Švajčiari hlasovali podľa agentúry Reuters proti urýchlenému vystúpeniu z jadrovej energetiky. Asi 54 percent voličov v nedeľu hlasovalo za vystúpenie z jadrovej energetiky, ako je zrejmé z oficiálnych predbežných výsledkov. Väčšina kantónov hlasovali proti návrhu zákona. Pomocou neho chcela vláda, parlament a podnikateľské združenia postupne odstúpiť od jadrovej energetiky do roku 2050.
S občianskou iniciatívou “pre usporiadaný ústup od jadrovej energie” chceli Zelení dosiahnuť, aby tri z piatich jadrových elektrární boli v budúcom roku vyradené z prevádzky. Zostávajúce dve by mali byť zatvorené v roku 2024 a 2029. Iniciátori vidia starnúce jadrové elektrárne v mestských oblastiach ako bezpečnostný problém: Beznau I je v prevádzke od roku 1969, čo z nej robí najstaršiu komerčne prevádzkovanú jadrovú elektráreň vo svete. Areál sa nachádza asi šesť kilometrov od nemeckých hraníc. Iniciátori referenda navrhli rozvoj obnoviteľných zdrojov energie, ako sú vodné, slnečné, veterné elektrárne a elektrárne spaľujúce biomasy.
Vláda sa však bála o bezpečnosti dodávok elektriny. Dodávka elektriny z jadrových elektrární vo Francúzsku alebo uhoľných elektrární v Nemecku by mala byť ekologicky rozumná. To by však spôsobilo rast cien energií, čo by museli znášať daňoví poplatníci. To však nie je všetko. Prevádzkovatelia Alpiq, Axpo a BKW naznačili, že by mohli požadovať viac ako sedem miliárd švajčiarskych frankov odškodné. V Nemecku, ktoré sa chce do roku 2022 stať krajinou bez jadrovej energie, prevádzkovatelia jadrových elektrární v súdnom konaní požadovali multimiliardové náhrady škôd.
Švajčiarske jadrové elektrárne produkujú asi 40 percent elektriny v alpskej republike. Zvyšok pochádza hlavne z vodných elektrární. Všetkých päť jadrových zariadení má neobmedzenú prevádzkovú licenciu.