Sýria – ďalší zmrazený konflikt na obzore?

Damask 11. júna 2018 (HSP/X-true/Foto:TASR-Alexei Druzhinin, RIA-Novosti, Kremlin Pool Photo via AP)

 

Portál X-true publikoval zaujímavú a podrobnú analýzu vývoja udalostí v Sýrii. Rusi reagujú na článok Jonathana Spyera, publikovaný vo Foreign Policy s názvom „Putin’s Endgame in Syria Has Arrived“. V článku Spyer tvrdí, že cieľom Ruska v Sýrii bol „zmrazený konflikt“, vďaka ktorému by mohlo Rusko zasahovať do diania v Sýrii a presadzovať tak svoju vôľu na Blízkom východe. Existujú však aj iné argumenty v prospech inej hypotézy, podľa ktorej konečným cieľom Putina nebol zmrazený konflikt, to sa len Putin musel zmieriť s vývojom situácie, ktorá vznikla ako dôsledok machinácii USA a Izraela. Konečným cieľom USA a Izraela je balkanizácia Sýrie a prekreslenie mapy Blízkeho východu.

Na snímke sýrsky prezident Bašár Asad (vľavo) a ruský prezident Vladimir Putin

V jednom z interview v októbri 2015, krátko po tom, ako sa Rusi zapojili oficiálne do vojenskej kampane v Sýrii, ruský prezident Vladimír Putin uviedol, že sýrsky konflikt už nie je obmedzený len na dodávky zbraní sýrskym vládnym silám, ale cieľom Ruska je „stabilizácia legitímnej vlády v Sýrii a vytvorenie nových podmienok pre politický kompromis“.

Stabilizácia sýrskeho vládneho režimu kráčala ruka v ruke so zachovaním ruských strategických základní na Blízkom východe. Hovoríme o námorných základniach v Tartuse a Latakii a leteckej základne v Hmeimmim. Od podpory legitímneho sýrskeho preizdenta Rusko očakávalo takisto neutralizáciu hrozby, predstavovanej islamistickými bandami, financovanými a riadenými americkou CIA. Rusko potrebovalo zabrániť, aby sa teroristická hrozba preliala zo Sýrie cez Irak a Afganistan do štátov Strednej Ázie a aby neprišlo v krajinách Strednej Ázie k podobným úkazom ako v Líbyi alebo Iraku, kde Američania rozbili fungujúce štáty a celú oblasť ponorili do chaosu. Tieto úlohy svojím zásahom v Sýrii Rusko splnilo, Stredná Ázia je dosiaľ v bezpečí.

Ruský prezident Vladimír Putin v prvej fáze sýrskeho konfliktu nechcel opakovať chyby ZSSR v afgánskej kampani a nechcel uviaznuť v Sýrii podobným spôsobom. Preto v Sýrii operuje od začiatku kampane len počtom obmedzený ruský kontingent, ten však dokázal vyriešiť väčšinu predložených úloh, zničil ISIS a oslabil ostatné protiasadovské skupiny, ktoré predstavovali americkú zástupnú armádu v Sýrii.

Operácii v Sýrii predchádzala vojenská operácia Ruska v Južnom Osetsku. Na južné Osetsko zaútočili Gruzínci, Saakašvili útok na Južné Osetsko uskutočnil na americký príkaz. Vojna z 8.8.2008 bola prekvapivo krátka, Rusi zničili Američanmi vycvičené gruzínske oddiely a Saakašviliho režim padol. Saakašvili by nikdy bez amerického príkazu takto agresívne nereagoval, rovnako aj Majdan 2014 je výsledkom štátneho prevratu, inšpirovaného Washingtonom, tento prevrat riadila Victoria Nuland.

Čo sa týka gruzínskeho konfliktu, po 5 dňoch boli gruzínske jednotky zlikvidované a Rusko už v októbri 2008 stiahlo svoje sily z gruzínskych nárazníkových zón. Rusi neobsadili Gruzínsko (americké obviňovanie Ruska, že Rusi sa snažia násilím obnoviť ZSSR v jeho bývalej podobe sú americkým klamstvom), americké plány prekazili Rusi aj na Ukrajine. Krym sa nestal americkou nepotopiteľnou lietadlovou loďou v Čiernom mori a Američania nezískali možnosť ohrozovať územie južného Ruska.

Rovnako aj na Ukrajine, Putin nepodľahol výzve ruských ultranacionalistov, ktorí požadovali napadnúť východnú Ukrajinu, podporiť separatistov a dosiahnuť vytvorenie Novoruska. Nepotvrdila sa ani prítomnosť ruskej armády v Donecku a Luhansku. Separatistom pomáhajú ruskí dobrovoľníci a žoldnieri, pričom je vysoko pravdepodobné, že niektorých operácii v Donecku a Luhansku sa zúčastňovali aj príslušníci ruského Specnazu.

Informácie o masívnom nasadení ruskej armády v konflikte na východe Ukrajiny sú opätovne klamstvom Američanov, ukrajinských politických elít a toto klamstvo usilovne šíria mainstreamové médiá, ktoré šírili aj klamstvá o existencii irackých zbraní hromadného ničenia či klamstvá o Asadových útokoch chemickými zbraňami. Len na doplnenie – Rusi doporučili Asadovi, aby chemické zbrane zničil, likvidácia chemických zbraní v Sýrii sa uskutočnila v rokoch 2011 a 2013,  medzinárodná organizácia OPCW potvrdila likvidáciu sýrskych chemických zbraní v roku 2013.

V Gruzínsku, Sýrii i na Ukrajine ruské kroky neboli agresiou, ale len reakciou na agresiu Američanov.

Po rozpade ZSSR v roku 1991 sa Rusko ponorilo do vnútorných problémov, z ktorých veľké množstvo iniciovali práve Američania. V období 1991 – 2004 Rusko nedokázalo úspešne zasahovať na medzinárodnej scéne a len sledovalo agresívne kroky USA a vojenské intervencie Američanov. Američania arogantne destabilizovali jednu krajinu za druhou a prikročili k vojenskej intervencii vždy keď  to uznali za vhodné.

Dôkazom tejto skutočnosti sú Irak, Líbya, Sýria, Juhoslávia, Afganistan. Ako dôvod svojích krokov Američania uvádzajú udalosti z 11.9.2001. Ak aj nebudeme udalosti z 11.9.2001 vnímať ako americký  útok pod falošnou vlajkou, aj tak ostáva nezodpovedaná otázka, prečo by mali byť iné krajiny terčom agresívnych amerických útokov len preto, že totálne zlyhali americké tajné služby, ktoré nedokázali zabrániť útokom z 11.9.2001.

Americkým plánom je rovnako zlikvidovanie Iránu, ten však americkým snahám odoláva. Pritom je zaujímavé, že Saudská Arábia, americký spojenec ktorý je vlajkovou loďou agresívneho islamského wahhábizmu, ohrozovaný Američanmi nie je. Útoky na USA z roku 2001 pritom organizovali wahhábisti, Saudská Arábia je takisto spojencom Izraela a existujú aj indície, ktoré naznačujú, že Saudi mali prsty v udalostiach 11.9.2001.

Bývalý francúzsky minister zahraničných vecí Roland Dumas citoval bývalého izraelského premiéra Jicchaka Shamira, ktorý v súkromnom rozhovore s Dumasom v roku 1986 uviedol „budeme sa snažiť vytvoriť mierové vzťahy so svojími susedmi, tí ktorí však nebudú s našími predstavami súhlasiť, budú zničení“. Dumas, ktorý je momentálne už na politickom odpočinku uvádza, že vojna v Sýrii bola organizovaná Západom a prípravy na vojnu voči Sýrii začali už v roku 2008. Pomoc USA, Izraela, Saudskej Arábie protiasadovským skupinám je dnes všeobecne známym faktom.

Sýrčania spoločne s Hizballáhom a iránskymi dobrovoľníkmi by dokázali v Sýrii zvíťaziť, keby protiasadovským skupinám neposkytovala pomoc západná koalícia. Všetko sa zmenilo v roku 2015, keď do konfliktu vstúpili Rusi a tí zlikvidovali americkú zástupnú armádu zloženú zo „zelených“(protiasadovské arabské skupiny) a „čiernych (ISIS) teroristov.

Ruské lietadlá a rakety Kaliber zničili opevnené body teroristov, aj s americkými inštruktormi, ktorí sa tajne na týchto bodoch nachádzali. Američania nemohli o svojích stratách ani len hovoriť, pretože už aj najnaivnejší čitateľ mainstreamu by si mohol položiť otázku „čo robili Američania na základniach teroristov ISIS, keď pred svetom Američania ostentatívne prehlasujú, že ich letectvo takmer 2 roky intenzívne ISIS bombarduje?“ Pritom v čase „bombardovania ISIS“ zo strany USA a západnej koalície sa územie pod kontrolou teroristov utešene rozrastalo, teroristi mali pod kontrolou územie Iraku i Sýrie. Až Rusi zlomili ISIS ozbrojenú moc ISIS, dnes sa zvyšky ISIS nachádzajú v zónach pod americkou kontrolou v Sýrii, alebo ich podľa ruských expertov už Američania presunuli do Afganistanu, časť sa už uchytila v Európe.

Rusi pôsobia v Sýrii v súlade s medzinárodnými zákonmi, o pomoc ich požiadal sýrsky prezident Bašár Asad. Američania nemajú mandát OSN na zásah v Sýrii, pôsobia v krajine v rozpore s medzinárodným právom. Cieľom Američanov je balkanizácia Sýrie a jej rozdelenie na viacero  štátikov, pričom západ Sýrie by ovládol Izrael a východ s bohatými plynovými a ropnými poľami Američania cez nastrčených Kurdov. Poslednou zástupnou armádou Američanov sú Kurdi, ktorých Američania využívajú. Kurdi na americký príkaz vykonávajú aj etnické čistky arabského obyvateľstva v oblasti Rakky. Kurdi však nie sú jednotní, okrem proamerických Kurdov existujú aj Kurdi ktorí sa pripájajú k Rusku a Iránu. Hrozbu pre Kurdov predstavujú Turci a rovnako aj Arabi.

O spomenutej balkanizácii Sýrie, ktorá predstavuje dlhodobý cieľ USA a Izraelu hovorila už bývalá americká ministerka zahraničných vecí Condoleezza Riceová, ktorá presadzovala ideu „nového Blízkeho východu“. Cieľom americkej politiky bolo neutralizovať šiítsky polmesiac skladajúci sa z Iránu, Sýrie a Hizballáhu v Libanone. Na dosiahnutie tohto ciela Američania vyvolali  „arabskú jar“, ktorou destabilizovali pomery v arabskom svete a vyvolali nepokoje a násile v takom rozsahu, aby dokázali presadiť svoje plány a predstavy, rovnako ako aj plány a predstavy Izraela.

V júni 2006 bola v americkom Armed Forces Journal publikovaná mapa, ktorá prezentuje predstavy Američanov o tom, ako by mal vyzerať Blízky východ, aby sa naplnili americké a izraelské predstavy. Vidieť absolútne novú mapu Blízkeho východu, ktorý je rozdelený na množstvo nových štátov, vrátane Kurdistanu, značne zmenšeného Iraku, Iránu, Pakistanu, Turecka. Vtedajší izraelský premiér Olmert s týmto plánom súhlasil, Izrael totiž nedokázal poraziť v krátkej vojne v roku 2006 Hizballáh, izraelská lobby v USA má navyše  vždy na zreteli záujmy Izraela a vhodné je, aby Američania tieto izraelské predstavy aj pomáhali naplniť.

Ešte v roku 1982 uzrel svetlo sveta  dokument „Stratégia Izraela pre 80 roky“. Tento dokument priamo definuje záujmy Izraela. Tie spočívajú v tom, že Sýria sa rozpadne na niekoľko štátov, veľkosťou podobných Libanonu. Krajina sa rozdelí na niekoľko sunnitských, šiítskych a alawitských štátikov, v pláne sa ešte nespomína vytvorenie Kurdistanu. Dôvodom prečo v 80. rokoch otázka Kurdistanu nebola témou dňa  bol bipolárny svet a súboj dvoch blokov, v takomto svete nebolo možné oslabovať Turecko, jedného z najväčších členov NATO. Ale izraelský Mossad udržiaval úzke kontakty s vodcom irackých Kurdov Masúdom Barzánim. Podpora Barzánímu zo strany Izraela trvá aj naďalej a Američania a Izrael sa snažia vytvoriť Kurdský štát, cez ktorý by presadzovali svoje záujmy na Blízkom východe. K Izraelu a USA by tak pribudol ďalší štát, ktorý by Arabi nenávideli a tlak na Izrael by sa tak oslabil.

Izrael nemá len politické záujmy na vytvorení kurdského štátu. V auguste 2015 publikoval  Financial Times článok, v ktorom sa hovorí že Izrael dováža 3/4 svojej ropy a plynu práve z oblastí severného Iraku, kde má vzniknúť Kurdský štát. Časť ropy Izrael ťaží na sýrskych Golanoch, ktoré nezákonne okupuje od roku 1967 (v roku 1981 Izrael nelegálne priamo pripojil Golany k Izraelu).

Časť Kurdov predstavuje zástupnú armádu USA, sami si zvolili túto cestu a časť kurdských milícii sa pripojila k Sýrii, Rusku a Iránu. Pred Moskvou a Washingtonom sa teraz objavilo vážne riziko konfrontácie. Ruský prezident Vladimír Putin zvážil  ďalší ruský postup v Sýrii a Rusi dospeli k názoru, že priama vojenská konfrontácia s USA ohľadne oslobodenia východnej Sýrie by pre Rusko nebola tak výhodná ako asymetrické odpovede, takže treba hľadať iné cesty ako dostať Američanov zo Sýrie

Američania už dávno odhodili masku diplomacie a vyhrocujú situáciu svedčia aj skutočnosti, že napríklad v roku 2016 zaútočili letecky na pozície sýrskych vládnych síl, krátko po útoku nasledoval útok pozemných jednotiek ISIS. Američania potom oznámili, že išlo o omyl pri výbere cieľa. 60 mrtvych sýrskych vládnych vojakov, ktorí zahynuli kvôli americkým leteckým útokom  je jasným dôkazom že ISIS a USA spolupracujú, Američania sú rozhodnutí útočiť proti sýrskym vládnym vojskám aj naďalej – ako dôvod im poslúžili napríklad aj  už vyššie spomenuté klamstvá o sýrskych zbraniach hromadného ničenia.

Postup sýrskych vládnych vojsk sa na brehoch Eufratu teda spomalil. Rusko podporuje Sýriu modernými dodávkami zbraní a na území východnej Sýrie sa začala guerillová vojna, obeťou ktorej sa stávajú najmä americkí a francúzski žoldnieri. Na týchto žoldnierov útočia skupiny neznámych profesionálov. Čím viac Američanov a Francúzov v oblasti zlikvidujú, tým skôr sa Američania zo Sýrie stiahnu. Túto prácu (likvidáciu západných žoldnierov) však nebudú za Sýrčanov robiť Rusi, túto prácu musia vykonávať príslušníci sýrskych špeciálnych kománd, ktoré Rusi v Sýrii aj naďalej cvičia. Rusi stabilizovali Asadov režim, ďalší postup voči Američanom bude determinovaný partizánskou aktivitou.

 

Video sýrskych špeciálnych síl

 

Izrael podporuje teroristov na juhozápade Sýrie v provinciách Kuneitra a Deraa. Agenti Mossadu spolupracujú so zvyškami al Kaidy a Drúzami. Izrael  útočí na sýrske a iránske ciele, časť odborníkov  dokonca predpokladá, že Rusi a Izrael už dospeli k nejakej rámcovej dohode za zatvorenými dvermi, ktorú bude musieť Sýria akceptovať. V Rusku nacionalisti dokonca obviňujú Putina z toho, že zradil svojho spojenca, nedodal Sýrii systémy S-300 a takisto doporučil iránskym skupinám a Hizballáhu, aby sa stiahli z niektorých strategických oblastí, v ktorých ssi Izrael neželá ich prítomnosť. Kritici obviňujú Putina, že pokiaľ od nechce ísť do konfrontácie, Izrael a USA posilňujú svoje postavenie a nakoniec ho do konfrontácie dotlačia.

Putinov vstup do sýrskej kampane zachránil Sýriu a sýrsky režim. Americké a izraelské plány nevyšli, USA a Izrael sa však zo všetkých síl snažia dosiahnuť svoj cieľ a tým je rozdelenie Sýrie na viacero menších neživotaschopných štátov a takisto sa snažia dosiahnuť preformátovanie celého Blízkeho východu. Rusi nebudú ťahať za Sýriu a Irán gaštany z horúceho ohňa podobným spôsobom ako v minulosti vyťahoval ZSSR horúce gaštany z ohňa za Arabov v ich zápase s Izraelom. Na Blízkom východe teda pravdepodobne   vzniká zmrazený konflikt, v ktorom budú straty Američanov a Izraelu postupne rásť.  Možno očakávať aktivizáciu Palestíncov,  pravdepodobne sa zvýši teroristické ohrozenie Izraela a príde aj k útokom na ropné a plynové polia okupované Kurdami. Očakáva sa rast napätia medzi Kurdami a Turkami. Sýrsky konflikt si v podobe zmrazenej vojny dožičí prestávku, aby mohol neskôr opäť prerásť do horúcej fázy.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Stovky žien žiadali, aby Turecko neodstupovalo od Istanbulského dohovoru

0 icon

Istanbul 19. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Mustafa Kamaci/Turkish Presidency)   Stovky žien v sobotu vyšli do ulíc Istanbulu a žiadali tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, aby zmenil svoje rozhodnutie odstúpiť od Dohovoru Rady Európy o predchádzaní a boji proti násiliu na ženách a domácemu násiliu, informovala agentúra AFP. Turecko má od tohto…

Víťazom prezidentských volieb v Iráne je konzervatívec Raísí

0 icon

Teherán 19. júna 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ebrahim Noroozi, Office of the Iranian Supreme Leader, Ebrahim Noroozi))   V prezidentských voľbách v Iráne zvíťazil konzervatívny kandidát Ebráhím Raísí. Doterajší šéf iránskej justície mal po sčítaní veľkej časti hlasov výrazný náskok pred svojimi súpermi, oznámilo v sobotu ministerstvo vnútra v Teheráne. Informovali o…

Stranu Jednotné Rusko do parlamentných volieb povedú ministri Šojgu a Lavrov

0 icon

Moskva 19. júna 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Vadim Savitsky/Russian Defense Ministry Press Service, Russian Foreign Ministry Press Service)   Stranu Jednotné Rusko do jesenných parlamentných volieb povedú minister obrany Sergej Šojgu a minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Oznámil to v sobotu prezident Vladimir Putin Na zozname piatich hlavných kandidátov chýba predseda strany Dmitrij…

Britská vláda sa ospravedlnila obetiam znásilnenia, obvinený je poslanec Imran Ahmad Khan

0 icon

Londýn 19. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Stefan Rousseau)   Prokuratúra v Británii obvinila poslanca vládnucej Konzervatívnej strany zo sexuálneho útoku. Imran Ahmad Khan, ktorý v parlamente zastupuje volebný obvod Wakefield v severnom Anglicku, toto obvinenie odmieta Khan je obvinený z trestného činu sexuálneho útoku  súvisiaceho s incidentom v roku 2008 Khan je obvinený…

Prezidenti SR a Maďarska sa stretli pri zrekonštruovanom kaštieli v Borši

0 icon

Borša 19. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Roman Hanc)   Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová a maďarský prezident János Áder sa v sobotu stretli pri slávnostnom otvorení zrekonštruovaného Rákociho kaštieľa v obci Borša v okrese Trebišov. Na tomto projekte spolupracovali obe krajiny. Slovenská hlava štátu poďakovala Áderovi za osobný vklad a spoluprácu Maďarska…

Merkelová a Macron varovali pred šírením nových variantov koronavírusu

0 icon

Berlín 19. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Michael Sohn)   Nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Emmanuel Macron v piatok v Berlíne vyzvali krajiny Európskej únie, aby koordinovali svoju politiku opätovného otvárania hraníc a mali sa na pozore pred novými variantmi koronavírusu SARS-CoV-2 Macron podľa agentúry Reuters uviedol, že štáty EÚ musia…

Borrell vyzval libanonských politikov, aby sformovali vládu. Pohrozil sankciami

0 icon

Bejrút 19. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Jean-François Badias)   Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell v sobotu libanonských politikov kritizoval za zdržiavanie pri tvorbe novej vlády a upozornil, že Európska únia by mohla zaviesť sankcie voči osobám zodpovedným za toto zdržanie. Píše o tom agentúra AP Borrel po stretnutí s libanonským prezidentom Michelom…

Hlas-SD má informácie, že všetky nitky manipulovania vyšetrovaní vedú k Igorovi Matovičovi, tvrdí Erik Tomáš

0 icon

Bratislava 19. júna 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, Facebook)   Členovia strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas – SD) majú informácie, že všetky nitky manipulovania policajných vyšetrovaní veľkých káuz, o ktorom hovorí tajná správa Slovenskej informačnej služby (SIS), vedú k Igorovi Matovičovi (OĽaNO). V diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy to povedal…

Obvinený poslanec Ján Herák sa vzdá mandátu k 30. júnu, zvyšný čas chce využiť na komunikáciu s partnermi

0 icon

Bratislava 19. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Ján Herák, ktorý bol do Národnej rady (NR) SR zvolený ako poslanec za hnutie OĽANO, trvá na záväzku vzdať sa mandátu poslanca. Národná rada zatiaľ podľa slov odboru komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie NR SR zatiaľ nemá vedomosť o tom, že by…

Špecializovaný trestný súd prepustil trojicu obvinených z akcie Motorest na slobodu

0 icon

Bratislava 19. júna 2021 (TASR/HSP/Foto: TASR-Michal Svítok)   Trojicu obvinených z akcie Motorest prepustil Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku zo zadržania na slobodu. Rozhodnutie ešte nie je právoplatné. TASR o tom informovala Katarína Kudjáková, hovorkyňa ŠTS "Sudca pre prípravné konanie ŠTS nevyhovel návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry na vzatie…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavol Lazar

Slovenské dôchodky v ohrození?

0icon

Dôchodky na Slovensku v ohrození! Kotlebovci od roku 2016 neustále upozorňujú na potrebný vyrovnaný štátny rozpočet a zásadnú obozretnosť pri akomkoľvek zadlžovaní. 👉 Varujú pravidelne pred tým, čo všetko spôsobí veľké zadĺženie Slovenska. 👉 Ich nespočetné upozornenia, že sociálny systém musí byť založený aj na princípe zásluhovosti, aby mohol motivovať tých,…

Ivan Štubňa

„Arbeit macht frei“ alebo „Vakcína je sloboda“

0icon

„Arbeit macht frei“ – smutne známy nápis z koncentračných táborov nacistov, známy v preklade ako prácou k slobode, práca oslobodzuje alebo práca Vás urobí slobodným. Týkalo sa to koncentrákov a cynizmus nacistov sa prejavil v tom, že keď ste neboli schopní pracovať, skončili ste v plynovej komore ako odpad. Čiže ste boli „oslobodení“ - smrťou... Dnes…

Štefan Harabin

Výzva občanov Slovenskej republiky parlamentu na okamžite odvolanie náčelníka podvodných pyramídových hier, Jána Mazáka, z členstva v Súdnej rade.

0icon

Ťažký kriminálnik Mazák sa pre Sorošovské ultraliberálne, fašistické média vyslovil, že je nehorázne u sudcu Mgr. Dalibora Miľana, ak si v súvislosti s rozhodovacím procesom viažucim aj k protipandemickým opatreniam Mikasa a vlády dovolil vykladať Ústavu. Treba mu preto okamžite zastaviť výkonu funkcie sudcu. Mazák bez najmenších pochybnosti na politickú…

Boris Mesár

Chazarská mafia už takmer zničila Ukrajinu .

0icon

Pád až na samé dno ! Ucro-stad vydal štatistiku za rok 2020 , z ktorej stávajú vlasy dupkom ! Keď som to videl prvý krát , nemohol som veriť ,že sa odvážili toto zverejniť. Demografia, priemysel, medicína, poľnohospodárstvo ... Tu sú len tie najpôsobivejšie body: V porovnaní s rokom 2013.…

Ivan Holek

Testovaním zlomené posledné zbytky hrdosti

0icon

Na Slovensku existuje rádio, ktoré o sebe tvrdí, že ako jediné má guráž. Je to hlavne preto, lebo hrá iba rockovú muziku. O rockových interpretoch je známe, že sú značne nekonvenční, alebo až rebeli. A to isté platí aj o ich fanúšikoch. Nektorí z nich sú otvorení rebeli, či už…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

TOP10: Najdrsnejšie filmové matky, z ktorých ide strach a rešpekt

0 icon

Možno by si aj ty viac poslúchal ako malý, keby tvoja mama ovládala perfektnú hru s katanou alebo dokázala odstreliť muža na niekoľko kilometrov. Vyslúžila by si tak konečne tvoj rešpekt? Nuž, nie všetci majú v reálnom živote akčnú ženu, ale všetky matky si zaslúžia náš obdiv a uznanie nielen…

Paleontológovia zistili, že najnebezpečnejšie miesto v dejinách Zeme bola Sahara

0 icon

Podľa nového dokumentu bola dlho známym, no málo študovaným ložiskom kriedového kameňa. Reč je o púšti Sahara, ktorá je viac ako len pohrebisko pre dinosaurov. Oblasť Kem Kem (Sahara) vo východnom Maroku by tiež mohla byť hlavným kandidátom na najnebezpečnejšie miesto a čas, kde prehistorické tvory Zeme trávili svoje obľúbené…

Ako prichádzajú hurikány k svojim menám a opakujú sa?

0 icon

Hurikány sa vyskytujú každý rok a niekedy môžu byť aktívne 2 alebo 3 súčasne. Používanie mien týchto búrok značne uľahčuje všetkým ľuďom komunikovať o konkrétnych hurikánoch. Meteorológovia, výskumní pracovníci, núdzový štáb, kapitáni lodí aj občania musia jasne vedieť, čo sa k nim blíži. Z tohto dôvodu Svetová meteorologická organizácia vypracúva…

Záhada nacistických pokladov: Ukrývanie nacistického pokladu. 4. časť

0 icon

Po tom, čo esesáci zistili, že sú spojenecké vojská už priam za rohom, rozhodli sa lup zakopať pod stromy. Ďalší esesáci si postupne delili iné poklady, až sa do toho zamiešal neslávne známy podplukovník Otto Skorzeny. Korisť vzal na horský svah a zakopal. Z jeho pokladu sa nikdy nič nenašlo. Po vojne…

Francúzsky umelec premieňa ulice svojimi 3D grafikami

0 icon

Bez ohľadu na to, ako si zaneprázdnený alebo do akej miery sa ponáhľaš, nie je možné si nevšimnúť prácu pouličného umelca Grafodeca . Francúzsky umelec vytvára 3D pouličné obrazy, ktoré sú také skutočné, že sa budeš musieť zastaviť a lepšie sa pozrieť, aby si sa uistil, že ten dinosaurus ťa nesleduje. Jeho graffiti sú také…

Vo svete IT

Mi 6 je jedným z najobľúbenejších Xiaomi v histórii: Prekvapí vás, koľko ľudí ho stále využíva!

0 icon

Písal sa rok 2017 a Xiaomi predstavilo svoj nový vlajkový smartón s názvom Mi 6. Spoločnosť vtedy však ešte ani len netušila, akú popularitu smartfón naberie v najbližších rokoch. Vlajkový model roku 2017 bol posledným smartfónom s fyzickými tlačidlami a rámikom pre selfie kameru, no i tak sa stále nájde…

Je možné študovať povrch exoplanét bez toho, aby sa naňho vedci pozreli?

0 icon

V novembri tohto roku sa do vesmíru dostane teleskop Jamesa Webba, ktorý bude pozorovať vesmír pomocou pokročilej infračervenej technológie, umožňujúcej vedcom vidieť veci, ktoré doteraz pozorovať nemohli, píše portál Universe Today. Do roku 2024 sa k vesmírnemu teleskopu Jamesa Webba pridá Nancy Grace Roman Space Telescope. Tento nástroj bude nástupcom Hubblovho vesmírneho…

Môžu internetové stránky vidieť vašu reálnu polohu?

0 icon

Môže webové stránky pristupovať k vašej reálnej polohe? Ide o otázku, ktorá bezpochyby zaujíma mnohých z nás. Poďme si ju preto zodpovedať. Téme sa venoval portál howtogeek.com. Čo hovorí vaša IP adresa webstránke? IP adresou označujeme sled čísiel, ktoré sú prideľované zariadeniam, ktoré sa pripájajú k internetu prostredníctvom protokolu IP. Používateľovi…

Xiaomi pre niektoré smartfóny pridáva užitočnú novinku do MIUI: Je dostupná i pre vás?

0 icon

I keď je Xiaomi mladou inovatívnou spoločnosťou, predsa nájdeme nejaké funkcie, ktoré nám spoločnosť za svoje roky pôsobnosti neponúkla. Jednou z nich je i indikátor zdravia batérie, ktorý bol doteraz pýchou amerických iPhonov. Portál Gizmochina.com nás však teraz informuje, že do MIUI sa práve teraz pomaly dostáva funkcia, ktorá bude…

Microsoft prakticky potvrdil príchod Windowsu 11, ktorý je už na spadnutie

0 icon

Veľká aktualizácia Windowsu 10, ktorá je predo dvermi, zapĺňa plátky čoraz väčšieho množstva médií. Dôvodom je, že pôvodne sa očakávala „len“ väčšia aktualizácia operačného systému. Nakoniec to však vyzerá tak, že Microsoft predstaví ďalšiu veľkú verziu Windowsu s poradovým číslom 11. Prvé úvahy, ktoré naznačovali tento krok sa objavili potom,…

Armádny Magazín

Turecko chce v Azerbajdžane vojenskú základňu. Lavrov rázne odpovedal

0 icon

Turecko, 19. júna 2021 (AM) – Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan oznámil možnosť otvorenia vojenskej základne na území Azerbajdžanu, informuje NTV. Bolo by to možné v rámci rozvoja vzťahov medzi oboma krajinami, čo bolo potvrdené podpísaním príslušného dokumentu v Šuši. „Nešlo by to nad rámec ustanov

Izraelský vojenský expert Kedmi: Analýza stretnutia prezidentov v Ženeve a čo možno očakávať v budúcnosti

0 icon

Izrael, 18. júna 2021 (AM) – Samit sa skončil. Ženeva sa ochladzuje za silným prílivom významných politických osobností a odborníkov a rôznych veľvyslancov. Bolo to zaujímavé. Bolo to realistické a vôbec nie také, aké mnohí očakávali.   Liberáli a Ukrajinci bezpochyby zažívajú tragédiu, čo je celkom pochopiteľné. Pretože ako zaobch

USA ukázali útok ničiteľa raketových systémov ​​S-400 na nepriateľskom ostrove. video

0 icon

USA, 19. júna 2021 (AM) – Americká armáda ukázala video, ktoré ukazuje, ako sa bude používať raketa Precision Strike Missile (PrSM), ktorá sa považuje za potenciálneho ničiteľa ruských PVO systémov vrátane S-400. Podľa scenára sa zbrane použili na fiktívnom ostrove obsadenom nepriateľom.   Video ukazuje, ako na ostrov najskôr zosadnú tra

Irán náhle otočil svoje vojnové lode k pobrežiu Izraela. Hrozí ďalšia ofenzíva v Gaze?

0 icon

Irán, 19. júna 2021 (AM) – Skupina iránskych vojnových lodí nachádzajúcich sa v Atlantickom oceáne nečakane zmenila smer a smeruje do Stredozemného mora. Podľa sýrskych informačných zdrojov môžu iránske lode demonštrovať Izraelu svoju prítomnosť v blízkosti izraelských hraníc, pravdepodobne môžu vplávať aj do sýrskych prístavov.   Je pozoruhodné,

Alexander Rogers: FED privádza Američanov do nového poddanstva. Skončí to ako pražské defenestrácie?

0 icon

USA, 19. júna 2021 (AM) – Existuje čoraz viac informácií o tom, čo sa deje na trhu rezidenčných nehnuteľností v Spojených štátoch. A je príznačné, že sa to rovnako nepáči pravicovým konzervatívcom z radov Trumpových podporovateľov aj ľavému krídlu Demokratickej strany.   Najväčší svetový investičný fond „Black Rock“ (Black Rock), ktorý…

Svetlo sveta

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

Je dovolené, aby katolík, ktorý je súčasťou inej sekty pristupoval k sviatostiam?

0 icon

Otázka: Je to v poriadku keď človek, ktorý je v sekte napr. scientológii prehlasuje, že každý kresťan katolík môže byt v sekte a pristupovať k sviatostiam? Odpoveď o. Gajdoš, predseda liturgickej komisie: V Kristovej cirkvi sa vždy považovalo zapretie viery za jedno z najvážnejších previnení – spolu s vraždou a…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali