Bratislava 27. novembra 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR – Martin Baumann)
Aktualizované 27. novembra 2023 18:57
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) podal trestné oznámenie pre okolnosti poskytnutia ochrany tzv. čurillovcom. Myslí si, že poskytnutá ochrana je nezákonná a došlo k spáchaniu trestného činu. Informoval o tom na sociálnej sieti
“Podmienky, za akých sa čurillovci dostali k ochrane zo strany Úradu špeciálnej prokuratúry, by mali byť prešetrené. Rozumiem, že agenda Úradu na ochranu oznamovateľov je nová, no aj tu treba striktne dodržiavať zákon,” skonštatoval minister.
Trestné oznámenie na skupinu osôb podal podľa svojich slov pre podozrenie zo spáchania trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa.
Šutaj Eštok dodal, že zákon musí platiť pre všetkých rovnako. Považuje za dôležité, aby každý štátny orgán dodržiaval pravidlá fungovania právneho štátu a aj udeľovanie ochrany zo strany Úradu špeciálnej prokuratúry či Úradu na ochranu oznamovateľov malo svoje opodstatnenie.
Minister vnútra po nástupe do funkcie dočasne pozbavil výkonu služby šiestich policajtov, tzv. čurillovcov. Odôvodnil to podozrením zo spáchania trestného činu. Keďže mali policajti status chráneného oznamovateľa, podľa Úradu na ochranu oznamovateľov sa mal minister najprv obrátiť na nich.
Plaváková: Šutaj Eštok robí “trestnoprávne ramená”
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) teraz robí “trestnoprávne ramená”, ale keď mal svoj postup riadne zdôvodniť a obhájiť, tak to nedokázal. Poslankyňa Národnej rady SR Lucia Plaváková (PS) to uviedla v reakcii na trestné oznámenie, ktoré podal Šutaj Eštok pre okolnosti poskytnutia ochrany tzv. čurillovcom.
“Namiesto toho, aby minister vnútra Šutaj Eštok využil riadny zákonný prostriedok vo vzťahu k statusu chránených oznamovateľov, ktorým je žiadosť o súhlas s pracovnoprávnym úkonom, tak sa najprv trestnoprávnym postihom vyhrážal sudcovi, a teraz rovno podal trestné oznámenie na osoby, ktoré čurillovcom status chráneného oznamovateľa udelili,” skonštatovala Plaváková.
Šéf rezortu podľa nej mohol pred Úradom na ochranu oznamovateľov obhájiť, prečo postavenie mimo službu nie je odvetným opatrením. Ako podotkla, tento zákonný postup mohol a mal využiť.
ÚOO: Komunikácia cez trestné oznámenia podkopáva dôveru vo verejné inštitúcie
Komunikácia medzi štátnymi orgánmi prostredníctvom trestných oznámení podľa predsedníčky Úradu na ochranu oznamovateľov (ÚOO) Zuzany Dlugošovej podkopáva dôveru vo všetky verejné inštitúcie. Uviedla to pre TASR v reakcii na trestné oznámenie, ktoré podal minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) pre okolnosti poskytnutia ochrany tzv. čurillovcom.
“Nemyslím si, že tento krok pána ministra upokojí a vyjasní situáciu,” povedala Dlugošová. Podotkla, že sa to negatívne odrazí aj na efektívnom boji proti korupcii. Zároveň pripomenula, že úrad nemá pri podaní trestných oznámení žiadnu právomoc udeľovať statusy chráneného oznamovateľa a voči udeleniu nemôže ani zasiahnuť.
“Naopak, ako štátny orgán je povinný každý udelený status rešpektovať. Zároveň pripomíname, že udelenie statusu neznamená zabetónovanie v akejkoľvek pozícii,” dodala. Úrad podľa slov predsedníčky každý prípad posudzuje individuálne a v mnohých prípadoch už udelil súhlas s prepustením.