Strana SaS sa vyjadruje negatívne aj k ďalším návrhom tejto koalície. Niekedy je ťažké sa ubrániť dojmu, že by ju SaS najradšej v čele štátu ihneď vystriedala.
Na tlačovej konferencii s názvom „Vládna koalícia deštruuje Slovensko. SaS sa obracia na občanov“ predstavitelia strany Sloboda a Solidarita vyjadrili svoj názor na pôsobenie súčasnej vládnej moci. Tvrdia, že vláda predkladá návrhy, ktoré ničia atribúty civilizovanej spoločnosti, obmedzujú hospodársku súťaž a vracajú Slovensko späť vo vývoji vyspelej spoločnosti. Tvrdia, že tejto koalícii ide len o udržanie voličov, a nie o stav krajiny.
Ako príklad uvádzajú predstavitelia strany Sloboda a Solidarita návrh zákona o politických stranách, rekreačné poukazy, obedy zadarmo, zastropovanie dôchodkov či odvod z potravín. Predseda SaS Richard Sulík uviedol: „Každý jeden z týchto návrhov samostatne by krajina zrejme zniesla, ale zhluk týchto návrhov, ich interakcia medzi sebou a ich dosah na našu budúcnosť je vyslovene nebezpečný.“
Čo však ďalej? Strana SaS verí, že po najbližších parlamentných voľbách dôjde na Slovensku k výmene vlády, že príde pravicová vláda, ktorej bude SaS súčasťou. Bude však mať partnerov, s ktorými sa bude vedieť zhodnúť a dohodnúť na krokoch, ktoré Slovensko nebudú poškodzovať, ale naopak zlepšovať?
Hlavné správy: Spomínali ste vaše výhrady voči vláde ako celku. To sú však tri strany, väčšinou spomínate Smer-SD a SNS. Ale je tam ešte aj tretí partner, strana Most-Híd. Ako hodnotíte ich pôsobenie v tejto vláde?
Sulík: „Jeden z tých troch návrhov zákonov, ktoré dnes kritizujeme ako vážne obmedzenie hospodárskej súťaže, predložili práve poslanci strany Most-Híd – to je zákon o regulácii cien. Po druhé, aj strana Most-Híd, aj keď sa javí, a zrejme aj je najrozumnejšia v tejto koalícii, sa stáva spolupáchateľom a spolutvorcom týchto návrhov, veď ich poslanci hlasujú za ne tak isto ako poslanci tých zvyšných dvoch strán a tejto zodpovednosti sa nedá len tak ľahko zbaviť. Dlhý čas sme počúvali Luciu Žitňanskú, ktorá pri rôznych iných, hlúpych a zlých návrhoch vravela, že je znepokojená, ale jedného dňa u nej pretiekol pohár trpezlivosti, bola prekročená pomyselná čiara, ktorá sa prekračovať nemá a vyvodila z toho osobný záver a vystúpila z tej koalície. Tohto kroku Béla Bugár zjavne schopný nie je. Má na to zrejme svoje dôvody, ale fakt je ten, že sa stáva spolupáchateľom.“
Hlavné správy: Boli by ste ochotní po voľbách ísť s Mostom-Híd do nejakej spoločnej vlády?
Sulík: „Či by sme išli so stranou Most-Híd do vlády? Odpoviem vám takto: rozhodne to nie je náš nejaký želaný partner, lebo vidíme, čo robia. Ak by však nebolo inej možnosti, tak zjavne by nám neostalo nič iné. Ale strana Most-Híd nie je iniciátorom väčšiny legislatívnych návrhov a myslím si, že v slušnej, čestnej, rozumnej koalícii by sa aj táto strana správala zodpovednejšie, než to robí dnes.“
Hlavné správy: Keď hovoríme o slušných partneroch, americký prezident Donald Trump včera povedal, že vzťahy USA so Saudskou Arábiou nijako neovplyvní, ak sa ukáže, že novinára Chášukdžího zavraždili na pokyn saudského princa. Čo si myslíte o morálke, ktorá je za týmto vyjadrením najvyššieho predstaviteľa nášho blízkeho spojenca?
Sulík: „Myslím si, že je to veľmi nebezpečné vyhlásenie.“
Hlavné správy: Čo si myslíte o súčasnej pozícii ministra Lajčáka, vzhľadom na to, že on obhajuje globálny pakt o migrácii, kým predseda strany Smer-SD Robert Fico je proti tomu, aby bol pakt podpísaný?
Sulík: „Minister Lajčák už niekoľko rokov sedel na dvoch stoličkách. Na jednej strane pripravoval ten dokument o migrácii, na druhej strane je stále ministrom zahraničných vecí Slovenskej republiky a ako taký zastupuje jej záujmy. Teraz sa ukazuje, že na tých dvoch stoličkách už ďalej sedieť nemôže. Bude si musieť vybrať.“
Ivan Lehotský