Švajčiarsko sa riadi systémom polopriamej demokracie, ktorá umožňuje ľuďom schvaľovať legislatívne návrhy prostredníctvom ľudových konzultácií. Počas svojho najnovšieho zasadnutia švajčiarska vláda stanovila 17. máj ako dátum všeľudového hlasovania o iniciatíve s názvom “Za miernejšiu imigráciu”, ktorá vyžaduje, aby Švajčiarsko na základe autonómnych rozhodnutí regulovalo mieru prisťahovalectva cudzincov.
Ak sa za túto iniciatívu vysloví nadpolovičná väčšina voličov, povedie to k ukončeniu dohody o voľnom pohybe osôb, ktorá platí medzi Švajčiarskom a EÚ.
V roku 1992 Švajčiari schválili členstvo svojej krajiny v Medzinárodnom menovom fonde a vo Svetovej banke, ale odmietli dohodu o účasti v Európskom hospodárskom priestore (EHP), ktorú vtedajšia vláda považovala za prvý krok k členstvu v Európskej únii. Švajčiarsko je členom Európskeho združenia voľného obchodu (EZVO), prostredníctvom dvojstranných zmlúv sa zúčastňuje na európskom jednotnom trhu a je súčasťou schengenského priestoru.
Vzťahy medzi Bruselom a Bernom sa zhoršili po referende z februára 2014, v ktorom Švajčiari zahlasovali za zavedenie ročných kvót pre migrantov. Švajčiarsky parlament to v roku 2016 odobril, čo znamená, že nový zákon v praxi dáva prednosť zamestnávaniu domácich ľudí a zavádza ďalšie formality pre zamestnávateľov so sídlom vo Švajčiarsku, ktorí chcú zamestnávať zamestnancov z krajín EÚ.
Iniciatíva, o ktorej Švajčiari budú hlasovať v máji, požaduje, aby švajčiarska vláda vyvinula maximálne úsilie a prostredníctvom rokovaní s Bruselom zrušila dohodu o voľnom pohybe osôb, ktorá platí od roku 1999. Pravicová UDC chce, aby vláda zabezpečila, že dohoda prestane platiť v priebehu jedného roka, alebo aby túto dohodu jednostranne vypovedala.
Za spustením iniciatívy, ktorá povedie k všeľudovému hlasovaniu, stojí nielen UDC, známa svojimi kontroverznými xenofóbnymi prejavmi, ale aj organizácia Akcia pre nezávislé a neutrálne Švajčiarsko (Asin). Vláda túto iniciatívu odmietla s argumentom, že ohrozuje zamestnanosť vo Švajčiarsku a upozornila, že jednostranné vypovedanie dohody o voľnom pohybe osôb s EÚ by mohlo spochybniť ďalšie zmluvy uzavreté s Bruselom, napríklad dohodu o členstve v Schengene či v európskom azylovom systéme (Dublinský systém).