Taiwan dominuje svetovým dodávkam počítačových čipov – niet divu, že sa USA obávajú

Taiwan dominuje svetovým dodávkam počítačových čipov – niet divu, že sa USA obávajú

Bratislava 11. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Taiwan Presidential Office, Pixabay, Facebook)

 

Jedným z aspektov cesty Nancy Pelosiovej na Taiwan, ktorý bol do veľkej miery prehliadnutý, je jej stretnutie s Markom Luiom, predsedom Taiwan Semiconductor Manufacturing Corporation (TSMC), upozornila Maria Ryanová vo svojom článku pre The Conversation. Cesta Pelosiovej sa časovo zhodovala s úsilím USA presvedčiť spoločnosť TSMC – najväčšieho výrobcu čipov na svete, od ktorého sú USA značne závislé – aby si v USA zriadila výrobnú základňu a prestala vyrábať moderné čipy pre čínske spoločnosti

Nancy Pelosiová taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen
Na snímke predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová (uprostred) hovorí počas stretnutia s taiwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen

Podpora Taiwanu zo strany USA bola v minulosti založená na opozícii Washingtonu voči komunistickej vláde v Pekingu a na odpore Taiwanu voči pohlteniu Čínou. V posledných rokoch sa však autonómia Taiwanu stala pre USA dôležitým geopolitickým záujmom, pretože ostrov dominuje na trhu výroby polovodičov.

Reklama

Polovodiče – známe aj ako počítačové čipy alebo len čipy – sú neoddeliteľnou súčasťou všetkých sieťových zariadení, ktoré sa stali súčasťou nášho života. Majú aj pokročilé vojenské využitie.

Transformačný, superrýchly 5G internet umožňuje svet prepojených zariadení každého druhu (“internet vecí”) a novú generáciu zbraní. Vzhľadom na to si americkí predstavitelia počas Trumpovej administratívy začali uvedomovať, že americké spoločnosti zaoberajúce sa konštrukciou polovodičov, ako napríklad Intel, sú pri výrobe svojich produktov značne závislé od dodávateľských reťazcov so sídlom v Ázii.

Reklama
Ilustračné foto

Najmä postavenie Taiwanu vo svete výroby polovodičov je trochu podobné postaveniu Saudskej Arábie v OPEC. TSMC má 53 % podiel na celosvetovom trhu zlievarní (továrne, ktoré sú zmluvne poverené výrobou čipov navrhnutých v iných krajinách). Ostatní taiwanskí výrobcovia si nárokujú ďalších 10 % trhu.

V dôsledku toho sa v správe Bidenovej administratívy o 100-dňovom preskúmaní dodávateľského reťazca uvádza: “Spojené štáty sú pri výrobe špičkových čipov značne závislé od jedinej spoločnosti – TSMC.” Skutočnosť, že iba TSMC a Samsung (Južná Kórea) dokážu vyrábať najmodernejšie polovodiče (s veľkosťou päť nanometrov), “ohrozuje schopnosť zásobovať súčasné a budúce potreby národnej bezpečnosti a kritickej infraštruktúry [USA]”.

To znamená, že dlhodobý cieľ Číny zjednotiť sa s Taiwanom je teraz pre záujmy USA ešte väčšou hrozbou. V Šanghajskom komuniké z roku 1971 a v zákone o vzťahoch s Taiwanom z roku 1979 USA uznali, že obyvatelia pevninskej Číny aj Taiwanu veria, že existuje “jedna Čína” a že k nej obaja patria. Pre USA je však nepredstaviteľné, že by sa TSMC jedného dňa mohla nachádzať na území kontrolovanom Pekingom.

 

“Tech vojna”

Z tohto dôvodu sa USA snažia prilákať TSMC do USA, aby zvýšili domáce výrobné kapacity čipov. V roku 2021 spoločnosť s podporou Bidenovej administratívy kúpila pozemok v Arizone, na ktorom chce vybudovať americkú zlievareň. Jej dokončenie je naplánované na rok 2024.

Reklama

Americký Kongres práve schválil zákon o čipoch a vede, ktorý poskytuje dotácie vo výške 52 miliárd USD na podporu výroby polovodičov v USA. Spoločnosti však dostanú finančné prostriedky zo zákona o čipoch len vtedy, ak sa zaviažu, že nebudú vyrábať moderné polovodiče pre čínske spoločnosti.

To znamená, že spoločnosť TSMC a ďalšie si možno budú musieť vybrať medzi podnikaním v Číne a v USA, pretože náklady na výrobu v USA sa bez vládnych dotácií považujú za príliš vysoké.

To všetko je súčasťou širšej “technologickej vojny” medzi USA a Čínou, v ktorej sa USA snažia obmedziť technologický rozvoj Číny a zabrániť jej v tom, aby sa stala globálnym lídrom v oblasti technológií.

V roku 2020 Trumpova administratíva uvalila na čínskeho technologického giganta Huawei zdrvujúce sankcie, ktorých cieľom bolo odrezať spoločnosť od TSMC, na ktorej bola závislá pri výrobe špičkových polovodičov potrebných pre jej podnikanie v oblasti infraštruktúry 5G.

trump
Na snímke Donald Trump

Spoločnosť Huawei bola popredným svetovým dodávateľom sieťových zariadení 5G, ale USA sa obávali, že jej čínsky pôvod predstavuje bezpečnostné riziko (hoci toto tvrdenie bolo spochybnené). Sankcie stále platia, pretože republikáni aj demokrati chcú zabrániť iným krajinám používať zariadenia 5G od spoločnosti Huawei.

Reklama

Britská vláda sa pôvodne rozhodla používať zariadenia Huawei v určitých častiach britskej siete 5G. Sankcie Trumpovej administratívy prinútili Londýn toto rozhodnutie zmeniť.

Zdá sa, že kľúčovým cieľom USA je ukončiť závislosť od dodávateľských reťazcov v Číne alebo na Taiwane v oblasti “nových a základných technológií”, medzi ktoré patria pokročilé polovodiče potrebné pre systémy 5G, ale v budúcnosti môžu zahŕňať aj iné pokročilé technológie.

Cesta Pelosiovej na Taiwan sa týkala nielen rozhodujúceho miesta Taiwanu v “technologickej vojne”. Dominancia jeho najvýznamnejšej spoločnosti však dodala ostrovu nový a rozhodujúci geopolitický význam, ktorý pravdepodobne zvýši existujúce napätie medzi USA a Čínou v súvislosti so štatútom ostrova. Zintenzívnilo to aj úsilie USA o “presídlenie” svojho dodávateľského reťazca polovodičov.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

18:02

Dopravné spoločnosti so sídlom v SR by mohli disponovať určitým počtom prenajatých nákladných vozidiel evidovaných v inom členskom štáte Európskej únie (EÚ) bez potreby ich evidencie v SR. Vyplýva to z vládneho návrhu novely zákona o cestnej doprave, ktorý poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok posunuli do druhého čítania.

18:00

Európska centrálna banka (ECB) čoskoro zníži sadzby, ak nedôjde k žiadnym veľkým prekvapeniam, uviedla jej šéfka Christine Lagardová. Dodala, že ECB teraz pozorne sleduje vývoj cien ropy.

17:59

Vládny návrh zákona o mimoriadnych opatreniach pre strategické investície a pre výstavbu transeurópskej dopravnej siete (TEN-T) prerokuje Národná rada (NR) SR v skrátenom legislatívnom konaní. Odhlasovali si to v utorok poslanci. Právnou normou sa má zrýchliť príprava projektov, ktoré štát určí ako strategické investície, aj tých, ktoré patria do TEN-T.

17:58

Vládny návrh novely zákona o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samospráve prerokujú poslanci Národnej rady (NR) SR v skrátenom legislatívnom konaní už na aktuálnej schôdzi. Rozhodli o tom v utorok. Samosprávy majú vďaka zmene dostať do konca mája celú sumu dane z príjmov právnických osôb určenú na rok 2024. Po odpočítaní doteraz poskytnutých mesačných splátok by tak mali obce získať takmer 158 miliónov eur a vyššie územné celky (VÚC) necelých 68 miliónov eur.

17:57

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podpísal v utorok zákon o mobilizácii zameraný na zvýšenie počtu vojakov ukrajinskej armády. Hlavné ustanovenia zákona nadobudnú účinnosť mesiac po dátume podpisu, teda 16. mája.

17:55

V Česku je podľa ministra školstva Mikuláša Beka výrazný nepomer medzi dopytom po učiteľoch a aktuálnym počtom absolventov učiteľstva. V utorok vyhlásil, že v horizonte desiatich rokov je potrebné ich počet zvýšiť a od vysokých škôl si ich “objednávať” viac. Zároveň predstavil zmeny, ktoré sú súčasťou Reformy prípravy učiteľov. ČR chce, aby jej systém prípravy patril k najlepším v Európe.

17:13

Poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok zvolili za člena Súdnej rady SR Jaroslava Klátika. Podporilo ho 79 zo 142 prítomných zákonodarcov, proti bolo 53, desiati sa zdržali. Člena súdnej rady volili poslanci potom, ako sa Alena Svetlovská 14. decembra 2023 vzdala funkcie.

17:04

Na spomienkové slávnosti pri príležitosti 80. výročia vylodenia spojencov v Normandii bude pozvaná aj delegácia z Ruska, nie však ruský prezident Vladimir Putin. Podľa agentúry AFP o tom v utorok informoval francúzsky organizačný štáb podujatia. Spresnil, že šéf Kremľa nebude pozvaný z dôvodu agresívnej vojny rozpútanej Ruskom na Ukrajine.

16:51

Vládna koalícia sa chystá hrubým spôsobom porušovať vlastnícke práva ľudí na Slovensku. V súvislosti s vládnym návrhom zákona o mimoriadnych opatreniach pre strategické investície to v utorok vyhlásila opozičná poslankyňa Veronika Remišová. Predseda tohto poslaneckého klubu Michal Šipoš avizoval, že budú hlasovať proti návrhu, aj proti skrátenému legislatívnemu konaniu o ňom.

16:44

V hlavnom meste Mexika namerali v pondelok rekordne vysoké teploty, ktoré dosahovali až 34,2 stupňov Celzia, uviedol šéf tamojšej štátnej komisie pre vodu Germán Martínez Santoyo na sociálnej sieti X (predtým Twitter).

16:37

Ruský prezident Vladimir Putin v utorok telefonicky hovoril so svojím iránskym náprotivkom Ebráhímom Raísím, ktorému povedal, že ďalšia eskalácia napätia na Blízkom východe môže mať katastrofálne následky pre celý región. Zároveň vyjadril nádej, že všetky strany prejavia zdržanlivosť a zabránia novému kolu konfrontácie.

16:36

Iránsky prezident Ebrahím Raísí varoval Izrael, že ak podnikne “čo i len najmenší krok” ako odvetu za víkendový iránsky raketový a dronový útok, odpoveď z Iránu bude preň “bolestivá”.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke motýľ na kvitnúcej rastline Lantana v texaskom San Antoniu

Autor: TASR/AP- Eric Gay

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali