Summit EÚ v tieni nespokojnosti niektorých krajín s kandidatúrou Mogheriniovej

Summit EÚ v tieni nespokojnosti niektorých krajín s kandidatúrou Mogheriniovej

Brusel 16. júla 2014 (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

Mimoriadny summit má za cieľ dohodu premiérov a prezidentov na menách, ktoré budú najbližších päť rokov (2014-19) spájané s vysokými funkciami v administratíve EÚ

Šéfka talianskej diplomacie Federica Mogheriniová je tesne pred začatím mimoriadneho summitu EÚ v Bruseli považovaná za najnádejnejšiu kandidátku na obsadenie postu vysokého predstaviteľa EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku, ktorý opustí Catherine Ashtonová. Jej šance však znižuje údajná dohoda niekoľkých východoeurópskych štátov, podľa ktorých nie je talianska kandidátka dostatočne razantná voči Rusku.

Reklama
Na snímke talianska ministerka zahraničných vecí Federica Mogheriniová

Mimoriadny summit, ktorý na dnes večer zvolal predseda Európskej rady Herman Van Rompuy, má za cieľ dohodu premiérov a prezidentov na menách, ktoré budú najbližších päť rokov (2014-19) spájané s vysokými funkciami v administratíve EÚ. Po tom, ako sa lídri dohodli, že budúcim šéfom Európskej komisie bude Jean-Claude Juncker, čo v utorok schválil aj Európsky parlament, sú v hre najmä kreslá, ktoré uvoľní Ashtonová a neskôr aj Van Rompuy.

Mogheriniová spĺňa predstavy o politickej vyváženosti, je z tábora sociálnej demokracie, kým Juncker patrí do tábora ľudovcov, a tiež sa hodí do scenára rodovej vyváženosti. Podľa európskeho internetového denníka EUobserver problémom môžu byť niektoré východoeurópske krajiny, ktoré Mogheriniovú považujú za blízku Moskve a hrozia preto blokovaním jej nominácie počas dnešného nočného rokovania.

Reklama

Litovský premiér Algirdas Butkevičius už v utorok, ako prvý z popredných politikov členského štátu EÚ, v rozhovore pre domácu rozhlasovú stanicu LRT uviedol, že nesúhlasí s nomináciou talianskej političky. Premiér má aj podporu svojej prezidentky Dalie Grybauskaite, ktorá sa na summite EÚ zúčastní. Zhodou okolností je meno litovskej prezidentky spájané ako s možnou nástupkyňou po Van Rompuyovi.

Aby však dosiahli potrebnú blokovaciu menšinu, k trom pobaltským štátom a tiež k Poľsku a Bulharsku, ktoré avizovali, že budú požadovať hlasovanie o kandidátoch na post šéfa diplomacie EÚ, by sa museli pridať aj ďalšie členské krajiny tohto regiónu – Česká republika, Maďarsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko.

Postoj týchto krajín nie je zatiaľ známy, avšak talianska tlačová agentúra ANSA s odvolaním sa na zdroje blízke Junckerovi uviedla, že “desať až 11 členských krajín je proti nominácii Mogheriniovej”.

Kameňom úrazu nespokojných krajín je príliš priateľský postoj Mogheriniovej k súčasnej vláde v Moskve. Šéfka talianskej diplomacie krátko po tom, ako Taliansko prevzalo polročné predsedníctvo v EÚ, odišla na prvú zahraničnú návštevu do Kyjeva a do Moskvy. V ruskej metropole sa stretla s prezidentom Vladimirom Putinom, ktorého dokonca pozvala na podujatie do Talianska, ktoré jej krajina pripravuje v októbri v rámci predsedníctva v Rade EÚ.

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

15:38

Ukrajinské a ruské sily proti sebe na Ukrajine navzájom útočili, v dôsledku čoho zomrelo najmenej sedem ľudí. Oznámili to miestni predstavitelia na oboch stranách frontovej línie.

15:36

Slovenským ovocinárom sa zatiaľ podarilo ochrániť úrodu pred nepriazňou počasia približne na 80 % vrátane marhúľ či jahôd. Všetko zatiaľ prikrývajú, zohrievajú vzduch. Uviedla to pre TASR Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. Spresnila, že práce na záchrane úrody pokračujú aj v týchto chladných nociach. Rozhodujúca bude noc na piatok (26. 4.), keď hlásia mrazy.

15:34

Očkovanie je jeden z najväčších objavov medicíny, ktorý chráni proti vážnym smrteľným chorobám. Objavujú sa však proti nemu dezinformácie a preočkovanosť v populácii v Česku klesá, nie som s ňou spokojný. Český minister zdravotníctva Vlastimil Válek to vyhlásil pri príležitosti európskeho a svetového týždňa očkovania.

15:25

Tohtoročnú Cenu za slobodu tlače udelili nemeckí vydavatelia novinárke, vojnovej dopisovateľke a aktivistke za ľudské práva Düzen Tekkalovej TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

15:24

Do Chorvátska dorazilo prvých šesť z celkovo 12 francúzskych stíhačiek Dassault Rafale, ktoré si balkánska krajina objednala. 

15:23

Niektorí nemeckí poslanci Slobodnej demokratickej strany chcú, aby Nemecko uzavrelo azylovú dohodu s krajinou mimo Európy. Inšpiroval ich nový zákon z dielne britského premiéra Rishiho Sunaka, podľa ktorého bude Rwanda prijímať migrantov z Británie.

15:21

Už tretieho podozrivého zadržali v súvislosti s kauzou podplácania, do ktorej je zapletený námestník ruského ministra obrany Timur Ivanov. Oznámili to moskovské justičné úrady.

15:20

 Najmenej 155 ľudí zahynulo v Tanzánii v dôsledku prívalových dažďov, informoval premiér Kassim Majaliwa. Uviedla to agentúra AFP.

15:19

Maďarského prezidenta Tamása Sulyoka prijal vo Vatikáne pápež František. Maďarská hlava štátu absolvuje oficiálnu návštevu tohto mestského štátu a sídla hlavy katolíckej cirkvi, uviedla agentúra MTI.

15:08

To, že má Ukrajina prístup k ťažkým zbraniam dlhého dosahu vrátane rakiet ATACMS zo Spojených štátov, v zásade nezmení výsledok prebiehajúcej vojny. Vyhlásil to Kremeľ.

14:34

Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski v očakávanom príhovore v poľskom parlamente oznámil, že Poľsko sa chce opäť zaradiť medzi krajiny, ktoré určujú smerovanie Európskej únie. 

14:32

Poslanci Európskeho parlamentu vyzvali politické vedenie v EÚ a členské štáty eurobloku, aby urýchlene a rázne bojovali proti ruským pokusom o zasahovanie do demokratických a volebných procesov. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali