Spravodajstvo NBC News vysvetľuje, že súčasný zákaz manželstva pre osoby mladšie ako 18 rokov by bol v prípade schválenia návrhu rozšírený aj o zrušenie sobášov cudzincov vykonaných v zahraničí.
Páry, ktoré si želajú zostať spolu, budú musieť počkať až do právoplatných 18 rokov, aby sa podľa švédskych zákonov znova zosobášili.
“Musíme nechať deti deťmi bez ohľadu na to, či sú zo Švédska alebo inej krajiny,” povedala My Hellbergová zo Spoločnosti pre práva mladých žien (TRIS), ktorá okrem iného vystupuje proti domácemu násiliu páchanému v mene “cti” rodiny. Kvôli detským sobášom totiž dievčatá strácajú šancu na vzdelanie, žijú v chudobe a stávajú sa obeťami domáceho násilia.
Väčšina európskych krajín stále umožňuje manželstvá mladších ako 18 rokov za určitých okolností, napríklad so súhlasom rodičov alebo so súhlasom súdneho alebo vládneho orgánu. V posledných troch rokoch ich však Holandsko, Dánsko a Nórsko zakázali alebo rozšírili svoje zákazy tak, aby zahŕňali aj manželstvá mladých cudzincov v zahraničí. To isté platí aj v britských krajinách Anglicko a Wales. Švédski zákonodarcovia majú hlasovať o návrhu v stredu.
Čísla hovoria za všetko
V roku 2016 švédska migračná agentúra uviedla, že identifikovala 132 prípadov detí z Afganistanu, Sýrie a Iraku, ktoré v žiadostiach o azyl uviedli, že sú zosobášené, ale uznala, že takýchto prípadov je pravdepodobne viac. V tom istom roku bolo podľa centrálneho registra cudzích štátnych príslušníkov v Nemecku zaznamenaných viac ako 1 400 detí.
V roku 2017 Nemecko zakázalo všetky manželstvá, ktoré zahŕňali osoby vo veku do 18 rokov. Doteraz sa oficiálny počet ženatých cudzincov znížil na menej ako 300, ale organizácia pre práva žien Terre Des Femmes uviedla, že skutočné číslo je pravdepodobne oveľa vyššie.
“Obávame sa, že veľa dievčat, ktoré teraz prichádzajú do Nemecka, klamú o svojom veku, alebo tvrdia, že nie sú zosobášené, aby ich manželstvo nebolo vyhlásené za neplatné,” povedala Monika Michellová, expertka na násilie zo cti v Terre Des Femmes v Nemecku.
Sára Mohamedová vedie neziskové združenie GAPF bojujúce proti násiliu zo cti. Sama zažila, ako 17-ročnú sa ju brat s kalašnikovom v ruke snažil prinútiť, aby si vzala muža, s ktorým sa nikdy nestretla, no deň pred svadbou ušla z Iraku a požiadala o azyl vo Švédsku, kde sa viac ako 30 rokov aktivizuje za zákaz detského manželstva. “Bolo by skvelé, keby švédska vláda ukázala svetu, že chráni deti pred detským manželstvom,” povedala.
Podľa agentúry Reuters debata o tejto téme vo Švédsku prichádza v čase, kedy svetoví lídri usilujú o globálnom zákaze detských sobášov do roku 2030. UNICEF zaznamenáva, že na celom svete sa každoročne vydá asi 12 miliónov dievčat mladších ako 18 rokov.
Švédske úrady sa spočiatku snažili zabraňovať detským sobášom tak, že vydávali pre prichádzajúcich migrantov informácie o tom, že vo Švédsku je sex s deťmi mladšími 15 rokov zločinom, aj keď by šlo o manželstvo. No neexistoval zákon, ktorý by detské manželstvá riadne zakázal.
Zinat Pirzadehová, ktorá je taktiež aktivistkou a sama na sebe zažila násilie v takomto manželstve, vraví, že “politici a ďalší iní predstavitelia sa často boja na tento problém upozorniť, aby neboli označení za rasistov alebo islamofóbov“.