Spolkové ministerstvo vnútra predložilo Bundestagu údaje o počte deportovaných utečencov, na základe ktorých nemecký denník Süddeutsche Zeitung konštatoval, že “nemecké úrady v minulom roku presunuli do iných štátov Európskej únie toľko utečencov, ako nikdy predtým”.
Od januára do konca novembra 2018 bolo do iných krajín EÚ deportovaných 8 658 žiadateľov o azyl, pričom v roku 2017 to bolo 7 102. Podiel dokončených presunutí z Nemecka do iných krajín EÚ zaznamenal nárast z 15,1% v roku 2017 na 24,5% v roku 2018.
V roku 2018 sa každé tretie azylové konanie Spolkového úradu pre migráciu a utečencov (BAMF) týkalo takzvaného dublinského prípadu, konkrétne nariadenia EÚ pod označením “Dublin III”, že o utečenca sa má postarať tá členská krajina EÚ, ktorá ho ako prvá zaregistruje po príchode do Európy. Tento systém sa však považuje za nevyvážený a je ťažké ho presadiť.
BAMF v prvých jedenástich mesiacoch roka 2018 vybrala celkovo 51 558 osôb zaradených na deportáciu, z čoho sa to pri 35 375 osobách aj podarilo dosiahnuť. Najviac vnútroeurópskych deportácií smerovalo do Talianska, takmer každá tretia osoba. Do Maďarska neviedla žiadna, do Grécka len päť, Bulharsko neprijalo v priemere dva z troch naliehavých prípadov.
Opačným smerom, čiže do Nemecka, prišlo zo 7205 utečencov z iných krajín EÚ takmer polovica z Grécka.
Ako Deutsche Welle dodáva, o zvýšený počet deportácií neúspešných žiadateľov o azyl sa postaral nemecký minister vnútra Horst Seehofer, ktorý má cieľ obmedziť prílev utečencov a zlepšiť vybavovanie žiadostí o azyl zo strany BAMF.