Summit EÚ-Čína má potvrdiť klimatické záväzky aj napriek postoju USA

Summit EÚ-Čína má potvrdiť klimatické záväzky aj napriek postoju USA

Brusel 1. júna 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

 

Najvyšší predstavitelia Európskej únia a Číny sa stretnú dnes v Bruseli v rámci dvojdňového summitu EÚ-Čína. Hlavným bodom ich rokovaní o širšom okruhu otázok má byť zdôraznenie spoločného postoja voči dodržiavaniu záväzkov daných v rámci parížskej klimatickej dohody z novembra 2015, a to bez ohľadu na pozíciu Spojených štátov v tejto oblasti

Na čele čínskej delegácie je predseda vlády Li Kche-čchiang, ktorý sa stretne na neformálnej večeri s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom a predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom.

Reklama
Ilustračné foto

Ich spoločné vyhlásenie sa očakáva v piatok, na záver summitu EÚ-Čína. Dovtedy by mal aj americký prezident Donald Trump oficiálne oznámiť, či USA ratifikujú parížsku klimatickú dohodu, alebo Američania zostanú bokom a opustia skupinu 190 krajín sveta, ktoré chcú v rámci prvého celosvetového akčného plánu riešiť výzvy globálneho otepľovania.

Prezident Trump na Twitteri avizoval, že svoje rozhodnutie oznámi vo Washingtone o 15.00 h miestneho času (21.00 h SELČ). Najvyšší lídri EÚ Tusk a Juncker sa ešte na poslednú chvíľu pokúsili presvedčiť amerického prezidenta, aby od parížskej klimatickej dohody neodstupoval.

Reklama

Tusk ho prostredníctvom Twitteru vyzval, aby “nezhoršoval” situáciu ohľadom klímy. Juncker v stredu v Berlíne Trumpa upozornil, že je úlohou EÚ, aby Amerike pripomenula, že nemožno len tak ľahko odstupovať od takej dohody, ako je klimatická, a do Washingtonu odkázal, že klimatické zmeny v podobe stúpajúcej hladiny morí priamo ohrozujú existenciu 83 krajín sveta.

Čínsky premiér Li Kche-čchiang ešte pred príchodom do Bruselu oznámil, že Čína bude rešpektovať svoje záväzky vyplývajúce z parížskej dohody.

Okrem otázok svetovej klímy, kde EÚ a Čína chcú spoločne konať v prospech rozvíjajúcich sa krajín a pomôcť im pri prechode na “zelenú ekonomiku”, lídri z Bruselu a Pekingu budú diskutovať aj o obchode, investíciách a otázkach spojených s bezpečnosťou a obranou.

Obe strany deklarujú záujem o užšie obchodné vzťahy, lídri EÚ však zároveň čelia silnejúcemu tlaku európskych firiem a výrobcov, ktorí sa sťažujú na priemyselnú nadprodukciu a dumpingovú politiku Číny a lacnejšie čínske výrobky, zaplavujúce európsky trh. Tieto praktiky viedli k tomu, že Európska komisia v novembri 2016 navrhla protidumpingovú legislatívu, ktorú by ešte mal potvrdiť Európsky parlament a Rada (členské štáty).

Čína je druhým najväčším obchodným partnerom EÚ; čínske investície v stabilnom európskom prostredí majú narastajúcu tendenciu, avšak v poslednom čase sa množia sťažnosti európskych firiem, že Peking im obmedzuje prístup na čínsky trh a uprednostňuje domáce firmy.

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

13:28

Česká polícia odkryla česko-ukrajinský gang falošných bankárov, ktorí sú podozriví zo spáchania stoviek podvodov s úhrnnou škodou v desiatkach miliónov korún. Policajti zadržali 40 ľudí, časť z nich skončila vo väzbe. V stredu to uviedla hovorkyňa polície Královohradeckého kraja Iva Kormošová.

13:12

Cieľom európskych liberálov, ktorí v Európskom parlamente (EP) vystupujú pod značkou Obnovme Európu (RE), je bojovať proti vplyvu krajnej pravice po eurovoľbách a v novom zákonodarnom zbore EÚ upevniť svoju pozíciu “jazýčka na váhach” pri formovaní európskej legislatívy spolu s ľudovcami a socialistami. V rozhovore pre Európsku redakciu (ENR) – projekt, ktorého súčasťou je aj TASR – to uviedla šéfka RE Valérie Hayerová.

Valérie Hayerová
Kandidátka do eurovolieb a šéfka strany Obnovme Európu (RE) Valérie Hayerová počas prejavu na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu
13:00

Ruská pravoslávna cirkev suspendovala kňaza, ktorý viedol smútočnú omšu za zosnulého kritika Kremľa Alexeja Navaľného, uvádza sa v dekréte uverejnenom v utorok.

Patriarcha Kirill, blízky spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina, podpísal dekrét, ktorým zakázal kňazovi Dmitrijovi Safronovi udeľovať požehnanie, nosiť kríž a rúcho na obdobie nasledujúcich troch rokov.

12:46

Miera nezamestnanosti vo Švédsku dosiahla v marci najvyššiu úroveň za posledných deväť mesiacov.

Sezónne neupravená miera nezamestnanosti sa minulý mesiac vyšplhala na 9,2 % z februárovej úrovne 8,5 %. Zvýšila sa aj v medziročnom porovnaní, keďže v marci 2023 predstavovala 7,7 %.

12:35

Slovenský hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa je vďaka členstvu v EÚ a eurozóne vyšší až o 16 %. Na údaj z modelu Erste Group Research odkazuje v analýze k 20. výročiu vstupu Slovenska do EÚ analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák. Od vstupu do EÚ nominálne mzdy na Slovensku vzrástli 2,7-násobne, zatiaľ čo ceny sú vyššie približne o 80 %.

12:22

Desaťtisíce ľudí demonštrovali v utorok v Argentíne ľudí proti úsporným opatreniam vlády pravicovo-populistického prezidenta Javiera Mileiho a za “obranu bezplatných verejných univerzít”. Informovali o tom agentúry AP a AFP.

protest, Argentína
Študenti protestujú proti úsporným opatreniam vlády pod vedením prezidenta Javiera Mileiho a požadujú tiež viac financií pre verejné univerzity v Buenos Aires
11:54

Čína vydala v stredu vyhlásenie, v ktorom uviedla, že americká vojenská pomoc pre Taiwan “zvýšila nebezpečenstvo konfliktu” v Taiwanskom prielive. Vyjadrenie prišlo po tom, ako americký Kongres vyčlenil na vojenskú podporu pre Taiwan približne 7,7 miliárd eur.

11:35

Austrálsky súd predĺžil do 10. mája platnosť príkazu, ktorým sociálnej sieti X prinútil odstrániť videá z minulotýždňového útoku nožom na biskupa, ku ktorému došlo v kostole v Sydney.

Súdny príkaz požadovala po útoku austrálska komisia pre elektronickú bezpečnosť, podľa ktorej spoločnosť X ignorovala predchádzajúce oznámenia o stiahnutí takýchto videí.

11:20

Šesť ľudí utrpelo zranenia pri ruskom raketovom útoku v Charkove na východe Ukrajiny. Oznámil to v stredu gubernátor Charkovskej oblasti Oleh Synehubov s tým, že rakety tam poškodili tri obytné budovy, dva úrady, tri ďalšie budovy a tiež plynovod v centre mesta.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Múzeum STM Solivar v Prešove

Autor: FOTO TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali