala po opustení zlatého štandardu. Vo všeobecnosti však stagflácia bola jednoducho hlbokým znehodnotením dolára a všetkých ostatných fiat mien voči reálnym hodnotám. Vtedy zlato, ropa a ďalšie reálne aktíva výrazne rástli, ale samotný finančný systém bol zdravý. Teraz sme v situácii, keď peniaze budú silne znehodnotené, pretože finančný systém nie je schopný zabezpečiť ich obeh.

 

“SP: – Čo sa bude diať ďalej?

– Na túto otázku nepoznám odpoveď a myslím si, že ju v zásade nepozná veľa ľudí. Teraz sme na samom začiatku finančnej katastrofy a život ukáže, aká bude. Tradične sa v časoch otrasov ľudia vracajú k tomu, čo v minulosti dobre fungovalo. Zlato ako peniaze v minulosti fungovalo dobre, preto by som ho odporúčal hromadiť. Len za posledný týždeň zlato vzrástlo o viac ako 5 %. V situácii vysokej volatility by som neodporúčal špekulovať na čokoľvek. Musíme si len počkať, čo sa bude diať ďalej.

 

“SP: A čo sa stane s rubľom?

– Iróniou situácie je, že západné sankcie nás zachránili pred finančnou krízou. Z pohľadu západného finančného systému sme už zbankrotovali. Máme rating platobnej neschopnosti, náš dlh sa nekotuje nikde inde ako na domácom trhu, kapitálové toky medzi Ruskom a globálnym finančným systémom sú prakticky prerušené. Takže Rusko skončilo ako Noemova archa, kam tieto vlny jednoducho nemôžu prísť. Samotné americké a európske regulačné orgány nás pred krízou ochránili.

Mimochodom, aj preto je teraz rubeľ pomerne stabilný. Kurz eura voči rubľu sa od polovice februára zvýšil o 2 ruble, teda o 2,5 %. To nie je až také významné. Ak by sa teraz otvorili kapitálové toky, kurz eura voči rubľu by pri tomto napätí vo finančnom systéme mohol vyskočiť na 100. Napríklad koncom roka 2020, keď sa skončili voľby a nastala určitá panika, bolo euro až na úrovni 94 rubľov. Teraz je od toho ešte veľmi ďaleko.

Samozrejme, nemožno vylúčiť, že nakoniec sa na tieto úrovne aj tak dostaneme, pretože tento stres ovplyvňuje globálnu spotrebu a ceny ropy, ktoré už klesli z 85 na 75 dolárov za barel Brentu. Nejde však o katastrofický kolaps, pretože peniaze sa teraz začali okamžite tlačiť, čo znamená, že nedôjde k remaku korunovej krízy, keď sa ropa dostala do mínusu. Takže naša obchodná bilancia bude v poriadku.

Nevylučujem ani to, že sa nenaplní moja vlastná prognóza o oslabení rubľa do konca roka. Väčšina analytikov sa teraz domnieva, že do konca roka sa kurz môže pohybovať okolo 70. Jednoducho preto, že ak sa budú peniaze tlačiť rovnakým tempom ako teraz, ropa bude stáť okolo 150 dolárov za barel.

 

“SP: – Stali sa sankcie voči Rusku skutočne katalyzátorom tejto krízy?

– V skutočnosti sankcie voči Rusku tieto procesy urýchlili, ale nestali sa ich zdrojom. Je to len ďalšia minca do prasiatka. Bez sankcií a situácie na Ukrajine by sa kríza možno začala o pol roka alebo o rok neskôr, ale začala by sa tak či tak.

V každom prípade táto kríza nezasiahne Rusko okamžite a nebude šokom. Ak spotreba vo svete prudko klesne, ovplyvní to aj nás, ale postupným zhoršovaním hospodárskej situácie, nie prudkým kolapsom. Ale len čas ukáže, ako sa zmenia ceny vo svete. Môže sa stať, že rubeľ bude lacnejší voči zlatu a stabilnejší voči euru a doláru.

To sa však opäť nikdy predtým nestalo. Je to kombinácia stagflácie zo 70. rokov a Veľkej hospodárskej krízy, a ako sa z toho dostanú, úprimne povedané, neviem. Pre americký finančný systém neexistuje žiadne východisko. Možno eskalácia geopolitického napätia, vojna, ktorá bude mať na svedomí túto situáciu. Ale nebude to na Ukrajine, pretože to je už odohraná záležitosť, čo sa na nej dá odpísať? Mohlo by to byť niekde v okolí Taiwanu alebo na Blízkom východe.

Dá sa povedať, že kríza určite nastane, bude ťažšia ako v roku 2008, a aká bude, je otázkou vývoja, pretože situácia je jedinečná. Tí, ktorí sa “pripravujú na poslednú vojnu”, t. j. robia paralely s minulými krízami, budú oklamaní, pretože podmienky sú teraz zásadne odlišné.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

16:52

Dolná snemovňa britského parlamentu v stredu schválila kľúčovú časť prepracovanej pobrexitovej dohody týkajúcej sa Severného Írska, a to aj napriek odporu najväčšej unionistickej strany v provincii – Demokratickej unionistickej strany (DUP) – a niektorých poslancov britskej Konzervatívnej strany vrátane bývalých premiérov Borisa Johnsona a Liz Trussovej.

16:45

Rada Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) predĺžila suspendáciu ruskej a bieloruskej reprezentácie z medzinárodných súťaží na sezónu 2023/24.

“Rada IIHF zvážila bezpečnostné riziká spojené s návratom ruských a bieloruských národných tímov a klubov do súťaží pod záštitou IIHF. Na základe posúdenia rizík Rada IIHF rozhodla, že návrat ruských a bieloruských národných tímov zatiaľ nie je bezpečný. Reprezentačné tímy Ruska a Bieloruska tak budú v sezóne 2023/24 chýbať,” uvádza sa vo vyhlásení.

16:32

Švédsky parlament v stredu jasnou väčšinou zahlasoval za schválenie legislatívy potrebnej na vstup do Severoatlantickej aliancie (NATO).

16:15

Arménsko bude môcť zatknúť Putina na základe zatykača ICC – Jerevan plánuje podpísať Rímsky štatút.

Arménsko začalo proces ratifikácie Rímskeho štatútu, na základe ktorého pracuje Medzinárodný trestný súd (ICC) v Haagu, ktorý vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina.

“Proces ratifikácie Rímskeho štatútu sme začali pred dvoma až troma mesiacmi, ešte pred rozhodnutím haagskeho súdu,” povedal predseda arménskeho parlamentu Alain Simonyan. Podľa neho by zákonnosť pristúpenia Arménska k Rímskemu štatútu mal stanoviť ústavný súd republiky.

16:07

Rusko v stredu varovalo pred “vážnou” eskaláciou vojny na Ukrajine v prípade, že Británia poskytne Kyjevu prieraznú muníciu obsahujúcu ochudobnený urán.

“Toto je krok k ďalšej eskalácii, a to vážnej,” uviedol ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

16:05

Španielsky parlament v stredu po takmer 14-hodinovej rozprave zamietol pokus krajne pravicovej strany VOX o zvrhnutie ľavicovej vládnej koalície premiéra Pedra Sáncheza. Proti vysloveniu nedôvery vláde hlasovala jasná väčšina 201 poslancov v 350-člennej dolnej komore. Návrh podporilo 53 zákonodarcov a 91 sa zdržalo.

15:46

Dovedna 25 ľudí utrpelo zranenia pri nehode lode v suchom doku v škótskom meste Edinburgh. Zdravotný stav 15 osôb si vyžiadal hospitalizáciu. V stredu to uviedli tamojšie záchranné zložky.

15:25

Českého zdravotníka, ktorý utrpel vážne zranenia pri frontovej línii na východe Ukrajiny, previezli v utorok do Kyjeva. Jeho zdravotný stav však naďalej neumožňuje prevoz do Česka. V stredu to na sociálnej sieti uviedli zástupcovia projektu Phoenix, v ktorom Čech pôsobil.

15:14

Ruský útok na bytový dom v juhoukrajinskom meste Záporožie usmrtil v stredu jedného človeka a zranil ďalších najmenej 25 ľudí vrátane detí, informovali predstavitelia mesta.

15:13

Jedna osoba prišla o život v stredu po tom, čo sa v katarskej metropole Dauha zrútila budova. Záchranári prehľadávali trosky v snahe nájsť preživších, informovali tamojšie úrady.

15:10

Francúzsky prezident Emmanuel Macron chce, aby sporná reforma dôchodkového systému vstúpila do platnosti do konca tohto roka. Šéf Elyzejského paláca v stredajšom vyjadrení trval na tom, že táto reforma je aj napriek celoštátnym protestom nevyhnutná.

14:40

Ruský minister obrany Sergej Šojgu predstavil v stredu plán na modernizáciu systémov protiraketovej obrany v Moskve. Zároveň oznámil rozmiestnenie pobrežných protiraketových systémov na jednom z Kurilských ostrovov.

14:21

Libanonské bezpečnostné sily zasahovali v stredu slzotvorným plynom proti stovkám demonštrantom, ktorí sa pokúsili násilím zvaliť plot pred sídlom vlády v centre Bejrútu.

14:12

Nemeckí vyšetrovatelia podnikli v stredu razie súvisiace s krajne pravicovým hnutím tzv. ríšskych občanov (Reichsbürger), oznámili úrady. Počas jednej z razií bol postrelený policajt a údajne utrpel ľahké zranenia.

14:09

Európska komisia (EK) zaregistrovala v stredu novú občiansku iniciatívu, ktorá je zameraná na lepšiu ochranu koní v krajinách EÚ a požaduje skoncovanie s konskými bitúnkami.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

MZ: Spolupráca so samosprávami pri výzve na podporu vzniku nových ambulancií je kľúčová

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Pandémia ochorenia COVID-19 prehĺbila problém s nedostatkom ambulantných lekárov. Rezort zdravotníctva preto v snahe stabilizovať sieť a pomôcť vytvoriť nové ambulancie v nedostatkových okresoch vyčlenil z Plánu obnovy a odolnosti 10 miliónov eur na pomoc začínajúcim všeobecným lekárom pre dospelých aj deti a…

Bolton: Spojenectvo Ruska a Číny predstavuje pre Západ skutočný problém

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (HSP/Foto:Twitter)   Reakcia bývalého asistenta prezidenta USA pre otázky národnej bezpečnosti Johna Boltona na rokovania medzi Ruskom a Čínou je objavná "Čína aj Rusko hovoria, že ide o spojenectvo bez hraníc, a myslím si, že to myslia vážne. To je skutočný problém pre Západ bez ohľadu…

Bieloruská tenistka to má pre pôvod ťažké. Prezradila, že čelila nenávisti i v šatni

0 icon

Minsk 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Mark J. Terrill)   Bieloruská tenistka Aryna Sabalenková priznala, že od začiatku vojny na Ukrajinu čelí nenávistným prejavom. Nie však od hráčok, ale od členov ich tímov "Keď som v minulosti prehrala zápas, na instagrame sa objavilo množstvo negatívnych komentárov, no v šatni som niečomu takému…

Témami spoločného rokovania vlád SR a ČR v Trenčíne budú rôzne formy spolupráce

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Po prestávke, pre pandémiu ochorenia COVID-19, sa spoločné rokovanie vlád SR a ČR uskutoční opäť. "Naplánované je na pondelok 3. apríla v Trenčíne," potvrdil hovorca dočasne povereného predsedu vlády Eduarda Hegera Matej Neumann "Témami spoločného rokovania kabinetov budú vojna na Ukrajine, cezhraničná spolupráca, obranná…

Prídu si kukláči po Tódovú? Fico tvrdí, že kriminalizáciu opozície pripravil Matovič s novinármi

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (HSP/Foto:Facebook) V stredu popoludní sa konala tlačová beseda predsedu strany SMER - SSD Roberta Fica za účasti advokátov na tému: Predkladáme zásadné dôkazy o tom, že kriminalizáciu opozície pripravil Matovič s novinármi Fico predniesol dôkazy a svedectvá o tom, že Matovič si spolu s oligarchom Világim…

MV: V polícii testujú autá so špeciálnou výbavou

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:Screenshot Facebook)   V polícii testujú autá so špeciálnou výbavou. Policajti by vďaka nim mohli zachrániť život napríklad účastníkom vážnej dopravnej nehody, ak sa na miesto dostanú skôr ako záchranári. Prvé dve vozidlá v rámci pilotnej fázy nasadia na krajských riaditeľstvách v Bratislave a Nitre. V…

Radačovský upozorňuje na “diabolský plán” EÚ

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Europoslanec Miroslav Radačovský (Slovenský Patriot) upozornil na  dokumentu o dohode a oznámenia Európskej obrannej agentúry (UDA) so sídlom v Bruseli z pondelka tohto týždňa Sedemnásť členských štátov, vrátane Slovenska, podpísalo dohodu o obstarávaní munície pre Ukrajinu : - 1,1 miliarda eur sa má…

Ak sa schváli novela zákona o rodnom čísle, SaS sa obráti na Ústavný súd

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Ak sa definitívne schváli novela zákona o rodnom čísle, poslanci SaS chcú vyzvať prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby zákon vetovala. Chcú sa zároveň obrátiť aj na Ústavný súd (ÚS) SR a budú žiadať pozastavenie účinnosti zákona Poslanci SaS na stredajšej tlačovej konferencii vyzvali ľudí,…

Slzy v očiach Ukrajincov

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Sergei Karpukhin, Sputnik, Kremlin)   Návšteva čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga v Rusku bola na Ukrajine sledovaná s pozornosťou a znepokojením Ďalšie zbližovanie Pekingu a Moskvy je mimoriadne nevýhodné pre Kyjev, ktorý sa obáva predovšetkým toho, že krok čínskeho vedenia smerom k plnej vojenskej pomoci Rusku by…

Nemecká ľavica presadzuje “woke” zmenu volebného zákona

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (HSP/Rmx/Foto:TASR/AP-Michael Sohn)   Nemecko by vyžadovalo, aby na kandidátnych listinách strán "woke" bolo aspoň 50 % žien, informuje portál REMIX News Na základe nového zákona o volebnej reforme, ktorý presadzujú nemeckí ľavicoví sociálni demokrati (SPD), môžu byť dve najväčšie opozičné strany v Nemecku, Kresťanskodemokratická únia (CDU)…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

Hlavné jedlo na poslednej večeri u Havrana: strach z Orbána

0icon

Na obrazovkách quasi-verejnoprávnej RTVS naposledy večerali s Havranom traja muži a jedna žena „rovnakej chute“, pričom počas večerania odznela aj kritika maďarskej verejnoprávnej televízie, že neumožňuje žiaden dialóg. Aj hľa, Havran ako pravzor dialógu: akoby zakaždým všetkých jeho diskutérov jedna mater mala! Ba predsa len. Podľa kníh, ktoré mu na

Miroslav Urban

Zabudnuté zločiny USA a Veľkej Británie v Iraku sa vracajú späť ...na Ukrajinu

0icon

Briti i američania plánujú dodať na Ukrajinu strely s ochudobneným uránom. Uvedené strely s ochudobneným uránom vo veľkom použili "naši spojenci" (🇺🇲, 🇬🇧) vo vojne v Iraku 🇮🇶. Od vojny v Iraku evidujú v mieste konfliktov extrémny nárast výskytu rakoviny (hlavne rakoviny pľúc, leukémie...) ako i závažných malformácii (poškodenia) novoro

Gustáv Murín

Slovensko – raj kajúcnikov

0icon

Žijeme šialenú dobu. Šialenec ovládol túto krajinu. Mal šialený plán. A prvou obeťou tohto plánu sa stal nevinný generál Milan Lučanský. Nemohlo by sa to stať, keby šialenec nemal bezcharakterných pomocníkov – v prvom rade brutálneho vyšetrovateľa Čurillu a jeho Apačov, sudkyňu Záleskú, doposiaľ neznámych vykonávateľov vo väzobnej v&au

Peter Poláček

Živá Voda, Princíp Voľby

0icon

Ak do zakázanej komnaty nahliadneme tretí krát, tak v nej n&aa

Armádny Magazín

Putin a Šojgu ihneď zareagovali na plány Londýna presunúť „jadrové zbrane“ do Kyjeva. Aké sú ruské možnosti?

0 icon

Rusko, 22. marec 2023 (AM) – V blízkej budúcnosti Londýn v rámci vojenskej pomoci Ukrajine prevezie muníciu s ochudobneným uránom do Kyjeva. Oznámila to 21. marca námestníčka ministra obrany Veľkej Británie Annabelle Goldie. Treba si uvedomiť, že z pohľadu „mierumilovného“ Západu a ich sťažovateľských „ukrajinských vlastencov“ je avizované rozhodnutie pl

Zatykač na ruskú hlavu štátu - podvod nevídaných rozmerov

0 icon

Rusko, 22. marec 2023 (AM) – 17. júl je Svetovým dňom medzinárodnej spravodlivosti. V tento deň bol v roku 1998 podpísaný Rímsky štatút Medzinárodného trestného súdu (ICC). Dnes je medzinárodné trestné súdnictvo skutočne monštrum, ktoré n

Ruská banka ako sabotér? Colná služba odkryla štatistické tajomstvá ministerstva financií USA

0 icon

USA, 22. marec 2023(AM) – Ruské médiá práve priniesli najnovšie štatistiky amerického ministerstva financií týkajúce sa amerických štátnych cenných papierov v zahraničí. Dozvedeli sme sa, že ruské štátne dlhopisy v držbe USA predstavovali ku koncu januára 67 miliónov USD, z toho 54 miliónov USD v dlhodobých dlhopisoch a 13 miliónov USD…

Vrchný veliteľ Surovikin zakryl Rusko „Kupolou“ pred raketami NATO

0 icon

Rusko, 22. marec 2023 (AM) – Západ sa snažil udusiť ruský protiraketový program sankciami no nepodarilo sa. Pokusy NATO paralyzovať ruský raketový a vesmírny program úplne zlyhali. K tomuto záveru dospela špecializovaná publikácia Defense News po analýze najnovších štartov ruských satelitov.   V n

V nevyhlásenej tretej svetovej vojne Rusko profituje z politiky Turecka

0 icon

USA, 22. marec 2023(AM) –Na rozdiel od obáv odporcov tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana sa "otrasy zeme" - séria zemetrasení, ktoré zabili viac ako 48 tisíc ľudí a zničili 6217 budov s celkovou škodou približne 100 miliárd dolárov - nestali zámienkou na odloženie parlamentných a prezidentských volieb. V Turecku

TopDesať

9 každodenných vecí, ktoré nám môžu uškodiť

0 icon

Týchto 9 každodenných vecí nám môže poriadne uškodiť. Na tieto veci by si si mal dať pozor. Škodlivé látky v našej domácnosti - každý z nás sa zameria na domáce chemikálie a pesticídy. Prekvapením však môže byť, že niektoré každodenné veci, ktoré používame, ako špongia do kúpeľa a voda z…

10+ zvláštnych faktov o Číne, o ktorých si pravdepodobne nevedel

0 icon

 Čína je naozaj fascinujúca krajina. Niektoré veci či zvyky sú v Číne naozaj veľmi zaujímavé a veci, ktoré sa v tejto krajine považujú za normálne, sú pre nás naozaj dosť netradičné. Prečítaj si niečo o tom, určite ťa to prekvapí. P.S.: Nezabudni, že článok pokračuje aj na druhej strane! [the_ad…

5 znakov, pri ktorých ti hrozí nebezpečenstvo

0 icon

Zlodeji a zločinci sú poriadne prefíkaní! Majú niekoľko trikov, pri ktorých ti hrozí nebezpečenstvo. Ako však tieto triky včas zaregistrovať a ochrániť tak seba, prípadne svoj majetok? Neexistuje žiadna všeobecná rada, pretože zlodeji a zločinci využívajú nespočetné množstvo trikov, pri ktorých ti hrozí reálne nebezpečenstvo. Mal by si byť obozretný…

10 detských hádaniek, ktoré potrápia aj dospelú myseľ

0 icon

Každá zvedavá myseľ si rada pochutná na hádankách. Čím ťažšie, tým lepšie. No mnohokrát je odpoveď úplne jednoduchá. Dokážeš vyriešiť týchto 10 detských hádaniek bez zdĺhavého zamýšľania sa? :) 1. hádanka Ktorá pneumatika

Potraviny, ktoré do chladničky nikdy nedávaj

0 icon

Chladnička je jedným z najlepších vynálezov všetkých čias. Udržiava potraviny v čerstvom stave, no vieš čo do nej nepatrí? Ušetril si pri poslednom nákupe v hypermakete desiatky eur a teraz sa tešíš z preplnenej chladničky? Neteš sa predčasne! Ak sa do chladničky dostane niečo, čo tam nepatrí, ani najmodernejšie technológie neuchránia tieto potraviny pred skazením…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali