Donald Trump akoby bol “rozdvojená osobnosť”, ktorá sa v role prezidenta USA správa a vyjadruje úplne ináč. Kým Donald Trump píše cez Twitter a vyhráža sa spojencom na samite NATO odchodom z Aliancie a Nemecko kvôli plynovodu Nord Stream nazve ruskou kolóniou, v osobe prezidenta USA na tlačovej konferencii vraví, že prežil “dva úžasné dni” na samite NATO, kde pocítil kolektívneho ducha, a vyjadril tiež rešpekt voči Nemecku.
“Trump je narcistický grobian a lži používa ako prostriedok politickej diskusie. Ste sa na to zvyknutí, aj keď stále vás prekvapuje množstvo jeho twítov. Aj na summite NATO znova dokázal, že medzinárodnú politiku chápe ako podnikanie s nehnuteľnosťami v New Yorku: hrozby, očividné preháňanie a stavanie sa do pozície veľkého macha,” charakterizuje Kurt Kister vo svojom komentári Trumpa.
Hoci sa na samite NATO nič nové prakticky nedosiahlo, len sa opätovne potvrdili staré ciele, Trump sa vyjadrí: “NATO je teraz silnejšie ako pred dvoma dňami.” Hoci sa zastrájal, že by európski spojenci mali dávať až 4% HDP na obranu, rovnako ako predtým sa za želaný cieľ považujú 2% HDP. Podľa Kistera, “inteligentnú bezpečnostnú politiku nemožno merať podľa úrovne obrany”. Svojím postojom Trump skôr vyvolal akúsi “antitrumpovskú solidaritu” počnúc Talianskom po Estónsko, od Nemecka po Britániu.
Verejne sa o nehovorí, ale väčšina predstaviteľov NATO považuje prezidenta USA za klinický prípad, prinajmenšom v politickom zmysle. Znamená to, radšej mu verejne neodporovať, pretože inak by mohol vo svojich twítoch pichnúť.
Úloha NATO by podľa Kistera mala byť už iná ako počas studenej vojny. Stredobodom spoločnej bezpečnostnej politiky by už mala byť de-eskalácia a stabilizácia situácie vo východnej Európe, v severnej Afrike a na Blízkom východe. Aj európski spojenci by si mali zachovať schopnosť sebaobrany, ale nie na základe zvyšovania nákladov.
Trump to ale vidí inak. “Bezpečnostnú solidaritu považuje za kompenzáciu finančných deficitov, ktoré v rozpočte nachádza. Preto tiež spája vojenské výdavky NATO s obchodnými vojnami s EÚ a Čínou. Nie je to politik, ale fundamentalistický obchodník, ktorý definuje nespravodlivosť, jeden z jeho najobľúbenejších pojmov, nie morálne, ale takmer výhradne podľa kritérií debetov a úverov. A verí, že bezpečnosť závisí od toho, kto má najlepšie zbrane,” konštatuje Kister.