V posledných týždňoch sa v Portoriku, pre turistov známom ako “karibský ostrovný raj,” vyskytli nepokoje. Štrajky a demonštrácie pracovníkov v rôznych priemyselných odvetviach, vrátane učiteľov a študentov, na konci júla exkalovali do veľkej demonštrácie v hlavnom meste San Juan. Odborové organizácie, politické organizácie a sociálne hnutia protestovali proti úsporným opatreniam vlády, ktoré sú úzko spojené s neistou finančnou situáciou ostrova plne závislom na USA.
V pondelok tohto týždňa Portoriko nezvládlo splatiť pôžičku, ktorej hodnota je spolu s úrokmi 58 miliónov dolárov. Veriteľom bolo zaslaných len 628.000 dolárov. Tieto oneskorené platby predstavujú štátny bankrot, ako poznamenala aj ratingová agentúra Moody’s. Nemecké médiá hovoria o “Gréckych Spojených štátoch.”
Hlavný rozdiel medzi Gréckom a Portorikom však je, že Portoriko sa od španielsko-americkej vojny v roku 1898 stalo kolóniou Spojených štátov. Od roku 1917 je ostrov oficiálne “pridružený” k USA. Spojené štáty vidia svoju kolóniu ako “americký vonkajší priestor” a jednoducho jej hovoria “územie”. Inými slovami: je vo vlastníctve Spojených štátov, ale jej občania nemajú také práva, ako tí z územia USA.
V Portoriku žije 3,5 milióna obyvateľov, čo je približne rovnako, ako tri milióny imigrantov, ktorí žijú vo veľkých mestách Spojených štátov. Menou Portorika je americký dolár a Portoričania od roku 1917 vstupujú do americkej armády, no nemajú právo na svoju vlastnú zahraničnú politiku, ani na suverénne rozhodnutie národa.
Súčasný guvernér Alejandro García Padilla hovorí o “špirále smrti,” v ktorej sa krajina nachádza. Aj napriek neutíchajúcej biede dostával ostrov stále nové pôžičky. Medzitým sa dlh vyšplhal na 73 miliárd dolárov, čo zodpovedá zhruba trom štvrtinám hrubého domáceho produktu.
Ďalším aspektom tejto vysokej úrovne dlhu, ktorá odlišuje “slobodný štát” Grécko od Portorika, je skutočnosť, že Portoriko nazhromaždilo dlh iba od súkromných veriteľov. Preto je teraz osud krajiny v rukách skupiny hedgeových fondov.
“Ad Hoc Group of Puerto Rico” má 34 hedgevých fondov v čele s “Fir Tree Partners,” ktoré si najali tím bývalých expertov Medzinárodného menového fondu na vymáhanie nárokov od Portorika. “Ad Hoc Group” požaduje prepustenie učiteľov, ďalšie zvýšenie daní a reformu pracovného práva.
Na demonštráciách Portoričania nazvali hedgeové fondy “supmi” a odmietali akékoľvek platby voči nim. Vzhľadom na fakt, že 56 percent detí v Portoriku žije v chudobe a od začiatku tohto roka bolo uzavretých 100 škôl, nemala by veritelia ďalej požadovať zníženie verejných výdavkov. Podľa úradníkov je na čase, aby sa záujmy ľudí dostali do popredia. „Je to prostý fakt, že extrémne úsporné opatrenia nie sú schodným riešením pre ekonomiku, ktorá je už teraz v hlbokej recesii,” povedal Víctor Suárez z radov zamestnancov guvernéra.
Politickí úradníci ostrova teraz dúfajú, že sa im dostane finančnej výpomoci od Washingtonu alebo dôjde k opätovnému prerokovaniu podmienok s veriteľmi. Avšak obyvateľstvo nechce mať do činenia so “supmi.” Portoriko stojí pred skutočne horúcim letom.