Švajčiarsko: Mjanmarská opozičná líderka navštívila parlament

Švajčiarsko: Mjanmarská opozičná líderka navštívila parlament

Bern 15. júna (TASR) – Mjanmarská opozičná líderka Aun Schan Su Ťij, zotavujúca sa z krátkej choroby, dnes navštívila zasadnutie švajčiarskeho parlamentu, len niekoľko hodín pred odletom do nórskej metropoly Oslo, kde si konečne prevezme Nobelovu cenu mieru udelenú ešte v roku 1991.

Su Ťij (66), ktorú zvolili do mjanmarského parlamentu v apríli po dvoch desaťročiach v domácom väzení, pozorne počúvala parlamentnú debatu v hlavnom meste Bern a poslanci jej venovali potlesk postojačky. Stretla sa aj s vládnymi predstaviteľmi.

V Berne ju výkrikmi a kyticami kvetov privítali nadšené davy ľudí. Bojovníčka za demokraciu prešla cez ulicu a pozdravila sa so svojimi zástancami z organizácie na ochranu ľudských práv Amnesty International (AI), ktorí mávali transparentmi s heslami "Vďaka za vaše odhodlanie" a "Bojujte ďalej za ľudské práva".

"Boli sme s vami a budeme aj ďalej," povedala líderke jedna prívrženkyňa a Su Ťij jej odpovedala: "Veľmi vám ďakujem."

Reklama

Opozičná politička podniká v týchto dňoch prvú cestu po Európe po takmer štvrťstoročí. Vo štvrtok večer jej prišlo nevoľno, zvracala počas tlačovej konferencie v Berne a aj predtým vo vlaku zo Ženevy do Bernu.

"Strávila som na jednom mieste dlhý čas, preto bola pre mňa cesta lietadlom na Západ mimoriadne vyčerpávajúca, a trochu som dezorientovaná, lebo som sa nevedela prispôsobiť novému časovému pásmu tak rýchlo, ako možno pred 24 rokmi," povedala Su Ťij vo štvrtok.

Reklama

"Veľmi ma to mrzí," povedala novinárom a rýchlo odišla z miestnosti. Do koktailovej párty na jej počesť sa síce zotavila, ale oficiálnu švajčiarsku slávnostnú večeru zrušili.

Vo štvrtok navštívila sídlo OSN v Ženeve a zasadnutie Medzinárodnej organizácie práce (ILO). V príhovore vyzvala zahraničné vlády, aby nepovolili svojim spoločnostiam zakladať spoločné firmy s mjanmarskou štátnou ropnou a plynárenskou spoločnosťou, kým sa nezlepšia podnikateľské praktiky.

Pred dvoma desaťročiami Su Ťij nevyužila možnosti odísť z Mjanmarska zo strachu, že generáli vládnucej vojenskej junty jej zabránia vrátiť sa. Z domáceho väzenia ju prepustili v novembri 2010.

Na otázku, či dúfa, že bude kráčať v šľapajach svojho zosnulého otca a hrdinu v boji za nezávislosť Barmy od Británie Aun Schana, vo štvrtok odpovedala:

"Ja nemôžem povedať, či sa stanem líderkou svojej krajiny. Rozhodnú o tom ľudia. Oni rozhodli, že môj otec má byť lídrom. Ak človek verí v demokraciu, nerozhoduje o tom, kto sa stane lídrom, ale nechá to na ľudí."

Reklama

V Oxforde vyštudovaná Su Ťij má ešte dnes odletieť z Zürichu do Osla, kde jej v sobotu s oneskorením odovzdajú Nobelovu cenu mieru a pri tej príležitosti prednesie prejav. Cenu jej udelili pred 21 rokmi, v čase, keď ju zadržiavala vojenská junta. Prodemokratická strana Su Ťij totiž v roku 1990 zvíťazila v mjanmarských voľbách a pre generálov predstavovala ohrozenie ich moci.

K jej ďalším zastávkam počas 17-dňovej cesty po Európe patrí Británia, Francúzsko a Írsko.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

08:04

Kolumbijský súd rozhodol, že environmentálne katastrofy, či už náhle alebo postupné, možno právne považovať za príčinu núteného vysídlenia, čo ukladá štátu povinnosť chrániť a pomáhať postihnutým občanom. Informovala agentúra AFP.

07:55

V Severnom Macedónsku sa v stredu začalo prvé kolo prezidentských volieb, k urnám môže pristúpiť zhruba 1,8 milióna oprávnených voličov. Volebné miestnosti sa otvorili o 7.00 h SELČ, zatvoria sa o 19.00 h SELČ.

07:42

Zákonodarcovia v americkom štáte Tennessee v utorok schválili návrh zákona, ktorý umožňuje učiteľom, riaditeľom a ďalším zamestnancom škôl nosiť skryté ručné strelné zbrane. Stalo sa tak rok po tom, ako na základnej škole v tomto štáte došlo k streľbe so smrteľnými následkami.

07:34

Nemecká polícia v utorok večer zneškodnila 31-ročného muža, ktorý s mačetou v ruke vošiel do knižnice Mannheimskej univerzity (UMA) na juhozápade krajiny. Polícia ho postrelila; muž neskôr zomrel v nemocnici.

Policajti
Policajti stoja pred budovou univerzity v nemeckom Mannhausene
07:11

Severná Kórea bude pokračovať v budovaní “ohromujúcej a najsilnejšej vojenskej sily” na ochranu svojej suverenity a mieru v regióne, vyhlásila Kim Jo-džong, vplyvná sestra severokórejského vodcu Kim Čong-una.

07:02

Dvaja ľudia zahynuli po tom, ako sa na ďalekom severe Spojených štátov v utorok zrútilo vzácne nákladné lietadlo, informovala polícia v štáte Aljaška.

Štvormotorové vrtuľové lietadlo typu Douglas DC-4, z ktorého sa na svete zachovalo už len niekoľko kusov, sa zrútilo hneď po štarte z Medzinárodného letiska Fairbanks nachádzajúceho sa uprostred tohto rozľahlého štátu.

06:54

Venezuelský prezident Nicolás Maduro oznámil, že v jeho krajine začne opäť pôsobiť úrad OSN pre ľudské práva, ktorého činnosť vo februári pozastavili a jeho zamestnancom nariadili odísť.

Maduro je doma aj v zahraničí pod paľbou kritiky v súvislosti s dodržiavaním ľudských práv jeho ľavicovej vlády. Maduro potláča disent a zároveň sa snaží získať tretie funkčné obdobie.

Nicolas Maduro
Na snímke venezuelský prezident Nicolas Maduro
06:45

Americký Senát v utorok neskoro večer schválil balík pomoci pre Ukrajinu vo výške 61 miliárd dolárov a prezident Joe Biden prisľúbil, že nové dodávky zbraní budú rýchlo doručené do vojnovej zóny, keďže Rusko dosahuje úspechy na bojisku. Informovala agentúra AFP.

06:35

Mračná prachu zo Sahary pokryli v utorok Atény a ďalšie grécke mestá. Ide o jednu z najhorších epizód, ktoré zasiahli krajinu od roku 2018, oznámili odborníci.

06:30

Francúzska polícia zadržala v utorok ôsmich mužov v rámci vyšetrovania financovania Strany kurdských pracujúcich (PKK). Turecko, USA aj Európska únia ju označili za teroristickú organizáciu.

Zadržaní muži sú podozriví z prípravy a financovania teroristických útokov a zo sprisahania s cieľom vylákať prostriedky na financovanie organizácie v rokoch 2020 až 2024, uviedla francúzska protiteroristická prokuratúra PNAT.

Včera 20:27

Rieka Seina sa podľa utorňajších slov francúzskeho prezidenta blíži k tomu, aby sa v nej dalo plávať. V Seine sa tiež majú konať niektoré plavecké preteky v rámci letných olympijských hier od konca júla.

Včera 20:25

Súd v Berlíne v utorok odsúdil na podmienečné tresty osem mesiacov troch klimatických aktivistov za posprejovanie Brandenburskej brány. Obžalovaní vo veku 22, 28 a 64 rokov z klimatickej skupiny Posledná generácia sa už predtým priznali, že 17. septembra 2023 nasprejovali Brandenburskú bránu na oranžovo. Argumentovali, že ich akcia bola vzhľadom na klimatickú krízu “primeraným a potrebným protestom”.

Včera 20:23

Slovenská tenistka Anna Karolína Schmiedlová sa prebojovala do 2. kola dvojhry na turnaji WTA v Madride. V úvodnom kole vyradila Američanku Sofiu Keninovú 6:2, 6:4. Jej ďalšou súperkou bude ôsma nasadená Tunisanka Ons Jabeurová.

Včera 20:09

Európska komisia (EK) podnikne kroky na riešenie ruskej tieňovej flotily ropných tankerov. V rámci ďalšieho balíka sankcií bude hľadať spôsoby, ako sa s ňou vyrovnať. Uviedol to v pondelok (22. 4.) v rozhovore pre Politico švédsky minister zahraničných vecí Tobias Billström.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Múzeum STM Solivar v Prešove

Autor: FOTO TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali