Jedna z Waldorfských škôl v štvrti Treptow vlani nezapísala dcéru nemenovaného politika, ktorý zastupuje AfD. Dievča pritom chodilo do pridruženej waldorfskej materskej škôlky, ktorej žiaci majú zvyčajne prednosť pri výbere do vyšších stupňov.
Podľa školskej správy majú súkromné školy právo zohľadniť pri výbere žiakov aj politické zmýšľanie ich rodičov a preto nešlo o diskrimináciu.
Waldorfská škola tvrdí, že neprijatie dievčatka pre ňu nebolo jednoduché a rozhodnutiu predchádzala konzultácia s jej otcom i matkou, aj s rodičmi ostatných prihlásených žiakov.
Jeden z dôvodov, prečo nemôžu dieťa prijať bolo, že by k dievčaťu nemohli pristupovať nezaujato. Vedúci školy Peter Lange doplnil, že výber má stmeliť triedny kolektív, do ktorého patria aj rodičia žiakov, a preto je prijateľné zohľadniť aj ich.
Opozičná AfD, ktorá je označovaná za pravicovo populistickú, je treťou najsilnejšou stranou v Nemecku. Kritici AfD vyčítajú okrem extrémizmu aj prijatie niekoľkých údajne neoprávnených finančných darov a údajné spojenectvo s Ruskom.
Rodičia nakoniec dcéru prihlásili na štátnu školu. S rozhodnutím školskej správy sa ale zmieriť nechcú. Predseda AfD Georg Pazderski povedal, že verdikt nechá preskúmať, pretože použité odôvodnenie je podľa neho v rozpore so zásadou rovnosti a ide o ohýbanie práva.
So záverom nesúhlasí ani senátorka pre vzdelávanie Sandre Scheeresová zo sociálnej demokracie (SPD). “Považujem za veľmi problematické, že je dieťa zodpovedné za politické angažmán svojich rodičov. V školskom systéme ide o to, aby sa deti mohli rozvinúť v samostatné osobnosti,” uviedla. Dodala, že má podozrenie na porušenie zásady rovnakého zaobchádzania.