Bratislava 27. septembra 2023 (HSP/Foto: Screenshot)
Systém našich ľudí. Už to slovné spojenie poznáme všetci a patrilo vraj k najväčším previneniam predchádzajúcich vlád. Ale ak si myslíte, že zmizol, ste na omyle. Zdokonalil sa tak, že ho takmer nevidno. Tomáš Taraba (SNS/Život NS) si vyžiadal z ministerstiev nejaké údaje a z toho, čo zistil, vstávajú vlasy dupkom
Taraba začína tým, každá vláda by na konci svojho funkčného obdobia mala dávať odpočet. Kým napríklad OĽANO sľubovalo onkologickým pacientom, že nebudú čakať na operácie, skutočnosť je taká, že len jedno percento zdravých ľudí v minulom roku absolvovalo preventívnu prehliadku, o čakacích dobách k špecialistom ani nehovoriac. Desať kilometrov diaľnic dokončených v minulom roku je tiež dobrou ilustráciou.
Bez výnimky všetci však sľubovali, že systém našich ľudí skončí, že všetko bude maximálne transparentné. Predošlé vlády museli čeliť obvineniam, že manipulovali verejné obstarávania. Avšak na to, aby verejné obstarávanie niekto mohol manipulovať, treba ho najprv urobiť. Koalícia tu však vládla dva a pol roka v núdzovom stave, podľa Tarabu preto, aby verejné obstarávania robiť nemuseli. A od začiatku vznikal úplne nový systém našich ľudí.
Taraba teda po jednotlivých ministerstvách začal rozosielať infožiadosti na podrobné informácie o tzv. dohodároch. Rezort životného prostredia ku koncu minulého roka evidoval 452 obsadených miest štátnych zamestnancov a popri tom 712 dohodárov, čo už je paralelné ministerstvo! Rezort spravodlivosti mal v októbri roku 2020 143 dohodárov, pričom najvyššia mesačná odmena jednému z nich bola až 13 180 €.
Hodinové sadzby dohodárov,ktorí nemusia spĺňať náročné kritériá na vzdelanie, či prax, nemusia každý deň chodiť do práce, boli až 60 €/hod. (Taraba predstavil prípad najvyššej sadzby). Avšak rozdiely v odmeňovaní štátnych zamestnancov a dohodárov niekedy robili až 400 %, 870% a podobné čísla v prospech dohodárov. Nad tým človeku naozaj padne sánka. Úrad vlády však na priamu otázku Tarabovi odpovedal, že za rovnakú prácu by štátny zamestnanec nemal dostať menej ako dohodár.
Špičkou je ministerstvo Remišovej, ktoré vykázalo 70 tisíc hodín odpracovaných dohodármi, čo zodpovedá vyše 450 regulérnym pracovným pozíciám zamestnancov. Na dohodárov dalo jej ministerstvo 2,4 milióna eur. Ak by rovnakú prácu vykonali štátni zametnanci, štát by to stálo len 1,4 milióna.
“Toto nie je škandál,” hovorí Taraba, “Takto vyzerá unesený štát! Štátne aparáty si tu budujú paralelné štruktúry kamarátov, rôznymi spôsobmi prepojených ľudí. A my sa budeme pýtať, či títo ľudia niečo reálne pre štát vykonali.” Taraba sľubuje hĺbkový detailný audit, aby sa zistilo, či nejde len o vyťahovanie peňazí zo spoločnej kasy.
Prečítajte si tiež:
- Taraba: Progresívne Slovensko má slovenských voličov za “sedliakov, ktorí si dovolia veriť v Boha”
- Taraba vysvetľuje Šeligovi, v čom je problém. Odkaz pre Čaputovej dievčatá: Ľudia nie sú blbí
- Taraba: Za týmto je už len Palermo. V podpálení áut jeho príbuzných vidí politický odkaz