Francúzske médiá uvádzajú, že viac ako 90 percent obyvateľov tábora nazývaného “Džungla” bolo mužského pohlavia a najčastejšie pochádzali z krajín Severnej Afriky a taktiež s Afganistanu a Pakistanu.
Takmer polovici z nich bol v priebehu uplynulého roka priznaný status utečenca, alebo iná forma pomoci zo strany EÚ. Veľká skupina, ktorá takýto status nedostala sa voči rozhodnutiu odvolala a teraz čaká na ukončenie správneho konania. Niektorí sú zatiaľ len v procese registrácie a čakajú na odpoveď úradov, či im bude status pridelený. Len 7 percent z celkového počtu dostalo od francúzskych orgánov zápornú odpoveď, ktorá znamenala vyhostenie, informuje o tom portál Idnes.cz.
“Počet migrantov sa veľmi výrazne znížil, je to okolo päťsto ľudí. Teda asi dvanásťkrát až pätnásťkrát menej ako vlani v rovnakom čase,” povedal pre miestne médiá prefekt departmentu Nord-Pas-de-Calais Fabien Sudre. Francúzske úrady už zbúrali takmer celý bývalý utečenecký tábor vrátane improvizovaných obchodov či barov. Neprispôsobiví cudzinci však dodnes lemujú cestu vedúcu k prístavu a Eurotunelu, kde ohrozujú vodičov kamiónov a snažia sa naskočiť na niektoré z vozidiel smerujúce do Británie.
Prokuratúra tu eviduje priemerne 750 nelegálnych vniknutí do áut za jeden deň. Zhruba štyrikrát menej ako pred rokom, čo môže bývalá francúzska vláda považovať za svoj nesporný úspech. Stále však idde o veľký bezpečnostný problém.
Na bezpečnosť tu dohliada o 150 policajtov viac ako predtým, avšak podľa miestneho veliteľa Gillesa Debovea je to stále málo. “S policajtmi z Calais a tými na hraniciach je tu celkom 1 130 príslušníkov poriadkových jednotiek. To je vo Francúzsku unikátne,” poznamenal prefekt provincie Fabien Sudre.
Pretrvávajúce problémy s migrantmi znepokojujú aj obyvateľov Calais, a takisto vodičov tranzitnej dopravy. “Pre nás je situácia horšia ako kedykoľvek predtým. Každú dodávku, ktorá prichádza do skladov, privíta čestná hliadka migrantov,”opisuje prezident Národnej federácie dopravcov v Pas-de-Calais David Sagnard a škodu spôsobenú migrantmi od začiatku roka vyčísľuje na 60 tisíc eur.
Kamionisti uvažujú aj o ďalšej protestnej blokáne príjazdovej cesty do Calais. “Ak nebudeme vypočutí, nebudeme sa báť zase začať blokádu,” varuje Sagnard.