Švajčiarski zákonodarcovia prehodnotili neutralitu pri dodávkach zbraní na Ukrajinu

Švajčiarski zákonodarcovia prehodnotili neutralitu pri dodávkach zbraní na Ukrajinu

Bern 4. februára 2023 (HSP/The European Conservative/Foto:Twitter )

 

Obchádzanie neutrality zakotvenej vo švajčiarskej ústave je pre zákonodarcov v Berne ťažkou úlohou, keďže Ukrajina žiada okamžitú zmenu legislatívy, píše Tamás Orbán pre The European Conservative

Švajčiarsky parlament
Švajčiarsky parlament

Švajčiarsko zvažuje povolenie dodávok zbraní na Ukrajinu, a to aj napriek stanovenej zásade vojenskej neutrality, informoval vo štvrtok 2. februára portál Politico.

Reklama

Prebiehajúca vojna na Ukrajine podnietila zákonodarcov v Berne, aby prehodnotili, čo znamená švajčiarska neutralita a ako obísť ústavné ustanovenia, ktoré zakazujú účasť na vonkajších konfliktoch vrátane priameho a nepriameho vývozu zbraní a munície švajčiarskej výroby do bojujúcich krajín. Zákonnosť reexportu zbraní – povolenie inej krajine distribuovať zbrane švajčiarskej výroby – je naliehavou otázkou, ktorej dnes zákonodarcovia čelia.

Švajčiarski politici z celého spektra presadzujú zmeny v legislatíve, ktoré by umožnili flexibilnejšie pravidlá, pokiaľ ide o vyzbrojovanie Ukrajiny. Existujúce obmedzenia reexportu znamenajú, že žiadne iné krajiny nemôžu pomáhať Ukrajine zbraňami zakúpenými vo Švajčiarsku; Bern to predtým odmietol napríklad Nemecku, Španielsku a Dánsku. Tento postoj vyvolal obavy v mnohých európskych krajinách, ktoré chceli Ukrajine pomôcť, keďže veľká časť ich zásob pochádza zo Švajčiarska, ktoré je jedným z najväčších svetových výrobcov zbraní.

Reklama

“Sme neutrálni a takými aj zostaneme,” povedal liberálny poslanec Thierry Burkart, jeden z tých, ktorí sa zasadzujú za legislatívnu zmenu. “V súčasnej situácii však v skutočnosti bránime našim západným partnerom v podpore Ukrajiny.” Ako líder Slobodnej demokratickej strany to bol práve Burkart, kto vlani v lete predložil návrh, ktorý by umožnil vývoz zbraní na Ukrajinu krajinám, “ktoré zdieľajú švajčiarske hodnoty”, bez výslovného súhlasu Bernu.

Konzervatívny predseda bezpečnostného výboru, ktorý o iniciatíve diskutuje, zostáva v tejto otázke zdržanlivejší. Werner Salzmann s odvolaním sa na existujúce právne rámce uviedol, že legislatívnu zmenu podporí len v prípade splnenia určitých podmienok. Aby sa zabezpečilo, že ústavné ustanovenia zostanú nedotknuté, Werner navrhol zmeniť zákon tak, aby umožňoval reexport, ale až päť rokov po dodaní zbraní spojeneckým krajinám.

Pre Ukrajinu však rozdiel medzi piatimi a päťsto rokmi nemusí byť dôležitý. Minulý mesiac kyjevský starosta Vitalij Kličko vyzval Švajčiarsko, aby prehodnotilo svoj postoj. “Keď ide o ľudské práva, o život a smrť, o vojnu a mier, nemôžete byť neutrálni,” povedal.

Meniaca sa tradícia

Švajčiarsko presadzuje politiku neutrality už päť storočí a medzinárodné spoločenstvo ho na Viedenskom kongrese v roku 1815 uznalo za neutrálnu mocnosť. Len veľmi málo krajinám sa podarilo vytvoriť trvalú neutralitu; žiadnej z nich sa to nepodarilo na tak dlho.

Reklama

Po období mieru na európskom kontinente však vojna na Ukrajine zásadne mení spôsob, akým niektoré krajiny uvažujú o svojej bezpečnosti. Napríklad Fínsko sa rýchlo odklonilo od cesty “finlandizácie”, keď tento rok oznámilo, že sa vzdá neutrality v prospech vstupu do NATO.

V prípade Švajčiarska je však táto otázka mnohostrannejšia. Neutralita, ktorú sprevádza silná tradícia militarizmu, je už dlho zakorenená v národnej kultúre a považuje sa za najdôležitejšiu ústavnú záruku ochrany trvalej integrity federácie.

V minulosti švajčiarska neutralita neznamenala len nezasahovanie do konfliktov a vojenských spojenectiev, ale aj ustanovenie, že krajina bude zaobchádzať so všetkými vonkajšími bojujúcimi frakciami rovnako – poskytovala pôdu na stretnutie proti sebe stojacim silám alebo právnu ochranu politickým utečencom, ako aj zabezpečovala, aby jej hospodárske vzťahy zostali vyvážené. Švajčiarsko bolo napríklad kritizované za to, že počas druhej svetovej vojny udržiavalo rovnakú obchodnú bilanciu s mocnosťami Osi aj Spojencami, dokonca predávalo zbrane obom stranám a otvorilo švajčiarske banky na úschovu nacistických finančných aktív. Pokiaľ však išlo o ústavu, to všetko bolo v rámci švajčiarskej neutrality v poriadku.

Medzi druhou svetovou vojnou a súčasnou vojnou na Ukrajine je však jeden rozdiel. Zatiaľ čo nacistické Nemecko bolo bezprostredným susedom Švajčiarska, a preto si vyžadovalo opatrnejší prístup, aby sa zabránilo invázii, Rusko je relatívne vzdialenou hrozbou. Preto Bern rýchlo upustil od ekonomického aspektu svojej historickej neutrality a vo februári minulého roka oznámil, že sa pripojí k sankciám EÚ voči Rusku, pričom zároveň zmrazil vo Švajčiarsku uložené aktíva ruskej oligarchie.

Dodávať zbrane cudzej krajine, a tak priamo podporovať jej vojnové úsilie, by bolo pre Švajčiarsko historickým krokom, ktorý by bol ešte pred niekoľkými desaťročiami nepredstaviteľný.

Reklama

Obchádzanie ústavy

Švajčiarski zákonodarcovia predložili niekoľko iniciatív na obchádzanie existujúcich obmedzení reexportu. V jednom z návrhov sa navrhovalo úplné zrušenie ustanovení, ktoré bránia reexportu, ak sa zbrane majú posielať do konfliktných zón, kde sa podľa Valného zhromaždenia OSN porušuje medzinárodné právo. Takáto zmena by si však vyžadovala šesťmesačnú lehotu na referendum a viacerí poslanci by chceli, aby sa legislatíva zmenila skôr.

Ďalšia parlamentná iniciatíva (nazvaná “Lex Ukraine” alebo zákon Ukrajiny) má za cieľ poskytnúť naliehavejšie riešenie tým, že umožní dočasný reexport zbraní švajčiarskej výroby, ak sú tieto “spojené s rusko-ukrajinskou vojnou”. V prípade schválenia oboma komorami by dočasné právne predpisy nadobudli účinnosť okamžite, hoci s trojročným časovým obmedzením. Podľa zákonodarcov by táto iniciatíva vyriešila problém v krátkodobom horizonte, zatiaľ čo pozmeňujúci návrh OSN by slúžil ako dlhodobý politický nástroj.

Lex Ukrajina má však malú šancu na schválenie, keďže viaceré strany už naznačili, že budú hlasovať proti. Podľa niektorých by Lex Ukrajina prakticky znamenal priame dodávky zbraní na Ukrajinu, čo je nezlučiteľné s ústavou. “Ak budeme dodávať Ukrajine, potom musíme dodávať aj Rusku,” povedal Salzmann a dodal: “Nemyslím si, že to má šancu.”

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:27

Rieka Seina sa podľa utorňajších slov francúzskeho prezidenta blíži k tomu, aby sa v nej dalo plávať. V Seine sa tiež majú konať niektoré plavecké preteky v rámci letných olympijských hier od konca júla.

Včera 20:25

Súd v Berlíne v utorok odsúdil na podmienečné tresty osem mesiacov troch klimatických aktivistov za posprejovanie Brandenburskej brány. Obžalovaní vo veku 22, 28 a 64 rokov z klimatickej skupiny Posledná generácia sa už predtým priznali, že 17. septembra 2023 nasprejovali Brandenburskú bránu na oranžovo. Argumentovali, že ich akcia bola vzhľadom na klimatickú krízu “primeraným a potrebným protestom”.

Včera 20:23

Slovenská tenistka Anna Karolína Schmiedlová sa prebojovala do 2. kola dvojhry na turnaji WTA v Madride. V úvodnom kole vyradila Američanku Sofiu Keninovú 6:2, 6:4. Jej ďalšou súperkou bude ôsma nasadená Tunisanka Ons Jabeurová.

Včera 20:09

Európska komisia (EK) podnikne kroky na riešenie ruskej tieňovej flotily ropných tankerov. V rámci ďalšieho balíka sankcií bude hľadať spôsoby, ako sa s ňou vyrovnať. Uviedol to v pondelok (22. 4.) v rozhovore pre Politico švédsky minister zahraničných vecí Tobias Billström.

Včera 20:00

Vojaci NATO v Poľsku vysielajú signál, že Aliancia bude brániť všetkých svojich členov. Vyhlásil to v utorok na návšteve Poľska generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

Včera 19:32

Náklady na obnovu Grécka po minuloročných ničivých záplavách, ktoré si vyžiadali 17 obetí a zničili infraštruktúru, presiahnu tri miliardy eur. Oznámil to v utorok grécky premiér Kyriakos Mitsotakis.

Včera 19:12

Čínska sociálna sieť TikTok predložila Európskej komisii (EK) správu o hodnotení rizík svojej novej aplikácie TikTok Lite. Zabránila tak možnej pokute.

Včera 19:10

Francúzski letoví dispečeri plánujú vo štvrtok vstúpiť do jednodňového štrajku, pre ktorý hrozí zrušenie väčšiny letov na dvoch najväčších parížskych letiskách. Oznámila to v utorok francúzska asociácia FNAM, ktorá zastrešuje viacero odborových hnutí v letectve.

Včera 19:07

Slovenská tenistka Rebecca Šramková nepostúpila do hlavnej súťaže na turnaji WTA v Madride. Vo finále kvalifikácie dvojhry prehrala s Američankou Hailey Baptisteovou nasadenou ako číslo 22 hladko 2:6, 0:6.

Včera 19:04

Španielsko v utorok schválilo plán na odškodnenie a ekonomické kompenzácie pre obete sexuálneho zneužívania, ktoré spáchali ľudia spojení s katolíckou cirkvou. Minister spravodlivosti Félix Bolaňos povedal, že plán je založený na odporúčaniach z vlaňajšej správy španielskeho ombudsmana. Dodal, že podľa správy v Španielsku zrejme až približne 440.000 dospelých sexuálne zneužívali ľudia napojení na cirkev. Odškodné podľa jeho slov zaplatí cirkev. Viac podrobností o odškodnení ani o dátume verejného uznania obetí nezverejnili.

Včera 19:00

Z Fínska sa vstupom do Severoatlantickej aliancie stala krajina na frontovej línii vzhľadom na zdvojnásobenie dĺžky hraníc NATO s Ruskom. Vyhlásil to v utorok fínsky prezident Alexander Stubb počas návštevy Švédska.

kráľ Gustav  Alexander Stubb
Na snímke švédsky kráľ Gustav (vľavo) a fínsky prezident Alexander Stubb
Včera 18:59

Viac než 130 osôb bolo v noci na utorok zatknutých počas pro-palestínskych protestov v areáli New York University (NYU) v USA. Biely dom antisemitské vyjadrenia počas študentských protestov na viacerých univerzitách slovne odsúdil.

Včera 18:56

Švédska prokuratúra obvinila v utorok klimatickú aktivistku Gretu Thunbergovú z občianskej neposlušnosti. Ide o prípad demonštrácií pred švédskym parlamentom, počas ktorých ignorovala výzvu polície na opustenie miesta.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke vyvierajúci minerálny prameň na Sivej Brade neďaleko Spišského Podhradia

Autor: TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali