Svätí Fabián a Sebastián, mučeníci

Bratislava 31. júla 2016 (HSP/Foto:wikipédia)

 

Fabián, rodom Riman, sa stal pápežom zvláštnym spôsobom. Keď duchovenstvo s ľudom (za cisára Maximina, nepriateľa kresťanov) volilo pápeža, nemohlo sa rozhodnúť, kto by mal byť pápežom, lebo hlasy rovnako padli na Fabiána aj na jeho súpera. Vtedy priletel biely holub na hlavu svätého Fabiána, čo prítomní brali ako Boží pokyn a zvolili Fabiána za pápeža. Riadil cirkev nasledujúcich 13 rokov, vymenoval prvých 7 archivárov, ktorým prináležalo zapisovať deje kresťanských mučeníkov v siedmich rímskych okresoch a poslal prvých učiteľov viery do Francúzska. Za cisára Decia umrel mučeníckou smrťou v roku 250. Svätý Sebastián, obľúbenec cisára Diokleciána, odolal jeho tlaku a stal sa tiež mučeníkom…

Svätý Sebastián pochádzal zo vznešeného rodu v Galii (pravdepodobne z mesta Narbonne) a vychovaný bol v Miláne. Dosť skoro sa oddal vojenskej službe a okolo r. 283 prišiel do Ríma. Od mladosti bol oddaný kresťanstvu a prenasledovaných kresťanov povzbudzoval ku všemožnej láske a vytrvalosti. Keď raz dvaja mladí kresťania a bratia Marek a Marcellino boli pre vyznanie svojej viery odsúdení na smrť a plač ich ešte pohanských rodičov a príbuzných ich takmer odvrátil od viery, vtedy k nim prišiel Sebastián a svojimi slovami plnými nadšenia im dodal zmužilosti, aby vo viere pevne zotrvali. To zaúčinkovalo natoľko, že všetci prítomní boli jeho rečou pohnutí. Sotva dohovoril, Zoe, žena Nikostrata,v ktorej dome sa toto stalo, sa vrhla k nohám svätého a znakmi si pýtala od neho požehnanie. Už šesť rokov totiž bola nemá a dúfala, že na príhovor svätého dostane svoju reč. Sebastián ju prežehnal znamením sv. kríža a ona hneď začala zreteľne hovoriť a Ježiša Krista ako Pána svojho chváliť a velebiť. Na tento zázrak prijal aj jej muž s mnohými pohanmi kresťanskú vieru.

Keď sa rímsky miestodržiteľ Chromantius dozvedel o tom, že Nikostratus prijal kresťanstvo a následkom toho bol aj zázračne oslobodený od lámky, aj on sám, ktorý touto chorobou trpel, rozhodol sa stať kresťanom. Sotva sa o tom dozvedel Sebastián, poponáhľal sa do jeho domu použil ich a pokrstil. Chromantia taktiež po pokrstení zrazu opustila lámka. Miestodržiteľ pohnutý týmto zázrakom dal rozkaz, aby všetci väzni a jeho otroci boli prepustení na slobodu a zložil svoj úrad. Všetko toto sa stalo koncom roka 284, za cisára Karina.

Nasledujúceho roku nastúpil na cisársky trón Dioklecián a za pomocníka ku vláde si vzal Maximiana. Aj keď cisár nevydal nové rozkazy k prenasledovaniu kresťanov, úrady ich neprestávali prenasledovať. Keď sa nový cisár dostavil do Ríma, a dopočul sa o zmužilosti a cnostiach Sebastiána, tak si ho zamiloval, že z neho urobil veliteľa nad časťou osobnej stráže. V podobnej vážnosti stal aj u Maximiana.

 

V tento čas prosil Chromantius, bývalý miestodržiteľ, cisára za dovolenie, aby mohol opustiť Rím a presťahovať sa na svoj statok na vidieku. Keď mu to cisár dovolil, odobral sa tam s mnohými kresťanmi, ktorí len nedávno boli pokrstení. Ale keďže vo viere neboli ešte dokonale vyladení, potrebovali učiteľa, a k tomu mal poslúžiť buď Sebastián alebo Polykarp. Avšak títo oba nechceli z Rima odísť, lebo každý túžil po mučeníckej smrti. Táto záležitosť sa dostala aj k samému pápežovi Kajovi, ktorý mal o tom rozhodnúť. Kajus rozhodol, že Sebastián ostane v Ríme, lebo zastávajúc vysoký úrad vo vojsku mohol ľahšie chrániť prenasledovaných kresťanov.

V roku 286 vypuklo ukrutné prenasledovanie kresťanov. Pápež a mnohí veriaci sa ukryli v cisárovom paláci, v príbytku istého dôstojníka, ktorý bol sám horlivým kresťanom. Mnohí kresťania sa však sami usvedčovali a dobrovoľne vydávali na smrť, aby sa spojili s Kristom. Medzi týmito najprv chytili Zoe, práve keď sa modlila pri hrobe sv. Petra. Zavesili ju nohami nad plameňom, následkom čoho sa dymom udusila. Jej muž povzbudený takouto odvahou svojej manželky sa tiež poponáhľal k hrobu svätého Petra, kde aj jeho chytili a ukameňovali. Nikostrata a jeho druhov mučili na škripci a hodili do mora. Tiburtia sťali, Kastula zaživa pochovali. Umučili aj Marka a Marcellina. Pribili ich nohami na kôl a trápili ich takto 24 hodín, až ich prebodli kopijou. Počas toho všetkého svätý Sebastián, keď videl toľkých svätých poberať sa do neba, zatúžil aj on po okamihu, v ktorom by sa mohol s nimi spojiť. Netrvalo dlho a jeho túžba sa splnila. Obžalovali ho u cisára, že ochraňuje kresťanov a posilňuje ich vo viere. Cisár ho dal predvolať a trpko mu vyčítal jeho neveru a nevďačnosť. Sebastián sa mu priznal, že milosť, ktorú od cisára požíva, je hlboko v jeho srdci zakorenená, že sa vždy zaňho modlí, a že je ho pripravený zaň život a počúvať ho vo všetkom, čo sa neprotiví Božím príkazom, ktorými prikazuje Boh a u ktorých prestávajú všetky ľudské ohľady. Cisár bol touto rečou popudená a dal svätého vyznávača k stĺpu priviazať a šípmi usmrtiť. Šípmi prebodnutý klesol svätý na zem a vojaci mysliac si, že je mŕtvy, odišli od popravy.

Nábožná vdova Irene, ktorá ho prišla v noci pochovať, v ňom však ešte spozorovala život a odniesla ho potajomky do svojho domu, kde zanedlho sa úplne pozviechal.

 

Akokoľvek ho však bratia prosili, aby zo svojho úkrytu nevychádzal, predsa svätý nemohol odolať túžbe umrieť pre Krista.

Jedného dňa šiel do cisárovho paláca cisára postavil sa na schody, po ktorých musel cisár, idúc k obetám, zostupovať. Predstúpiac pred cisára mu neohrozene vytýkal prenasledovanie kresťanov, ktorí sú mu verní a vrúcne modlia sa za jeho blaho. Zjavenie sa Sebastiána urobilo na cisára zázračný dojem. Neveril svojim očiam, videl pred sebou toho, o ktorom si myslel, že už je mŕtvy, a preto sa spýtal: “Ty si ten istý Sebastián, ktorého som dal dostrieľať šípmi?” Sebastián mu mužne odvetil: „Áno, ja som. Spasiteľ Ježiš mi zachoval život, aby som vydal ľudu svedectvo o tom, ako pravdivé je jeho slovo a ako ukrutne prenasleduješ Jeho sluhov. Neprelievaj viac krv nevinnú, ak chceš, aby tvoja vláda trvala naďalej.” Sebastián však týmto dokonal svoje pozemské dielo. Cisár ho po týchto slovách dal tak dlho biť, až dušu vypustil. Jeho sväté telo bolo hodené do záchodu. No jedna nábožná pani, Lucina, ho slušne pochovala na Kallixtovom pohrebisku pri nohách svätého Petra a Pavla. Stalo sa tak roku 288.

Šípy. Koho sa tie v živote nedotknú? Dotýkajú sa nás šípy potupy, hanby, nenávisti, hnevu… Znášame ich trpezlivo ako Sebastián? Nachádza sa v nás ešte život lásky a odpustenia? Dotýkajú sa nás šípy prenasledovania a nespravodlivosti, alebo ich tak znášame, že pri tom ešte možno pozorovať kresťanský život v nás? Náš Pán má svoj luk, z neho častokrát na nás zosiela hrozné šípy – šípy a strely neúrody, chudoby, ohňa, povodne, vojny, hladu, morovej rany… Prijímame ich tak, že duch oživujúcej lásky v nás nezaniká? Roku 860 zúrila v Ríme choroba, ktorá v krátkom čase veľkú časť tohto velikánskeho mesta zmenila v krušný hrob. Vtedy vystavili ku cti svätého Sebastiána oltár, vzývali ho o príhovor u Boha, na ktorý choroba hneď vymizla. Na pamiatku tejto zázračnej udalosti sa dnes modlí celé kresťanstvo, aby Všemohúci Boh odstránil od nás na príhovor svätého Sebastiána najhroznejšiu na svete chorobu – morovú ranu.

Karol Jerguš

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Analytik: Podoba novej nemeckej vlády je mimoriadne otvorená

0 icon

Berlín 23. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Markus Schreiber,SITA/AP/dpa-Oliver Dietze)   Podoba novej nemeckej koaličnej vlády, ktorá vzíde po nedeľňajších voľbách do Bundestagu (Spolkového snemu), je taká otvorená, ako to dosiaľ bolo len málokedy. V rozhovore pre TASR to povedal Manuel Müller z berlínskeho Inštitútu pre európsku politiku (IEP) Vplýva na to okrem…

Našli zdravotníkov, ktorí zverejnili Macronov covidpas

0 icon

Paríž 23. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Gonzalo Fuentes)   Francúzske úrady v stredu oznámili, že sa im podarilo identifikovať zdravotníkov, ktorí zverejnili covidpas francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona s jeho dátumom narodenia a prideleným QR kódom. Ten v utorok koloval po sociálnych sieťach Národný fond zdravotného poistenia CNAM oznámil, že o prípadných sankciách…

Fico: “Odporúčam holandskej europoslankyni in’t Veldovej, aby si dala doma jointa a neotravovala vzduch na Slovensku”

0 icon

Bratislava 22. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian, TASR/AP)   Poslankyňa Európskeho parlamentu Sophie in't Veld v súčasnosti vedie delegáciu skupiny europoslancov na Slovensku, ktorá monitoruje situáciu ohľadom fungovania právneho štátu. Ohľadom tejto témy včera holandská poslankyňa usporiadala tlačovú konferenciu, na ktorú veľmi štipľavo zareagoval líder Smeru-SD Robert Fico. Práve Fico nedávno…

Povinné očkovanie v koalícii zrejme neprejde. Cigániková z SaS je proti. “Prinieslo by to viac problémov ako úžitku”

0 icon

Bratislava 22. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Okrem zmien v Trestnom poriadku a v kompetenciách prokuratúry bude zrejme v najbližších dňoch vládnu koalíciu trápiť aj spor okolo dilemy, či zaviesť aspoň pre určité skupiny povinné očkovanie proti koronavírusu. Doteraz sa zdalo, že v koalícii prevláda skôr pozitívny názor, no poslankyňa…

Privilegovaná kasta novinárov: Tódová nie je jediná, pre ktorú neplatia zákony. Prokuratúra zastavila obvinenia aj v prípade Arpáda Soltésza a Michala Havrana. Bežný človek si ani neškrtne

0 icon

Bratislava 23. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský,Jakub Kotian?Facebook)   Zdá sa, že režimistickí novinári majú trestnoprávnu imunitu. Na nich neplatia rovnaké pravidlá ako na bežných ľudí   (Ne)obvinenie Tódovej a Čikovského Novinári hlavného prúdu síce naoko hovoria o očiste justície, o nastolení spravodlivosti a používajú heslo „padni komu padni“, no ak to…

Úrad vlády hľadá kandidátov na členov Rady Úradu pre verejné obstarávanie, prihlásiť sa je možné do 28. septembra

0 icon

Bratislava 23. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Úrad vlády (ÚV) SR hľadá kandidátov na členov Rady Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO). Okrem formálnych záležitostí musia záujemcovia spĺňať minimálne päťročnú prax vo verejnom obstarávaní. Prihlášky môžu posielať do 28. septembra. TASR o tom informoval tlačový odbor ÚV SR Rada ÚVO má…

Čo majú Slovania spoločné a čo rozdielne. Slovanstvo ako prirodzený fenomén – 2.časť

0 icon

Bratislava 23. septembra 2021 (HSP/Foto:Maroš Puchovský)   Tak ako každá rodina majú Slovania v prvom rade spoločné spomienky. Sú to spomienky na vlastný vznik a pôvod a na myšlienky, ktoré tento vznik sprevádzali. Čiže inými slovami povedané pôvodný duchovný svet. Ten sa uchováva po celé stáročia podobne ako vyblednuté fotografie…

Isabelli, 16-ročná študentka, zomrela osem dní po podaní vakcíny od Pfizeru

0 icon

Sao Paulo 22. septembra 2021 (HSP/No More Silence/DG abc/Foto:Screenshot)   V čase po Isabellinej smrti brazílske ministerstvo zdravotníctva odporučilo pozastavenie očkovania proti COVID-19 u 12 až 17-ročných bez komorbidít Isabelli dostala vakcínu od Pfizeru 25. augusta. Zomrela 2. septembra na srdcové problémy. Deň po očkovaní mala Isabelli príznaky ako závrat,…

Prokurátor špeciálnej prokuratúry obvinil bývalého šéfa operatívcov NAKA Jána Kaľavského

0 icon

Bratislava 22. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) v utorok (21. 9.) obvinil bývalého šéfa operatívcov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Jána K. Vyplýva to zo stanoviska Generálnej prokuratúry (GP) SR. Informoval o tom spravodajský portál tvnoviny.sk "Prokurátor ÚŠP dňa 21. septembra 2021 vzniesol obvinenie osobe J.…

Nemecké ministerstvo energetiky sa vyjadrilo k situácii s cenami plynu v Európe

0 icon

Berlín 23. septembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Sergei Chuzavkov)   K rastu cien plynu v Európe viedlo mnoho faktorov a Rusko plní všetky svoje záväzky vyplývajúce zo zmlúv, vyhlásila zástupkyňa Ministerstva energetiky Spolkovej republiky Nemecko Susanne Ungradová Okomentovala tak špekulácie v médiách o rekordných cenách suroviny. Podľa niektorých politikov a analytikov Moskva a…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

Na okraj Františkovej návštevy – 4. časť: Povedz mi, kto je tvoj priateľ a ja...

0icon

... a ja ti poviem, kto si. Riešenie tejto výzvy ešte na chvíľku odložíme. Tretie zamyslenie „na okraj“ sme ukončili otázkou, na koho asi František myslel, keď v bratislavskej Katedrále sv. Martina povedal „niečo, čo sa stalo pred nejakým časom, ide o list od biskupa, v ktorom hovorí o nunciovi: –…

Boris Mesár

Aké svinstvo obsahujú vakcíny (jedy) ?

0icon

Celá americká a tiež nemecká alternatíva žije v posledných hodinách závermi a dozvukmi absolútne šokujúcej pondelňajšej tlačovej konferencie rakúskych výskumníkov z radov súdnych a forenzných patológov, ktorí sa rozhodli, že prestanú mlčať a odhalia svetu, čo sa v skutočnosti nachádza vo vakcínach proti COVID-19 a čo robí s ľudskou krvou. Tlačová…

Gustáv Murín

Ilúzie o Žilinkovi skončili na kauze Tódovej

0icon

Loď, ktorej kapitán vypne všetky kontrolky, nutne raz stroskotá. Nezodpovedný neoliberálny experiment urobil z novinárov „strážnych psov demokracie“. Ale pretože najnovšie vďaka eko-fašistom (tento termín po drastických skúsenostiach s agresivitou „ochrancov zvierat“ vznikol na Západe) psy nesmú byť na reťazi, aj tí mediálni sa z tej reťaze utrhli a nie je nateraz toho statočného,…

Andrej Sablič

Ako merať spoločenskú hlúposť?

0icon

Na to je potrebné použiť peniaze. Je to síce najhlúpejší nástroj na meranie, aký ľudstvo vymyslelo, ale pre tento účel je ideálny. Potom už stačí iba poznať hodnotu majetku najbohatšieho člena spoločnosti a najchudobnejšieho a tento rozdiel je presná hodnota spoločenskej hlúposti národa či sveta. Zároveň táto hodnota ukazuje o…

Erik Majercak

Ako riešiť problémy vo vzťahoch muž a žena. Ako predchádzať likvidácii vlastnej rodiny, manželstva, ako zabrániť vlastnej životnej katastrofe.

0icon

Čo robiť, aby sa katastrofa nestala? Ako zistiť pravdu vo vzťahu? Pre tých, čo majú majú problémy, čo ich nechcú mať, čo chcú vzťah zlepšiť, pre podpapučníkov aj tých čo do vzťahu len idú vhupnúť. V dnešnom svete extrémne ťažká téma a jedna z najpodstatnejších v živote. Pokračovanie videoblogu Ako…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Čo sa stane, ak dospelák chytí do ruky detské omaľovánky: Čierny humor alebo nechutná zvrátenosť?

0 icon

Čo môže byť nevinnejšie ako detské omaľovánky? Nuž, fantázii sa medze nekladú a ak máš dostatočne zvrátenú myseľ, dokážeš aj z nich spraviť niečo, čo by deti pre dobro ich zdravého psychického vývoja radšej nemali vidieť... Na zábavnom portáli 9gag sa objavili tieto diela, ktoré boli vytvorené kreatívnymi (nielen) amatérskymi…

Ako by to vyzeralo, ak by známe značky začali vyrábať neočakávané výrobky

0 icon

Ruský návrhár predstavil sériu obrázkov, na ktorých zobrazuje ako by to asi vyzeralo, ak by sa niektoré známe značky rozhodli vyrábať veci z úplne iného odvetvia, akému sa venujú. Ilya Kalimulin sa rozhodol vyjadriť svoje myšlienky v sérii obrázkov, ktoré zverejnil na tejto webovej adrese. Výsledky sú naozaj zábavné a niekedy až prekvapujúce. Rozhodli…

Alpská bašta a posledný odpor nacistov

0 icon

Opäť sa nachádzame v období druhej svetovej vojny, ktorej udalosti nenechávajú chladnými ľudí ani do dnešných dní. Generál Omar Bradley si bol istý, že si spojeneckí velitelia robili veľké starosti kvôli tomu, ako sa Nemci pripravujú k „poslednému odporu“ v „alpskej bašte“, v pásme pevností v juhozápadnom Nemecku a Rakúsku.…

Nevera ako koníček? V týchto krajinách dochádza k podvádzaniu partnerov najčastejšie

0 icon

Podvádzanie partnera/partnerky alebo manžela/manželky nikdy nie je dobrý nápad. Rozhodne to nie je niečo, čím by sme sa mali chváliť a čomu by sme mali uznanlivo tlieskať. Bohužiaľ, nevera je pre niektorých ľudí ako droga, ktorej jednoducho musia podľahnúť.  Na svete snáď neexistuje krajina, o ktorej by sme mohli povedať,…

Dunkerque a 2. svetová vojna (3. časť)

0 icon

Pokračujeme treťou časťou článku o francúzskom meste Dunkerque, ktorý bol roky roky, vďaka svojej strategickej polohe, zmietaný rôznymi vojnami či väčšími a menšími bitkami. Trvalo tri dni, kým francúzskemu veliteľovi generálovi Mauricemu Gamelinovi došlo, ako vážna situácia vôbec je. Nielen že sa Nemecko chystalo napadnúť Paríž, ale britské a francúzske…

Armádny Magazín

Lapin: "Aj keď do útoku pôjdu tisíce Talibancov, ich sily budú zničené za menej ako hodinu"

0 icon

Rusko, 22.september 2021 (AM) – Vedúci dočasnej vlády Afganistanu Mullah Mohammad Hasan Akhund, vymenovaný radikálnym Talibanom, má v Kábule stretnutie so zástupcami Ruska, Číny a Pakistanu. Oznámila to 21. septembra agentúra TASS s odvolaním sa na twitterovú stránku predstaviteľa radikálov Ahmadullaha Muttakiho.   K správe sú pripojené fotog

Irán a Azerbajdžan uviedli armády do plnej pohotovosti. Video

0 icon

Irán, 22.september 2021 (AM) – Sťahovanie iránskej vojenskej techniky a ťažkých zbraní do oblastí hraničiacich s Azerbajdžanom hrozí potenciálnym ozbrojeným konfliktom.   https://twitter.com/i/status/1439872195052793862   Podľa dostupných informácií potom, čo iránske jednotky začali vykonávať vojenské manévre pomocou tanko

Ján Čarnogurský odkazuje všetkým Rusom: "Nemôžete si byť istí spravodlivosťou krajín Európskej únie"

0 icon

Slovensko, 22.september 2021 (AM) – Bývalý predseda vlády Slovenska hodnotil zadržanie ruského občana Alexandra Frančhettiho v Českej republike na žiadosť Ukrajiny. Expremiér a bývalý šéf Ministerstva spravodlivosti Slovenska, vedúci Koordinačnej rady medzinárodného združenia „Priatelia Krymu“ Ján Čarnogurský sa vyjadril k zadržaniu občana Ruska Alexander Franch

Alexander Rogers: Ako USA zhodili Francúzsko (dvakrát)

0 icon

Ukrajina, 22.september 2021 (AM) – Pred niekoľkými dňami britský premiér Boris Johnson, austrálsky premiér Scott Morrison a americký prezident Joe Biden oznámili vytvorenie nového partnerstva obrany a bezpečnosti AUKUS.   Čo je na tom tak skvelé? Po prvé, táto aliancia, na rozdiel od NATO, ktoré bolo vytvorené proti ZSSR a v posled

Čo by mali kontinentálni Európania vedieť o rodiacom sa pakte?

0 icon

Rusko, 22.september 2021 (AM) – Prvoplánoví európski politici sa vyjadrujú o konaní trojstranného bezpečnostného paktu (Austrálie, V. Británie a USA) len ako o „biznis“ projekte, ktorý vraj urazil Francúzsko a neopodstatnene rozdeľuje Západ.   Čo je však v druhom pláne tohto projektu? To, že priamo pred očami sa nám tvorí fenomén 21. storočia, vznik etnickej koalí

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali