Ankara 4. júna (TASR) – Symbolom súčasných nepokojov v Turecku sa na sociálnych sieťach stala mladá žena v červených letných šatách s bielou taškou na pleci, ktorú sa fotografom podarilo zachytiť v okamihu, keď na ňu blízko nej stojaci policajt bezohľadne strieka obsah spreja so slzotvorným plynom. Séria fotografií bezbrannej ženy vystavenej tejto forme násilia opäť oživila diskusiu o slobode žien v krajine spravovanej islamistami.
"Táto fotografia vystihuje podstatu tohto protestu," uviedla študentka matematiky Ezra z istanbulskej štvrte Besiktas pre agentúru Reuters. V meste, kde sa Východ stretáva so Západom, fotografia "Lady in red" vyvolala diskusiu, ktorej súčasťou sú aj politické dejiny Turecka.
Premiér Tayyip Erdogan v pondelok označil demonštrantov za ľudí, ktorí idú ruka v ruke s terorizmom. Toto jeho vyhlásenie protirečí snímke bezbrannej ženy v červenom.
Agentúra Reuters pripomína, že Erdogan nedávno predložil nový návrh zákona o interrupciách, podľa ktorého ju budú môcť podstúpiť len ženy s tromi deťmi. Ženy ho však vnímajú ako krok späť a snahu vrátiť im podradnú rolu v spoločnosti.
Erdogan však tvrdí, že jeho cieľom nie je reislamizácia Turecka. O zákone o reštrikciách pri predaji alkoholu tvrdí, že ho k nemu neviedli náboženské pohnútky, ale ide mu o ochranu zdravia tureckého obyvateľstva.
Turkov však jeho vysvetlenia neuspokojili a rozhodli sa konať skôr, ako bude neskoro, píše dnes Reuters.
"Som nervózna a viem, že je nebezpečné byť tu, ale to nie je nič v porovnaní s rizikom, že môžeme stratiť slobody a ducha Tureckej republiky," uviedla študentka ekonómie, ktorá prichádza do centra Istanbulu od začiatku protestov na námestí Taksim.
Spomínaná Ezra hovorí, že rešpektuje ženy, ktoré nosia tradičný odev a zakrývajú si hlavu šatkou, ale chce, aby spoločnosť rešpektovala aj jej práva. "Nie som ani ľavičiarka, ani bojovníčka proti kapitalizmu. Chcem byť aktívnou ženou a žiť v slobodnom Turecku," zdôraznila.
Erdogana, ktorý je veľmi populárny v konzervatívnej Anatólii, vníma časť obyvateľov tureckých miest ako hrozbu pre odkaz zakladateľa laického tureckého štátu Mustafu Kemala Atatürka.
"Erdogan hovorí, že ho volilo 50 percent Turkov. Som tu, aby som ukázala, že patrím k zvyšným 50 percentám, k tej polovici obyvateľstva, ktorej ideály Erdogan nerešpektuje a ktorú sa snaží zničiť," uviedla študentka chémie Hasine.
"Chcem mať v Turecku budúcnosť, kariéru, slobodu žiť svoj život tak, ako si to želám. Toto všetko je teraz ohrozené. Chcem, aby to Erdogan pochopil," zdôraznila.
Erdogana mnohí považujú za najdominantnejšieho lídra Turecka od Atatürkových čias. Aj keď ako premiér od roku 2002 vždy podporoval požiadavky robotníckej triedy, aj táto časť tureckej spoločnosti sa pripojila k súčasným protestom, rovnako ako aj ženy.